Blog

24.04.2021

Belki prefabrykowane

W artykule znajdziesz:

Belki prefabrykowane

Belki prefabrykowane

W poszczególnych przegrodach składowane są pręty o różnych średnicach. Przy przegrodach powinny znajdować się tabliczki z napisem określającym liczbę prętów, średnicę oraz ich długość (program uprawnienia budowlane na komputer).
Teren, na którym odbywa się składowanie stali, musi być wyrównany i zabezpieczony przed napływem wód deszczowych. Samo układanie stali nie odbywa się bezpośrednio na ziemi, lecz na krawędziakach drewnianych, ułożonych w odstępach co 2,5 m.

Nalot rdzy na stali, który się nie łuszczy, nie jest szkodliwy. Jeżeli jednak rdza powoduje łuszczenie się powierzchni prętów, należy stal oczyścić szczotkami stalowymi lub piaskiem. Obok składowiska stali zbrojeniowej powinny znajdować się łaty pomiarowe, którymi należy posługiwać się przy wybieraniu prętów. Sposób zsuwania prętów stalowych ze środków transportowych na ziemię. Sposób prawidłowego magazynowania stali.
Belki prefabrykowane (DMS) składuje się na wyrównanym terenie na drewnianych podkładkach, do wysokości czterech warstw. Poszczególne warstwy należy przekładać deskami. Każdy rodzaj i wymiar belek należy składować oddzielnie. Do rozładunku środka transportowego i transportu ręcznego należy stosować specjalne uchwyty, pozwalające na przenoszenie belki przez czterech robotników. Pustaki DMS składowane są na wyrównanym terenie, na deskach lub na workach po cemencie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Transport wewnętrzny i urządzenia przeładunkowe.

Przy omawianiu ogólnych zasad zagospodarowania placu budowy dowiedzieliśmy się, że środki transportu zewnętrznego należy wprowadzać jak najdalej w głąb placu budowy. Mimo przestrzegania tej zasady nie zawsze udaje się nam uniknąć transportu wewnętrznego na placu budowy. Dlatego też, zależnie od rodzaju przewożonych materiałów i od odległości przewozu, do transportu poziomego służą różne rodzaje środków transportowych, a mianowicie:
Transport ręczny taczkami, japonkami (bez torów lub po ułożonych torach lub pomostach) jest stosowany na bliskie odległości (od 20 do 50 m). Pochylenie toru lub pomostu nie powinno być większe niż 10% (uprawnienia budowlane).

Transport konny

Transport kolejką wąskotorową jest szeroko stosowany, przy czym w zależności od wielkości mas przewożonych materiałów używa się siły pociągowej ręcznej, konnej, motorowej lub parowozowej (program egzamin ustny).
Transport konny jest stosowany do przewożenia niewielkich mas materiałów i na odległość 300-1000 m.
Transport ciągnikami z przyczepami jest niezastąpiony przy przewozach bardzo ciężkich elementów, jak również przy transporcie elementów o dużych gabarytach (głównych wymiarach).

Przykłady powiązania transportu poziomego z transportem pionowym przedstawione są na odpowiednich rysunkach w rozdziale dotyczącym robót żelbetowych. Podobne urządzenia przeładunkowe mogą być stosowane przy transporcie zapraw (opinie o programie).
Przeładunek cegły dostarczanej w pojemnikach może się odbywać za pomocą dźwigu lub przy zastosowaniu specjalnej rampy.
Przy tym systemie cement dostarczany jest na place budów specjalnymi samochodami, np. produkcji firmy „Blumhardt”. Samochody te (cementowozy) mają trzy zbiorniki, każdy o pojemności 5,5 m3. Napełnianie zbiorników samochodowych odbywa się w cementowni za pomocą specjalnego urządzenia (segregator aktów prawnych).

Przeładunek cementu z samochodu do specjalnych zasobników, tzw. silosów zainstalowanych na budowach, odbywa się pneumatycznie za pomocą sprężarki znajdującej się na samochodzie, pod ciśnieniem 1,5-2,5 at.
Zasobniki na cement, instalowane na placach budów, mieszczą w sobie 20 lub 25 t cementu.
Samochód dla przewożenia cementu luzem.

Opróżnianie zasobnika odbywa się samoczynnie, pod ciężarem własnym cementu, do zmontowanego pod zasobnikiem dozownika objętościowego (promocja 3 w 1).
Dozownik zawieszony jest przegubowo na jednej nodze zasobnika i może wykonywać obrót o 180° dookoła osi zawieszenia, dzięki czemu wymieniona porcja cementu może być wsypana do kosza zasobowego betoniarki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami