Blog

Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 2
23.07.2020

Betony lekkie

W artykule znajdziesz:

Betony lekkie

Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 3
Betony lekkie

Betony lekkie mają dobre własności cieplno-wilgotnościowe i dlatego stanowią cenny materiał do wykonywania przegród zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Specyficzną cechą tych materiałów jest porowata struktura stwarzająca możliwość znacznego wchłaniania wilgoci, której ilość ulega zmianom zależnie od sposobu wbudowania elementu betonowego i od warunków, w jakich znajduje się przegroda budynku.

Porowatość sprzyja zawilgoceniu betonów lekkich, zarówno wskutek sorpcji wilgoci z powietrza, jak i przez podciąganie wody spływającej w czasie deszczu po ścianach, czy też wskutek skraplania się pary wodnej w procesie dyfuzji poprzez przegrody zewnętrzne. Poza tym elementy z betonów lekkich są prawie zawsze wbudowywane z dużą zawartością wilgoci, która zmniejsza się na ogół powoli, a w warunkach niesprzyjających wysychanie elementów w ogóle nie następuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poszczególne rodzaje betonów lekkich wykazują w praktyce duże różnice własności cieplno-wilgotnościowych.

Najbardziej różnią się między sobą betony kruszywowe i betony komórkowe, lecz również betony kruszywowe, zależnie od składu technologicznego, mogą wykazywać bardzo odmienne cechy (uprawnienia budowlane).
Zawilgocenie wywiera duży wpływ na własności betonów lekkich, a mianowicie: powoduje zmniejszenie wytrzymałości na ściskanie, zmniejszenie odporności na zamrażanie, zwiększenie skurczu wywołującego niekiedy pęknięcia, staje się również często przyczyną korozji zbrojenia i powstawania wykwitów.

Zawilgocenie materiałów w przegrodach jest szkodliwe przede wszystkim dlatego, że przez zwiększenie przewodności cieplnej wywiera ujemny wpływ na wartości użytkowe pomieszczeń (program egzamin ustny).
Wilgotność betonów lekkich w przegrodach budowlanych zależy od szeregu czynników, głównie jednak od klimatu zewnętrznego i wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń.
Ponieważ zawilgocenie ścian występuje najczęściej w okresie jesiennym, a podczas zimy nie mają one możliwości wysychania, dlatego w czasie najzimniejszym izolacyjność cieplna jest znacznie obniżona.

Przyczyny zawilgocenia

W celu niedopuszczenia do takich ujemnych skutków, przegrody należy konstruować w ten sposób, aby materiały łatwo ulegające zawilgoceniu nie były narażone na bezpośrednie działanie wody deszczowej. Należy w tym celu stosować okładziny nieprzepuszczające wody oraz tynki cementowe lub cementowo- -wapienne, a także specjalne powłoki zabezpieczające przed przenikaniem wody w głębsze warstwy ściany, lecz nie utrudniające przenikania pary wodnej (opinie o programie).
Drugim czynnikiem wywierającym duży wpływ na zawilgocenie przegród jest mikroklimat panujący wewnątrz pomieszczeń.

Para wodna znajdująca się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń staje się często powodem zawilgocenia przegród wskutek kondensacji na powierzchni wewnętrznej ścian lub w środkowych warstwach przegrody. Aby uniknąć skraplania wody na powierzchni przegród, należy zaprojektować odpowiednią izolację cieplną. Natomiast zabezpieczenie przed powstaniem kondensacji pary można osiągnąć przez prawidłowe usytuowanie poszczególnych warstw przegrody (segregator aktów prawnych).
W przegrodach jednorodnych kondensacja wewnętrzna zachodzi tylko przy szczególnie niekorzystnych warunkach. I tak np. w jednorodnych przegrodach budynków mieszkalnych użytkowanych w sposób prawidłowy, zjawisko to występuje rzadko i może być pominięte przy ocenie konstrukcji ścian. Inaczej przedstawia się to zagadnienie w przegrodach warstwowych, w których decydujący wpływ na występowanie kondensacji pary wodnej wywiera zarówno rodzaj użytych materiałów jak i układ warstw w ścianie.

Materiały budowlane wykazują różny opór dyfuzyjny, tzn. przepuszczają w różnym stopniu parę wodną (promocja 3 w 1). Ogólna zasada konstruowania przegród warstwowych polega na tym, aby materiały o dużym oporze dyfuzyjnym umieszczać od strony wewnętrznej, zaś o małym oporze - od strony zewnętrznej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 8 Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 9 Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 10
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 11
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 12 Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 13 Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 14
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Asfalt wytrącony z emulsji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami