Blog

09.12.2021

Betonowe podłoże

W artykule znajdziesz:

Betonowe podłoże

Betonowe podłoże

Jedyną możliwością rozpowszechnienia stropodachów wentylowanych jest wyprodukowanie gotowych fabrycznie ustrojów szczelinowych.
Najprostszym elementem szczelinowym jest papa asfaltowa jednostronnie posypana grubym grysikiem wtopionym w warstwę asfaltu (program uprawnienia budowlane na komputer). Papa ta ma wycięte otwory o średnicy ok. 5 cm, liczba otworów wynosi około 25 na 1 m2. Papę układa się grysikiem do podłoża betonowego bez przyklejenia.

Między ziarnami grysiku pod papą wytwarza się przestrzeń powietrzna, która stanowi szczelinę wentylacyjną. Przy naklejaniu następnej normalnej warstwy papy izolacyjnej poprzez otwory następuje punktowe zamocowanie z podłożem betonowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dalsze warstwy papy dokleja się już według ustalonych zasad. Zamiast punktowego zamocowania przez otwory, można stosować papę szczelinową ciągłą bez otworów i mocować ją do podłoża gwoździami wbijanymi do listew drewnianych wbetono- wanych w podłoże betonowe.
Przykład pokrycia wentylowanego stropodachu przylegającego do ściany z pokazaniem wlotu powietrza. Wlot pod rynną. Wylot powietrza ze szczeliny wentylacyjnej przy pomocy blaszanej rury wypustowej.

W tym celu na kalenicy wytwarza się zbiorczą szczelinę przy pomocy zastąpienia papy szczelinowej wykształconym paskiem blachy ocynkowanej (uprawnienia budowlane).
Sposób zaizolowania koryta przy wewnętrznym odwodnieniu. W najniższym poziomie koryta jest umieszczony kielich wypustowy odprowadzający wodę do wewnętrznej rury kanlizacyjnej. W najwyższym punkcie koryta mogą być umieszczone kominki odpowietrzające szczeliny wentylacyjne, jeżeli na podstawie projektu mają swoje uzasadnienie umieszczenia ich w tym miejscu (program egzamin ustny).

Papa żwirowa

Papa żwirowa jako ustrój szczelinowy jest jednym z najprostszych rozwiązań. Istnieje wiele ustrojów szczelinowych, czasami bardzo pomysłowych i prostych. Jednakże wszystkie dobre rozwiązania polegają na fabrycznym wytworzeniu ustrojów szczelinowych w postaci drobno falistych płyt z tworzyw Budowle podziemne można podzielić na dwie podstawowe grupy, zależnie od tego, czy są one wykonywane sposobem odkrywkowym, czy górniczym za pomocą drążenia. Przyjęto pierwszy sposób nazywać systemem otwartym, a drugi zakrytym (opinie o programie).
O wyborze systemu decydują warunki techniczne i ekonomiczne. Przy mniejszych głębokościach system odkrywkowy jest tańszy i łatwiejszy, natomiast przy dużych głębokościach w gruntach skalistych stosuje się system górniczy (zakryty).

Zarówno przy sposobie odkrywkowym, jak i górniczym zabezpieczenie budowli podziemnych od wody odgrywa pierwszorzędne znaczenie i w wielkiej ilości przypadków decyduje o wyborze konstrukcji i ekonomicznej stronie budowy.
Zabezpieczenie budowli od wody przy zastosowaniu przepon izolacyjnych może być realizowane różnymi sposobami, zależnie od rodzaju ochranianych konstrukcji.
Budynki murowane. Najprostsze jest zabezpieczenie podziemi budynków murowanych. Mury łatwo jest chronić poziomą warstwą izolacji, a sposób i kolejność wykonywania robót murowych nie trudno dostosować do warunków robót izolacyjnych (segregator aktów prawnych).

Jeżeli budynki murowane są posadowione na płytach fundamentowych, zabezpieczenie ich od wody przez zastosowanie fundamentów skrzyniowych przynosi najlepsze rezultaty. Posadowienie na indywidualnych fundamentach wywołuje w wielu przypadkach znaczne odkształcenia (zależnie od wytrzymałości gruntu), które jakkolwiek nie szkodzą konstrukcji tych budynków, stwarzają jednak trudne warunki dla uszczelnienia pomieszczeń podziemnych.
Budynki szkieletowe. Zabezpiecenie od wody podziemi w budynkach o konstrukcji szkieletowej ma również ścisły związek z zachowaniem się podłoża gruntowego (promocja 3 w 1).

Konstrukcje szkieletowe stosuje się jako ustroje sztywne i pod tym względem stwarzają one lepsze warunki zabezpieczeń, zwłaszcza jeżeli są posadowione na płytach fundamentowych. Jeżeli tego rodzaju budowle są posadowione na indywidualnych ławach fundamentowych, zabezpieczenie podziemi od wody staje się trudniejsze do realizacji niż w budynkach murowanych, ponieważ przecinanie słupów poziomą przeponą jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wprost niemożliwe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami