Blog
Brygady kompleksowe
W artykule znajdziesz:
Brygady kompleksowe
Ogólne harmonogramy budowy projektuje się na podstawie:
- przebiegu poszczególnych procesów budowlanych,
- przebiegu pracy brygad kompleksowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projektowanie ogólnych harmonogramów budowy na podstawie poszczególnych procesów budowlanych stosuje się wówczas, gdy wznoszony obiekt składa się z niewielkiej liczby elementów konstrukcyjnych lub rodzajów robót. W tym przypadku istnieje możność bezpośredniego wiązania w czasie nielicznych procesów budowlanych.
Przykłady projektowania ogólnego harmonogramu na podstawie przebiegu poszczególnych procesów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projektowanie ogólnych harmonogramów pracy na podstawie brygad kompleksowych. W przypadkach, gdy budowla obejmuje dużą liczbę elementów lub jest dużo rodzajów robót (pozycji w harmonogramie) trudno jest bezpośrednio powiązać je w czasie, nie popełniając błędów w planowaniu organizacji takiej budowli lub roboty.
Aby zabezpieczyć się przed tymi błędami, najlepiej jest planowanie takich budowli lub robót rozpocząć od łączenia poszczególnych procesów budowlanych w grupy lub procesy kompleksowe realizowane przez specjalne brygady, przy czym łączenia tego najlepiej jest dokonywać z punktu widzenia powiązania ich w procesie wykonywania robót, a nie np. z punktu widzenia powiązania konstrukcyjnego (uprawnienia budowlane). Łącząc np. procesy budowlane w grupy lub procesy kompleksowe może się zdarzyć, że różne części budynku np. ściany murowane i belki prefabrykowane stropu włączone zostaną do jednej grupy i realizowane przez jedną brygadę kompleksową. Mogą również mieć miejsce inne przypadki, np. jeden i ten sam element konstrukcyjny budowli znajdzie się z prostszym elementem w jednej grupie kompleksowej, a pozostałe elementy - w drugiej grupie kompleksowej (drugiej brygadzie) (program egzamin ustny).
Takie posługiwanie się brygadami kompleksowymi przy planowaniu budowy ułatwia opracowanie całości przebiegu robót budowy, czyniąc harmonogram przejrzystym i jasnym.
Brygady kompleksowe przy wykonywaniu robót ogólnobudowlanych nie powinny być z reguły większe niż 20-25-osobowe, w przeciwnym bowiem razie praca tych brygad byłaby wysoce utrudniona (natomiast brygady montażowe nie powinny być liczniejsze niż 6-8-osobowe) (opinie o programie).
Harmonogramy zatrudnienia rzemieślników
Po ustaleniu czasu pracy poszczególnych grup robót (procesów kompleksowych) powiązanie ich w ogólnym czasie budowy nie przedstawia zazwyczaj trudności.
Harmonogramy zatrudnienia robotników i pracy maszyn mogą być wykonane jako:
- harmonogramy zatrudnienia rzemieślników i robotników poszczególnych specjalności,
- harmonogramy ogólnego zatrudnienia rzemieślników i robotników,
- harmonogramy pracy maszyn budowlanych (segregator aktów prawnych).
Harmonogramy zatrudnienia rzemieślników i robotników poszczególnych specjalności, zatrudnienia ogólnego i maszyn powinny być sporządzane na podstawie harmonogramu przebiegu robót (ogólnego harmonogramu budowy), w celu uzyskania bezpośredniego związku między tymi zależnymi od siebie parametrami.
Metoda sporządzania wymienionych harmonogramów polega na przeniesieniu robót uwidocznionych na ogólnym harmonogramie budowy na harmonogram zatrudnienia, sumując równocześnie zatrudnione grupy robocze tej samej specjalności.
Do sumowania równocześnie zatrudnionych grup określonej specjalności służy kolumna 8 zestawienia analitycznego ogólnego harmonogramu budowy. Zawarte w niej dane mogą być przedstawione w postaci ułamka, w którego liczniku uwidoczniona jest liczba rzemieślników, a w mianowniku liczba robotników.
W przykładzie w pozycji pierwszej ułamek oznacza, że w skład grupy roboczej wchodzi 20 rzemieślników odpowiedniej specjalności i 10 robotników. Jeśli skład grupy roboczej jest bardzo zróżnicowany, podaje się go nie w postaci ułamka, lecz opisu obejmującego odpowiednie specjalności i liczbę zatrudnionych (promocja 3 w 1).
W celu sporządzenia harmonogramu zatrudnienia pisze się prowizorycznie ołówkiem na ogólnym harmonogramie budowy, ponad odpowiednimi kreskami czasu, liczby rzemieślników i robotników, uwidocznione w kolumnie 8 tegoż harmonogramu. Po przyjęciu odpowiedniej skali pionowej, np. 2,5 rzemieślnika = 1 mm, przenosi się na rzędne harmonogramu zatrudnienia liczby zatrudnionych w odpowiednich okresach czasu rzemieślników i robotników, traktując każdą z tych grup oddzielnie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32