Blog

Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 2
30.05.2018

Beton i stal – jak na siebie oddziaływują?

W artykule znajdziesz:

Beton i stal – jak na siebie oddziaływują?

 
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 3
Beton i stal – jak na siebie oddziaływują?

Beton to materiał stosowany już w starożytności (program uprawnienia budowlane na komputer). Przygotowywano go wówczas z cementu, który wytwarzany był m.in. z pyłu wulkanicznego. Nazywany jest kamieniem sztucznym, ale podobnie jak kamienie naturalne charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz małą na rozciąganie. Te właściwości sprawiły, że kiedyś służył on przede wszystkim do konstruowania elementów ściskanych, do których zalicza się słupy, ściany i kolumny. Wykonywano z niego także belki, ale najczęściej miały one łukowy kształt i niewielką rozpiętość. W przypadku, gdy beton przeznaczony był do przykrycia budowli, wykonywano z niego półkoliste kopuły lub sklepienia walcowate, które narażone są przede wszystkim na naprężenia ściskające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pomysł, polegający na tym, aby w miejscach narażonych na rozciąganie wzmocnić beton za pomocą niewielkiej liczby stalowych prętów, zupełnie zrewolucjonizował budownictwo. Rozwiązanie to zaczęto stosować zaledwie ponad 100 lat temu.

 

Obecnie nikt już nie wyobraża sobie współczesnego budownictwa bez zbrojonego betonu, nazywanego żelbetem lub żelbetonem. Żelbet to klasyczny kompozyt utworzony z dwóch składników, które różnią się od siebie właściwościami. Zarówno beton, jak i stal mają do spełnienia różne zadania. Z żelbetu można wykonywać m.in. budowle monolityczne, w których każdy element jest połączony z innym w sposób ciągły, niewymagający stosowania połączeń mechanicznych. Wykonane ze stali pręty (główne, rozdzielcze oraz strzemiona) w konstrukcjach żelbetowych przejmują wszelkie naprężenia rozciągające, na które beton jest mało wytrzymały. Zbrojenie skutecznie zwiększa nośność słupów podlegających osiowemu ściskaniu, a więc takich, w których przeważają naprężenia ściskające dobrze przenoszone przez beton. Zbrojenie jest także niezwykle istotne w zapobieganiu zarysowania (uprawnienia budowlane). Beton natomiast wytwarza na powierzchni stalowych prętów warstwę pasywną zapobiegającą korozji. Jest to bardzo ważne w przypadku w konstrukcji mających kontakt z wilgocią lub wodą, która dla betony jest niegroźna.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 8 Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 9 Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 10
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 11
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 12 Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 13 Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 14
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbieranie wody deszczowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami