Blog

31.05.2022

Betonowe elementy próbne

W artykule znajdziesz:

Betonowe elementy próbne

Nieco odmienne rozwiązanie zagadnienia pielęgnacji przyspieszonej polega na wyzyskaniu ciepła wytwarzanego w wyniku hydratacji cementu, tj. na zastosowaniu pielęgnacji samorodnej. W warunkach adiabatycznych prowadzi ono do poważnego wzrostu temperatury. Na przykład mieszanka o proporcjach 1:2:4 i stosunku wodno-cementowym 0,6 wykazałaby wzrost temperatury o 40°C w czasie 48 h. W proponowanym postępowaniu betonowe elementy próbne w zakrytej formie zamyka się szczelnie w worku plastykowym, w czasie 1 h po zamieszaniu, i następnie umieszcza się je w pojemniku poliuretanowym na 46 h. Próbki są następnie rozformowane, studzone przez 30 min i badane w wieku 48 h (program uprawnienia budowlane na komputer).

Można się spodziewać, że obserwowana wytrzymałość zależna będzie od tego, jak bogata jest mieszanka, jednak w sposób odmienny niż w przypadku pielęgnacji zwyczajnej. Okazuje się, że wiarygodna zależność między taką wytrzymałością przyspieszoną i 28-dniową wytrzymałością zwykłą została znaleziona. Ma ona postać: wytrzymałość 28- -dniowa = wytrzymałość przyspieszona + stała wartość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W 1970 roku norma kanadyjska CSA A23.1, dotycząca materiałów betonowych i sposobów wykonywania konstrukcji betonowych, wprowadziła jako normowe trzy metody badania przyspieszonego. Jedna z nich opierała się na pielęgnacji samorodnej, druga związana była z ustalonym stopniem związania betonu, w trzeciej zaś stosowano gotowanie we wrzącej wodzie (uprawnienia budowlane). W 1971 r. opublikowano tymczasową metodę ASTM C 684-71 T, która dopuszcza pielęgnację samorodną oraz gotowanie w wodzie, jak również pielęgnację w wodzie ciepłej (35 ± 3°C). W 1972 r. w dodatku do normy BS 1881: Part 3 wprowadzono również próbę pielęgnacji przyspieszonej, w której próbki kostkowe w zakrytych formach, po odczekaniu 1,5-3,5 h od chwili zarobienia, umieszczano w wodzie o temperaturze 55 ± 2°C. W 20 h później próbki rozformowywano, umieszczano w wodzie o temperaturze 20±5°C na 1-2 h, a bezpośrednio po tym badano wytrzymałość (program egzamin ustny).

Przyjęcie mieszanki projektowej

Na podstawie omawianych metod można stwierdzić, że w wyniku poszczególnych prób uzyskuje się odmienne zależności. Okoliczność ta nie ma jednak istotnego znaczenia, ponieważ na ogół pożądana jest znajomość krzywych doświadczalnych, uzależniających wytrzymałość przyspieszoną od wytrzymałości zwyczajnie pielęgnowanych próbek z danego materiału konstrukcyjnego, który wykonywany jest w określonych warunkach. W ten sposób uzyskuje się szybki i wiarygodny sposób kontroli wytrzymałości (opinie o programie).

Rozumowanie to daje się rozszerzyć. Przyspieszoną próbę wytrzymałości można uważać za badanie samo przez się, a nie jedynie za sposób określania wytrzymałości 28-dniowej. Podstawą takiego stwierdzenia jest fakt, że ponieważ badanie ściskanych elementów próbnych daje jedynie domniemaną miarę wytrzymałości betonu w konstrukcji, nie ma zatem nieodłączonej przewagi badania wytrzymałości 28-dniowej w stosunku do innych prób (segregator aktów prawnych). Na tej podstawie Smith i Chojnacki [8.69] wyrazili przypuszczenie, że „właściwa procedura przyspieszonej pielęgnacji może dać bardziej dogodny i realistyczny sposób oceny, czy beton spełni wymagania, dla jakich został zaprojektowany”. Największa prawdopodobnie użyteczność przyspieszonego badania betonu leży w jego zastosowaniu do kontroli jakości.

Przyjęcie mieszanki projektowej opierałoby się na próbach konwencjonalnych, natomiast próby przyspieszone należałoby prowadzić w celu kontroli produkcji. Można, oczywiście, posunąć się jeszcze dalej i oceniać beton jedynie na podstawie jego wytrzymałości przyspieszonej. W takim przypadku również „myślenie” projektowe musiałoby opierać się całkowicie na wartościach wytrzymałości przyspieszonej (promocja 3 w 1). Ponieważ wartości te są niższe od tych, które odpowiadają normalnej pielęgnacji 28-dniowej, istnieje pewna niechęć przeciw akceptacji „nowych liczb”. Niemniej przeto nie ma nic szczególnego w wytrzymałości 28-dniowej i możliwe jest, że kiedyś w przyszłości koncepcja wytrzymałości betonu zostanie oparta na wynikach badań przyspieszonych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami