Blog

Obróbka ścierna zdjęcie nr 2
17.07.2020

Betony konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Betony konstrukcyjne

Obróbka ścierna zdjęcie nr 3
Betony konstrukcyjne

Wytrzymałość na rozciąganie Rr - określać można przez rozciąganie osiowe próbek, ściskanie po tworzącej walców lub zginanie belek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozciąganie osiowe próbek, jakkolwiek z metodologicznego punktu widzenia najbardziej właściwe, w badaniach betonów lekkich z uwagi na porowatość ich struktury znajduje stosunkowo rzadko zastosowanie.

Betony konstrukcyjne mają zakres stosowania zbliżony do betonów zwykłych. Z innymi rodzajami betonów lekkich łączy je jednak niski ciężar objętościowy, rodzaj kruszywa i stosunkowo duża odkształcalność pod działaniem obciążenia. Pewne specyficzne cechy występują również w samej technologii wykonywania tych betonów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie racjonalne jest stosowanie ich w konstrukcjach, w których ciężar własny stanowi podstawową część obciążenia.
Zakres zastosowania i produkcja betonów lekkich różnych odmian zwiększa się z roku na rok.

Następuje również bardzo istotny postęp w zakresie technologii i ekonomii produkcji i wartości cech fizycznych betonów. Wobec tego, że koszty inwestycyjne budowy zakładów produkujących betony lekkie są mniejsze niż budowy zakładów produkujących materiały ceramiczne (w przeliczeniu na jednostkę o tej samej efektywności w budynku) - plany naszego budownictwa w dużej mierze bazują właśnie na bardzo intensywnej rozbudowie tej gałęzi przemysłu materiałów budowlanych (uprawnienia budowlane).
Ciężar objętościowy y jest jedną z bardziej istotnych cech betonów lekkich, którego wartość w znacznej mierze określa pozostałe właściwości materiału i zakres jego zastosowania.
Ciężar objętościowy betonu zależy przede wszystkim od zawartości w nim przestrzeni wolnych, tzn. od zwartości struktury betonu i porowatości użytego kruszywa. Istotny wpływ ma także ilość spoiwa i wody zarobowej, uziarnienie kruszywa oraz stopień zagęszczenia masy betonowej.

Określając rodzaj betonu należy zwrócić uwagę na rodzaj użytego kruszywa drobnego (np. piasek naturalny lub sztuczny) i jego wilgotność. Podawane wartości dotyczą z reguły betonów w stanie powietrzno-suchym. Beton wysuszony do stałego ciężaru (w temp. 105°C) jest lżejszy niż w stanie powietrzno-suchym o 3-M5%.
Na czoło cech wytrzymałościowych betonu wysuwa się jego wytrzymałość na ściskanie - R. Pozostałe cechy, a więc wytrzymałość na rozciąganie - Rr i współczynnik odkształcalności E rozpatrywane są zwykle jako funkcja wartości R (program egzamin ustny).

Wytrzymałość na ściskanie

Wytrzymałość na ściskanie wyznacza się przez zgniecenie próbek wykonanych w sposób umowny, określony odpowiednimi przepisami (opinie o programie).
Wytrzymałość na ściskanie betonów kruszywowych określamy w Polsce na walcach o średnicy równej wysokości 16 cm jako RQ16- W Rosji, w Niemczech. Francji i szeregu innych państw wytrzymałość betonu na ściskanie określa się na sześcianach o boku 20 cm - R1J20. Anglii na sześcianach o boku 15 cm - Rq 15, w USA - na walcach o średnicy 15 cm i wysokości 30 cm - R15/30.

W myśl ustaleń RWPG wytrzymałość betonów kruszywowych badać należy na kostkach o boku 20 cm lub na walcach 15/30.
Różnice kształtu badanych próbek wpływają w pewnym stopniu na otrzymane wyniki (segregator aktów prawnych).
Niekiedy w celu zwiększenia wytrzymałości betonu, jako frakcje drobne stosuje się piasek naturalny.
Betony jamiste wykonuje się przy użyciu kruszywa o średnicy ziarn nie mniejszej niż 5 mm, z taką ilością zaczynu, aby nie wypełniał on całej przestrzeni mięctey ziarnami, a spajał je tylko punktowo w miejscach styku.
Beton jamisty wykonany przy użyciu kruszywa tylko jednej frakcji nazywamy betonem jednofrakcjowym (promocja 3 w 1).

Jeżeli do kruszywa grubego użyta została także pewna ilość frakcji piaskowej, niedostateczna jednak aby wypełnić wraz z zaczynem całą wolną przestrzeń między ziarnami kruszywa grubego, mówimy o betonie półzwartym. Betony te stanowią odmianę pośrednią między betonami jamistymi i zwartymi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obróbka ścierna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obróbka ścierna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obróbka ścierna zdjęcie nr 8 Obróbka ścierna zdjęcie nr 9 Obróbka ścierna zdjęcie nr 10
Obróbka ścierna zdjęcie nr 11
Obróbka ścierna zdjęcie nr 12 Obróbka ścierna zdjęcie nr 13 Obróbka ścierna zdjęcie nr 14
Obróbka ścierna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obróbka ścierna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obróbka ścierna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami