Blog

Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
02.04.2021

Koryta paszowe

W artykule znajdziesz:

Koryta paszowe

Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Koryta paszowe

W gospodarstwach mniejszych stosuje się najczęściej chlewnie uniwersalne, tj. obiekty przeznaczone dla wszystkich grup użytkowych. Jeżeli obsada budynków uniwersalnych wynosi więcej niż 15 loch, to należy wydzielić w tych budynkach odrębne pomieszczenia dla poszczególnych grup użytkowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Chlewnie różnią się rodzajem kojców’ i ich rozmieszczeniem w budynku (w układach jedno- lub dwurzędowych, a także w wielkotowarowych gospodarstwach specjalistycznych - w układach wielorzędowych). Kojce bywają indywidualne lub grupowe. Mają one zróżnicowane rozwiązania zależnie od przyjętej technologii chowu.

Najbardziej są rozpowszechnione kojce typu duńskiego i typu szwedzkiego, w których są wydzielone części legowiskowe i gnojowe, co pociąga rozdzielność korytarzy paszowych i gnojowych. W chlewniach typu duńskiego legowisko jest zawsze oddzielone od ściany budynku przez korytarz gnojowy. W systemie szwedzkim korytarz gnojowy jest wspólny dla dwóch rzędów kojców, natomiast od ściany budynku oddziela kojce korytarz paszowy. Kojce obydwu systemów mogą niekiedy być zestawione w jednym pomieszczeniu w odrębnych rzędach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rzadziej zaleca się kojce długie (rys. 2-25), w których część legowiskowa znajduje się przy ścianie, kanaliki gnojowe zaś przebiegają po tej samej stronie kojca, co uniesione nad podłogą koryta paszowe.
Poszczególne kojce wydziela się ażurowymi przegrodami wysokości 60 - 120 cm (zależnie od grupy zwierząt). Rozstaw szczeblin w przegrodach wynosi 10-15 cm w kojcach dla loch i 8 o-11 cm w kojcach dla tuczników. W przegrodach umieszcza się drzwiczki, które umożliwiają otwieranie kojców na korytarz gnojowy bądź paszowy.

Kojce są wyposażone w koryta i poidła smoczkowe. Do kojców dla macior z prosiętami wstawia się dodatkowe przegrody zabezpieczające prosięta przed przygnieceniem przez maciorę. Gniazda prosiąt są podgrzewane promiennikami podczerwieni.
Obecnie zanikają tendencje do wydzielania indywidualnych kojców i do chowu na podłogach rusztowych. Coraz bardziej są doceniane walory utrzymywania zwierząt na głębokiej ściółce, w sposób zapewniający im swobodny ruch. Dobre rezultaty daje stosowanie automatów do karmienia i pojenia (uprawnienia budowlane).

Pomieszczenia usługowe

W budynkach dla trzody chlewnej poza pomieszczeniami głównymi przewiduje się też pomieszczenia pomocnicze: paszarnie, myjnie zwierząt, podręczne magazyny pasz i ściółki, pomieszczenia na sprzęt transportowy i wagę inwentarską, pomieszczenia inseminacji, a ponadto pomieszczenia usługowe, takie jak: dyżurki, szatnie, sanitariaty. Obiektami towarzyszącymi są gnojownie i zbiorniki odchodów płynnych. Obok budynków dla zwierząt przewiduje się wybiegi, przyjmując 12-20 m2/szt. dla loch i około 25 m2/szt. dla knurów (program egzamin ustny).

W produkcji drobiarskiej występują trzy podstawowe systemy technologiczne:
- chów wybiegowy, stosowany na ogół w indywidualnych gospodarstwach o wielokierunkowej produkcji i w gospodarstwach specjalistycznych o małej liczebności stad,
- chów podłogowy w pomieszczeniach zamkniętych, najpowszechniej stosowany w specjalistycznych gospodarstwach produkcyjnych,
- chów klatkowy, który ze względu na duże nakłady stosuje się tylko w dużych fermach (opinie o programie).

Kurniki różnią się:
- przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych i użytkowych, np. wylęgarnie, brojlernie, kurniki dla niosek,
- sposobem utrzymania drobiu (na ściółce, na rusztach),
- rozwiązaniem przestrzennym (budynki parterowe, halowe, dwu- lub wielokondygnacyjne) (segregator aktów prawnych).

W Polsce najczęściej są projektowane budynki parterowe, obejmujące halę produkcyjną, pomieszczenia pomocnicze i usługowe. Gnojownie lokalizuje się w miejscach pozwalających na transport nawozu wprost z budynków produkcyjnych. Dla niektórych gatunków i grup drobiu projektuje się wybiegi. Ich wielkość i rodzaj (zielone lub utwardzone) zależą od gatunku ptactwa. W halach produkcyjnych dla stad selekcyjnych, kontrolnych i reprodukcyjnych komunikacja bywa rozwiązywana korytarzami, które są wygodne, ale zajmują stosunkowo duży procent powierzchni ogólnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sieć dróg stałych uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami