Blog
Beton zbrojony stosowany na budowie
W artykule znajdziesz:
Beton zbrojony stosowany na budowie
Stal zbrojeniowa. Beton zbrojony jest niezbędny w budowie większości domów jedno i wielorodzinnych, a także w budownictwie przemysłowym. Wszelkie informacje dotyczące stali zbrojeniowej znajdują się w projekcie budowlanym (program uprawnienia budowlane na komputer). Z niego można dowiedzieć się, ile prętów będzie potrzebnych, jaki mają mieć kształt, a także średnicę i długość. Ilość stali jest podawana w tonach. W projekcie są także informacje dotyczące gatunku oraz klasy stali, z jakiej mają być wykonane pręty. Powinno tam znajdować się również zestawienie stali obejmujące cały dom oraz poszczególne elementy konstrukcyjne. Jeśli takiego zestawienia brakuje, to należy poprosić projektanta o jego przygotowania wraz z tzw. ślepym kosztorysem podzielonym na poszczególne elementy konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dzięki temu można rozłożyć zakup stali zbrojeniowej na kolejne etapy budowy domu. Informacje znajdujące się w zestawieniu pozwalają na zamówienie gotowych prętów zbrojeniowych, które mogą być odpowiednio powyginane i przycięte na wymiar. Można też zamówić stal i pociąć ją na budowie, ale wówczas należy zamówić przynajmniej 10% więcej stali, aby zapewnić zapas na przycięcie. W wytwórniach można również zamówić specjalne siatki zbrojeniowe, które są bardzo często stosowane w domach jednorodzinnych.
Wykonuje się je z cienkich prętów, które są zgrzewane w miejscach połączenia. Siatki znakomicie nadają się do wykonywania ścian fundamentowych i do zbrojenia gładzi na stropie. Oprócz prętów do zbrojenia niezbędny jest drut wiązałkowy. Jest to miękki i cienki stalowy drut za pomocą którego można w łatwy sposób połączyć pręty. Można go kupić w kręgach na wagę. Kolejnym niezbędnym elementem do wykonania zbrojenia są podkładki dystansowe za zaprawy cementowej lub tworzywa sztucznego (uprawnienia budowlane). Umożliwiają one wykonanie grubej otuliny z betonu, która zapewnia odpowiednią współpracę betonu i stali, a także zabezpiecza pręty zbrojeniowe przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury oraz korozją. Stal zbrojeniową można kupić w składach budowlanych i hurtowniach. Oferują ją również wytwórnie, w których można nie tylko kupić pręty, ale także pociąć je lub zamówić szkielety zbrojeniowe. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale zapewniające dokładność i oszczędność czasu. Stal zbrojeniową należy przechowywać w taki sposób, aby nie dotykała gruntu, ponieważ może to powodować rdzewienie.
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32