Blog

Linie żyłek zdjęcie nr 2
24.02.2021

Betoniarka samochodowa

W artykule znajdziesz:

Betoniarka samochodowa

Linie żyłek zdjęcie nr 3
Betoniarka samochodowa

W betoniarkach typu Ransome jest zastosowane hydrauliczne sterowanie różnych urządzeń, np. otwieranie i zamykanie przepony między komorami podwójnego mieszalnika, zmiany położenia rynny rozładunkowej, otwieranie i zamykanie dna kosza wyładowczego, obroty wysięgnika w poziomej płaszczyźnie itp.

Podczas wyładowywania ze środków transportowych materiałów składowych do kosza wsypowego betoniarki w mieszalniku jednocześnie odbywa się mieszanie poprzednio załadowanych materiałów, a kosz wyładowczy rozdziela masę betonową na podłoże drogi (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzięki automatycznym urządzeniom tej betoniarki każdy proces robót może być wykonywany oddzielnie albo też pewne procesy mogą być łączone w grupy, wskutek czego czas jednego cyklu roboczego znacznie się skraca (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W miarę pokrywania podłoża masą betonową betoniarka (o własnym napędzie) przesuwa się w kierunku postępu robót.

Betoniarki na podwoziu gąsienicowym mają następujące zalety:
- budowa nawierzchni przy użyciu tych betoniarek nie wymaga tak mocnych prowadnic, jak przy użyciu betoniarek torowych, gdyż po prowadnicach tych poruszają się tylko wykańczarki i układarki, które są znacznie lżejsze niż betoniarki torowe,
- przewóz betoniarek jest łatwiejszy, gdyż krótkie odległości (kilka km) betoniarki przejeżdżają własnym napędem, na większe odległości betoniarki transportuje się na odpowiednich (ciężkich) przyczepach po zdemontowaniu wysięgnika, kosza zasypowego i zbiornika wodnego,
- betoniarki te mogą być użyte do budowy nawierzchni o dowolnej szerokości,
- materiały składowe można wyładowywać do betoniarek z samochodów i wózków kolejki,
- wyładowywanie masy betonowej za pomocą kosza wyładowczego i wysięgnika umożliwia pracę przy niektórych maszynach bez rozdzielacza,
W betoniarkach samochodowych proces sporządzania masy betonowej może odbywać się w czasie transportu tych składników podczas jazdy (uprawnienia budowlane).

Betoniarka samochodowa (w najogólniejszym określeniu) jest to betoniarka bez podwozia, zamocowana do ramy podwozia samochodowego.
Mieszalnik betoniarki ma kształt cylindryczny, zmieniający się na końcu w stożkowy. W tylnej części mieszalnika mieści się otwór do załadowywania materiałów składowych i wyładowywania gotowej masy betonowej. W czasie obrotu mieszalnika otwór ten jest szczelnie zamknięty.

Wewnątrz mieszalnika do pobocznicy przymocowane są spiralne łopatki ustawione w ten sposób, że przy obracaniu się mieszalnika w jedną stronę następuje mieszanie składników, a przy obrocie w przeciwną stronę - podawanie masy betonowej do otworu wyładunkowego (program egzamin ustny).

Zbiornik na wodę

Mieszalnik może otrzymać napęd ze specjalnego silnika albo też silnika samochodowego. Pojemność robocza mieszalników waha się w granicach 0,75 do 3,75 m8, a przy przewozie gotowej masy betonowej w tych samych betoniarkach wynosi od 1,5 do 5,2 m8 (opinie o programie). Zazwyczaj w betoniarkach samochodowych geometryczna pojemność mieszalnika jest od 2,5 do 3 razy większa niż pojemność robocza. Zbiornik na wodę odpowiedniej wielkości podzielony jest na dwie części; pierwsza część zawiera wodę do masy betonowej, a druga - wodę do przepłukania mieszalnika po każdym rozładowaniu.

Zbiornik z wodą przeznaczoną do zarabiania masy betonowej zaopatrzony jest w urządzenie odmierzające ilość wody.
Do zalet betoniarek samochodowych należy zaliczyć:
- wysoką jakość przygotowanej masy betonowej dzięki dobremu mieszaniu,
- wyeliminowanie konieczności stosowania specjalnych urządzeń dla przewozu cementu (segregator aktów prawnych).

Do wad tych betoniarek należy:
- duży koszt inwestycji ze względu na konieczność zakupu kompletu betoniarek,
- zwiększenie tonażu transportowego,
- trudność uzgodnienia z potrzebami budowy czasu przejazdu betoniarki z bazy na mniejszą budowę, zwłaszcza przy znacznych odległościach.

Wytwórnie mas betonowych. W budownictwie drogowym stosuje się dwa sposoby sporządzania mas betonowych (promocja 3 w 1).
Pierwszy sposób polega na sporządzaniu masy betonowej w betoniarkach ruchomych, a więc betoniarkach torowych, na podwoziu gąsienicowym oraz samochodowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Linie żyłek zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Linie żyłek zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Linie żyłek zdjęcie nr 8 Linie żyłek zdjęcie nr 9 Linie żyłek zdjęcie nr 10
Linie żyłek zdjęcie nr 11
Linie żyłek zdjęcie nr 12 Linie żyłek zdjęcie nr 13 Linie żyłek zdjęcie nr 14
Linie żyłek zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Linie żyłek zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Linie żyłek zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami