Blog

Pokrycia dachowe zdjęcie nr 2
07.08.2021

Betony komórkowe

W artykule znajdziesz:

Betony komórkowe

Pokrycia dachowe zdjęcie nr 3
Betony komórkowe

Mury wznoszone są na zaprawie cementowo-wapiennej lub cementowej. Do ścian zewnętrznych zaprawy cementowej nie należy w zasadzie stosować ze względu na zjawisko przemarzania spoin i znaczne odkształcenia termiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Betony komórkowe mają wytrzymałość na ściskanie w kierunku wyrastania masy mniejszą niż w kierunku do niego prostopadłym. Dlatego bloki w zasadzie powinny być układane w murze w ten sposób, aby kierunek działania siły był prostopadły do kierunku wyrastania masy betonowej.

Elementy z gazobetonu wapiennego są wykonywane w formach o wysokości 49 cm i krojone w kierunku pionowym. Z tego względu bloki ułożone w murze na dłuższym boku znajdują się w prawidłowej pozycji, zgodnie z zasadą podaną wyżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy układaniu bloków połówkowych powierzchnia przecięcia powinna znaleźć się w murze w położeniu pionowym. Układając bloki w murze w podany sposób, wykorzystuje się wytrzymałość bloków do 30% wyższą od wytrzymałości w kierunku wyrastania masy betonowej.
Jeżeli jedna ze ścian bocznych bloku ma powierzchnię gładką (wskutek stykania się ze stalową formą), należy blok tak ułożyć, aby powierzchnia gładka znajdowała się w położeniu poziomym. Dzięki temu na zewnętrznej powierzchni muru otrzymuje się szorstkie powierzchnie bloków, mające należytą przyczepność do tynku.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa układania bloków z gazobetonu cementowego (uprawnienia budowlane). Bloki te mają tendencję do rozwarstwiania się według powierzchni prostopadłych do kierunku wyrastania masy betonowej. Z tego względu, aby uniknąć ewentualnego rozwarstwienia ściany w kierunku pionowym, bloki należy układać w murze tak, jak zostały odlane. Wówczas bowiem ewentualne powierzchnie rozwarstwień są równoległe do powierzchni spoin poziomych, tj. prostopadłe do sił pionowych, działających na ścianę.

Bloki gazobetonowe są odlewane w formach o wysokości 24 cm i krojone w kierunku pionowym. Powierzchnie bloków utworzone przez przecięcie są rowkowane; powinny one tworzyć płaszczyzny zewnętrzne muru.
Ściany należy murować z zachowaniem zasad normalnego wiązania, na pełne spoiny o grubości nie przekraczającej 10 mm (program egzamin ustny).

Ściany podłużne i poprzeczne

W Szwecji przeprowadzono próby murowania pozostawiając pustkę powietrzną w spoinie, tj. rozścielając zaprawę tylko przy krawędziach muru. Chciano w ten sposób poprawić wartość izolacyjno-cieplną spoiny. Sposób ten jednak wymaga dużej dokładności murowania, w przeciwnym bowiem razie wzrasta przewiew- ność ściany. Z tego względu murowanie na niepełne spoiny zostało zarzucone.
Ściany podłużne i poprzeczne (usztywniające) należy wykonywać równocześnie. Nie jest wskazane szybsze tempo wznoszenia ścian niż V* kondygnacji w ciągu doby.
Przed ułożeniem bloków w murze należy powierzchnie stykowe oczyścić z pyłu i dokładnie zmoczyć wodą. Ma to na celu uchronienie zaprawy przed odciąganiem wody do bloków i zapewnienie jej prawidłowego wiązania i twardnienia(opinie o programie).

Przy wznoszeniu murów ościeża pozostawia się gładkie, węgarki zaś wykonuje się dolepiając do bloków paski, uzyskane przez przecięcie płyt (o grubości 6 cm).
Przy zabezpieczeniu szczelności osadzenia ościeżnic można nie stosować węgarków w otworach okiennych.
Ościeżnice drzwiowe i okienne mocuje się przez przybicie każdego elementu pionowego ościeżnicy 2 lub 3 gwoździami w odstępach ok. 80-hlOO cm. Należy stosować gwoździe 55/150.
Stropy powinny opierać się na żelbetowych wieńcach, biegnących zarówno na ścianach podłużnych, jak i poprzecznych (segregator aktów prawnych).

Nadproże należy opierać na ścianach na głębokość nie mniejszą niż 24 cm (w każdym końcu).
W ścianach nośnych nie można pozostawiać bruzd, wnęk, gniazd. Bruzdy wykonuje się za pomocą skrobaczek, gniazda i przebicia za pomocą wierteł. W murach ogniochronnych można wykonać jedną bruzdę pionową o szerokości nie większej niż 15 cm i głębokości takiej, aby grubość ścianki ograniczającej bruzdę była nie mniejsza niż 10 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pokrycia dachowe zdjęcie nr 8 Pokrycia dachowe zdjęcie nr 9 Pokrycia dachowe zdjęcie nr 10
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 11
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 12 Pokrycia dachowe zdjęcie nr 13 Pokrycia dachowe zdjęcie nr 14
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pokrycia dachowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami