Blog

Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 2
06.05.2021

Prasy filtracyjne

W artykule znajdziesz:

Prasy filtracyjne

Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 3
Prasy filtracyjne

Francuski technolog J. P. Bombled zwraca uwagę, że stosowanie pras filtracyjnych umożliwia nie tylko odwodnienie szlamu, ale w razie potrzeby także jego przemywanie, a więc usuwanie z surowca szkodliwych soli rozpuszczalnych. Warto także pamiętać, że niektóre surowce w toku ich przerabiania na granulatorach talerzowych lub innych dają granule nietrwałe, rozpadające się na ruszcie; natomiast kształtki wytworzone z tych surowców drogą filtracji i przetłaczania przez prasę sitową są znacznie trwalsze i odporniejsze na wstrząsy termiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymieniony badacz francuski w cytowanej pracy, a także w publikacjach dawniejszych j 151 omawia w sposób uogólniony problematykę filtracji zawiesin, a w odniesieniu do szlamów surowcowych zajmuje się zagadnieniem flokulacji wskazując, że dla materiałów tych najlepszym fiokulantem jest Ca(OH)2 bądź materiały zawierające jon wapniowy (pył piecowy, cement, gips). W początkowym okresie historii przemysłu cementowego spiekanie klinkieru prowadzono w piecach szybowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Umożliwiają one realizację podstawowych zasad technologicznych, a więc zasady ciągłości ruchu i bezprzeponowej wymiany ciepła, przebiegającej przeciwprądowo na możliwie dużej powierzchni.

Możliwość realizacji tych zasad powoduje, że piece szybowe w ich nowoczesnej postaci stosowane są do dziś z pełnym powodzeniem, przy dobrym wykorzystaniu ciepła do wypalania wapna. Mieszankę surowcową do spiekania klinkieru w piecu szybowym przygotowywano metodą suchą w postaci mąki, którą następnie brykietowano z niewielkim dodatkiem wody. W ostatnim okresie stosowania pieców szybowych zasilano je granulami formowanymi z mąki surowcowej przy użyciu talerzy granulacyjnych (uprawnienia budowlane).

Przepływ gazów piecowych

Temperaturę potrzebną do spieczenia klinkieru portlandzkiego (ok. 1450 C) można w piecu szybowym osiągnąć bez trudności, ale omówione w poprzednim rozdziale fizykomechaniczne właściwości gorących kształtek bądź granul klinkierowych są przyczyną szczególnych zakłóceń ruchu pieca. Łatwo pojąć, że odkształcalność granul klinkieru w temperaturze spiekania pod wpływem obciążeń mechanicznych oraz ich skłonność do sklejania się i zgrzewania może prowadzić i często prowadzi do powstawania wielkich brył - aglomeratów klinkieru, które w nie kontrolowany sposób zmniejszają wolną powierzchnię przekroju pieca i dławią przepływ gazów (program egzamin ustny).

Lokalne przywieranie wspomnianych aglomeratów do wykładki ogniotrwałej i następnie ich wymuszone bądź samorzutne obrywanie stanowi poważne zagrożenie dla wykładki. Powolny przesuw spiekanego materiału przez strefę wysokich temperatur pieca szybowego stwarza warunki sprzyjające wyrastaniu stosunkowo dużych kryształów obu krzemianów, a niekontrolowane warunki powolnego chłodzenia klinkieru w dolnej części pieca są przyczyną samorozpadu klinkieru, szczególnie jego większych brył, wskutek niezakłóconego przebiegu polimorficznej przemiany (opinie o programie). Powodzenie operacji spiekania klinkieru portlandzkiego w piecu szybowym w znacznej mierze zależy od specyficznych właściwości surowca, determinowanych jego pochodzeniem geologicznym i składem mineralnym. Te przyrodzone cechy surowca wpływają bowiem nie tylko na jego spiekalność, ale często decydują o wytrzymałości mechanicznej i odporności na ścieranie wprowadzonych do pieca surowych brykietów bądź granul (segregator aktów prawnych).

Zakłócenia ruchu pieca szybowego często spowodowane są także samorozpadem surowych granul pod wpływem ich suszenia i podgrzewania w górnych strefach pieca szybowego. To trudne do opanowania zjawisko również w znacznym stopniu zależy od rodzaju surowca i jest przyczyną drastycznego dławienia przepływu gazów piecowych. Warto wspomnieć, że samorozpad surowych granul w czasie ich suszenia i podgrzewania jest często także przyczyną zakłóceń ruchu pieca obrotowego zaopatrzonego w rusztowy wymiennik ciepła typu Lepol (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 8 Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 9 Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 10
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 11
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 12 Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 13 Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 14
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenia zewnętrzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami