Blog
Kwasy humusowe
W artykule znajdziesz:
Część rozpuszczalną w alkaliach stanowią kwasy humusowe, pod względem struktury identyczne z kwasami humusowymi w węglach brunatnych i torfowiskach. Refleksy 0,35 i 0,24 nm (3,45 i 2,4 A) potwierdzają w strukturach płaskich obecność heksagonalnych sieci węglików’, a pasy absorpcyjne widma w podczerwieni 1400 i 1580 cm-1 świadczą o postaci jonowej grup karboksylowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Dane dotyczące widma podczerwonego wykazują, że kwasy humusowe zawierają grupy alifatyczne = CH2 i - CH3, grupy =CH, grupy zawierające azot, grupy wodorotlenowe alkoholi itd.
Część substancji organicznych może występować w postaci trwałych glinoorganicznych (przeważnie inontmory 1 onitowych) kompleksów. W miarę starzenia się trwałość związku wzrasta, ale ogólna ilość substancji organicznej i jej aktywność zmniejsza się (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Substancje ilaste w postaci kompleksów ze związkami organicznymi wywierają wpływ na techniczne właściwości glin w sposób dwojaki. Z jednej strony, ich zwilżalność (hydrofilowość), dzięki obecności grup polarnych COOH, CO, COH, sprzyja zwiększeniu ilości wilgoci higroskopijnej w glinach (przejawia się to w szczególności w stosunkowo młodych utworach glinoorganicznych) oraz zwiększeniu plastyczności i spoistości. Z drugiej strony, obecność Corg w glinach stwarza lokalne r łowisko redukcyjno przy wypalaniu, co wpływa na przejście Fe3+ w Fe2 +, sprzyja- a.-e wcześniejszemu spiekaniu się gliny (uprawnienia budowlane).
Boczarowa zaznacza, że kwasy humusowe przy małej ich zawartości (1-2% Corg) a zaabsorbowane na powierzchni cząstek minerałów ilastych, rozmieszczając się przy tym w sposób zorientowany. Przy dużej ilości Corg (5% i więcej) substancje humusowe tworzą skondensowaną wykształconą fazę, zasadniczo zmieniającą techniczne właściwości gliny. Substancje : -musowe w postaci równomiernie rozmieszczonych węglików mogą być wykorzystali jako wypełniacz spęczniający i tworzący pory w wypalonych glinach (program egzamin ustny).
Zawartość substancji organicznych
Zawartość substancji organicznych (również w postaci drobnych cząstek zawierających substancję z węglem) w glinie może czasem być tak znaczna (powyżej 20%), jest dostateczna do podtrzymywania spalania się i przemysłowego wypalania gliny dodatku paliwa; taka jest np. podmoskiewska i bobrikowska międzywęglowa ogniotrwała (opinie o programie). Substancje organiczne mogą być obecne również w postaci zwęglonego drewna lub torfu.
Skład chemiczny glin. Analiza chemiczna pozwala wyjaśnić chemiczny mineralogiczny skład surowca, przewidywać niektóre technologiczne właściwości glin i dokonać niezbędnych obliczeń przy opracowywaniu składu mas, emalii. Bardzo użyteczna jest analiza chemiczna poszczególnych frakcji (po ich wyodrębnieniu, np. przez osadzanie w wodzie), ponieważ pozwala kreślić, jakie minerały topniki czy środki schudzające skupione są w drobnych frakcjach. Oczywiście działanie topników w stanic miałkiego rozdrobnienia jest najbardziej skuteczne. Zawartość dwutlenku krzemu z reguły zmniejsza się we frakcjach :»litowej i koloidalnej (segregator aktów prawnych).
Znaczna zawartość dwutlenku krzemu w glinie świadczy albo o jej zapiaszczeniu o tym, że kaolinit nie jest głównym minerałem tworzącym glinę. Wysoki procent tlenku glinowego, zbliżony do procentu A1203 w kaolinicie o składzie teoretycznym (39,4%), świadczy o ogniotrwałości surowca. Sztuczne wzbogacanie kaolinów o rzez pławienie ich w wodzie sprzyja zwiększeniu w nich względnego procentu tlenku glinowego.
Zawartość tlenków’ barwiących Fe203 i Ti02 świadczy o stopniu przydatności takich glin do produkcji jasnych, także białych wyrobów, w szczególności porcelany : fajansu. Jeżeli suma Fe203 i Ti02 nie przewyższa w czerepie 1%, to wyrób po wypaleniu będzie jeszcze biały (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32