Blog

Meble z szufladami zdjęcie nr 2
13.05.2022

Betony i zaprawy

W artykule znajdziesz:

Meble z szufladami zdjęcie nr 3
Betony i zaprawy

Betony i zaprawy na bazie szkła wodnego stają się odporne na działanie kwasów organicznych i nieorganicznych o dowolnych stężeniach (oprócz gorących kwasów fosforowego, fluorowodorowego i fluorokrzemowego) po stwardnieniu na powietrzu przy temperaturze powyżej 10°C w ciągu nie mniej niż 10 dni; nie są one jednak odporne na działanie roztworów alkalicznych. Betony i zaprawy na bazie asfaltów ponaftowych i paków powęglowych należy stosować w warunkach stałego lub kolejnego oddziaływania środowisk kwaśnych lub solnych o średniej agresywności (program uprawnienia budowlane na komputer). Beton asfaltowy i zaprawy asfaltowe stosować można w warunkach ograniczonego działania roztworów kwasów o stężeniu: kwasu azotowego do 25%, siarkowego do 50%, solnego - do 20% i alkaliów o stężeniu do 10%.

Do betonów lekkich zalicza się betony o ciężarze objętościowym nie większym niż 1800 kG/m3, produkowane przy zastosowaniu kruszyw porowatych naturalnych lub sztucznych. Zależnie od rodzaju stosowanego kruszywa grubego rozróżnia się następujące odmiany betonu lekkiego: beton keramzytowy, beton agloporytowy, beton żużlowo-pumeksowy, beton tu- fowy (martwicowy) itp. Ze względu na strukturę betony lekkie dzieli się na szczelne (zwykłe), nieszczelne (z małą zawartością piasku i z pustkami międzyziarnowymi), bezpiaskowe (o dużych porach) i poryzowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Struktura betonu lekkiego zależy od stopnia wypełnienia zaprawą pustek międzyziarnowych kruszywa grubego. Betony lekkie szczelne zawierają nadmierną ilość zaprawy cementowo-piaskowej w stosunku do objętości pustek w stosie okruchowym kruszywa grubego. Przy zagęszczaniu takiej mieszanki tworzy się jej szczelna struktura (objętość pustek międzyziarnowych wynosi mniej niż 3%) (uprawnienia budowlane).

Nieszczelna struktura betonów

Nieszczelna struktura betonów małopiaskowych tworzy się przy częściowym wypełnieniu zaprawą pustek między ziarnami kruszywa grubego (przy mniejszej zawartości kruszywa drobnego). Beton ze strukturą o dużych pustkach otrzymuje się, kiedy w jego składzie nie ma drobnego kruszywa, a ziarna kruszywa grubego są tylko pokryte zaczynem cementowym. Poryzowana struktura betonu lekkiego tworzy się, kiedy zawartość porowatej mieszanki betonowej lub poryzowanej zaprawy cementowo-piaskowej przewyższa objętość pustek w grubym kruszywie (program egzamin ustny).

Ze względu na zakres stosowania betony lekkie na kruszywach porowatych dzieli się na następujące grupy:

  • konstrukcyjne i o wysokiej wytrzymałości, stosowane w nośnych konstrukcjach żelbetowych ze zbrojeniem zwykłym lub sprężonym; w stosunku do takich betonów wysuwa się zwiększone wymagania odnośnie do ich właściwości mechanicznych i długotrwałości, jak również normuje się ich graniczny ciężar objętościowy;
  • konstrukcyjno-termoizolacyjne, stosowane w konstrukcjach osłonowych, które oprócz spełniania funkcji termoizolacyjnych przejmują określone obciążenia i dlatego powinny mieć założony współczynnik przewodności cieplnej, ciężar objętościowy i wytrzymałość;
  • termoizolacyjne, stosowane jako izolacja w konstrukcjach osłonowych budynków i urządzeń, dla których decydujące są ciężar objętościowy i zależny od niego współczynnik przewodności cieplnej (opinie o programie).

Znaczna rozpiętość wymagań w stosunku do betonów lekkich różnych rodzajów tłumaczy się różnorodnością ich struktury i charakterystyk stosowanych materiałów, od których zależą właściwości mieszanek do betonów lekkich oraz stwardniałego betonu. Właściwości tych mieszanek przyjęto charakteryzować ich ciężarem objętościowym, urabialnością (ciekłością i plastycznością) lub skłonnością do rozwarstwiania się i strukturą (objętością pustek między ziarnami) (segregator aktów prawnych).

Ciężar objętościowy mieszanki betonowej jest jedną z ważnych charakterystyk określających jej jednorodność, a zatem również stałość właściwości stwardniałego betonu jego ciężar objętościowy i wytrzymałość. Na ciężar objętościowy mieszanki wywiera wpływ stosunkowa zawartość i właściwości kruszywa grubego i drobnego, objętość pustek międzyziarnowych mieszanki, stopień kolejnego zagęszczania betonu (promocja 3 w 1). Czynniki te wpływają również na zużycie spoiwa do mieszanki betonowej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Meble z szufladami zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Meble z szufladami zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Meble z szufladami zdjęcie nr 8 Meble z szufladami zdjęcie nr 9 Meble z szufladami zdjęcie nr 10
Meble z szufladami zdjęcie nr 11
Meble z szufladami zdjęcie nr 12 Meble z szufladami zdjęcie nr 13 Meble z szufladami zdjęcie nr 14
Meble z szufladami zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Meble z szufladami zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Meble z szufladami zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami