Blog

Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 2
03.08.2021

Betony jamiste

W artykule znajdziesz:

Betony jamiste

Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 3
Betony jamiste

Betony jamiste wykonuje się stosując kruszywo o większym ciężarze objętościowym (np. tłuczeń ceglany) lub kruszywo lekkie oraz niewielką ilość zaczynu lub zaprawy. Nie zawierają one ziarn drobnych do 1 mm. Kruszywo do betonów jamistych jest jednofrakcjowe lub składa się z dwóch albo trzech frakcji, (betony jednofrakcjowe, dwufrakcjowe i trójfrakcjowe) (program uprawnienia budowlane na komputer). Na ogół stosuje się kruszywo jednofrakcjowe, tj. zespół ziarn otrzymany po przesianiu kruszywa przez 2 kolejne sita z serii znormalizowanej.

Przy przesiewaniu wszystkie ziarna przechodzą przez sito z większymi otworami, natomiast zatrzymują się całkowicie na sicie z mniejszymi otworami. Stos takiego kruszywa zawiera znaczną ilość pustych przestrzeni, które zależnie od kształtu ziarn i ścisłości ułożenia - stanowią zwykle 30-40% objętości kruszywa. Wskutek użycia do betonów jamistych niewielkiej ilości zaczynu lub zaprawy (znacznie mniejszej aniżeli do betonów zwykłych) otrzymuje się jedynie punktowe sklejenie ziarn kruszywa, uzyskując dużą porowatość betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Strukturę betonu jamistego dwufrakcjowego, wykonanego przy użyciu kruszywa o znaczniejszym ciężarze objętościowym, a przy użyciu kruszywa porowatego.
Technologia produkcji lekkich betonów zwięzłych oraz betonów jamistych jest bardzo zbliżona do technologii produkcji betonów zwykłych; masę betonową można przygotowywać w betoniarkach stosowanych do mieszania betonów zwykłych.

Betony komórkowe zawierają dużą ilość małych porów zwykle o wielkości 0,5-1,5 mm. Wykonuje się je ze spoiwa, drobnego kruszywa i wody, a niekiedy nawet tylko ze spoiwa i wody (uprawnienia budowlane).
Spośród wytwarzanych betonów komórkowych gazo- betony charakteryzuje produkcja w wytwórniach, gdzie decydującym ogniwem jest laboratorium i kontrola produkcji w skali półtechnicznej, mielenie składników, homogenizacja, tj. ujednorodnienie składu mieszanki, sztuczne dojrzewanie osiągane przez autoklawizację lub naparzanie niskoprężne oraz stosowanie środków powodujących powstawanie porów.

Rozróżnia się następujące rodzaje betonów komórkowych:
- pianobetony (cementowy, wapienny, gipsowy i magnezjowy),
- gazobetony (cementowy i wapienny),
- pianogazobetony.
Pianobetony mogą być wykonywane na placu budowy (program egzamin ustny).

Betony z kruszywem organicznym

W pianobetonach pory wytwarza się powodując mechaniczne spęcznienie masy betonowej przez dodanie pienistej domieszki, w gazobetonach - przez dodanie środka łączącego się chemicznie z cementem i wodą, powodującego wydzielanie się gazu (opinie o programie).
Betony z kruszywem organicznym są zbliżone do grupy lekkich betonów zwykłych, lecz różnią się od nich pochodzeniem kruszywa (organicznym, a nie mineralnym), zastosowaniem specjalnych mieszarek, innym sposobem zagęszczania oraz poddaniem kruszywa organicznego mineralizacji. Do betonów z kruszywem organicznym zaliczamy m. in. trocinobeton oraz materiał składający się z wiórków drzewnych i lepiszcza cementowego, z którego wyrabia się płyty wiórkowo-cementowe.
Betony o strukturze mikroporytu zawierają większą część porów o średnicy mniejszej niż 0,2 mm. Z betonów tych najbardziej znany jest mikroporyt.

Mikroporyt wyrabia się z gliny, wapna hydratyzowanego i piasku, przy czym składniki te są zmielone na mokro. Wyroby mikroporytowe są autoklawizowane.
Innym przykładem betonu o strukturze mikroporytu jest tzw. pyłogips otrzymywany przez zmieszanie pyłów lotnych z gipsem budowlanym i zarobienie mieszanki wodą. Ciężar objętościowy pyłogipsu wynosi 1,0-1,2 kG/dcm3 (segregator aktów prawnych).
Lekkie betony zwięzłe (z kruszywem porowatym) były znane już w starożytności.

Produkowano je głównie z pumeksu naturalnego i innych porowatych skał pochodzenia wulkanicznego. Grecy i Rzymianie znali wiążące właściwości niektórych złóż wulkanicznych; kruszywo otrzymane z tych złóż poddawano drobnemu zmieleniu i mieszano z wapnem i piaskiem otrzymując beton o znacznej wytrzymałości i odporności na działanie wody słodkiej i morskiej. Do dnia dzisiejszego zachowały się budowle sprzed naszej ery posiadające elementy konstrukcyjne z lekkiego betonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 8 Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 9 Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 10
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 11
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 12 Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 13 Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 14
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciężary jednostkowe ładunków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami