Blog

Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 2
08.07.2020

Roboty wodne

W artykule znajdziesz:

Roboty wodne

Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 3
Roboty wodne

Budowle względnie roboty wodne w zależności od ich charakteru oraz rodzaju i wielkości maszyn i urządzeń technicznych niezbędnych do ich realizacji można podzielić na następujące grupy:
- Wielkie budowle wodno-inżynierskie, np, budowle piętrzące, siłownie, śluzy, konstrukcje portowe w postaci nabrzeży itp.
- Roboty związane z wykonywaniem masowych robót ziemnych nadwodnych i podwodnych, jak na przykład budowa zapór ziemnych, kanałów żeglownych lub energetycznych, wałów ochronnych, grodz, pogłębianie rzek, basenów portowych, eksploatacja złóż kruszyw naturalnych itd.
- Małe budowle wodne, regulacyjne i melioracyjne.
- Wiertnictwo geologiczno-rozpoznawcze i fundamentowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

W ostatnim przypadku mamy do czynienia z wierceniami, których celem jest rozpoznanie podłoża gruntowego pod projektowanymi budowlami lub rozpoznanie gruntu jako materiału budowlanego, określenie głębokości jego zalegania itd. Do tej grupy robót zaliczamy również wiercenia i wykonywanie zastrzyków służących do wzmocnienia podłoża lub jego uszczelnienia.
Mimo iż wszystkie wymienione rodzaje robót należą do dziedziny budownictwa wodnego, różnią się jednak od siebie dość znacznie rodzajem i sposobem użytkowania sprzętu, technologią wykonawstwa robót oraz sposobem organizowania przebiegu samej budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Panujące w technice światowej tendencje do tzw. uprzemysłowienia budownictwa przez wprowadzanie w coraz większym stopniu mechanizacji robót, stosowanie w najszerszym zakresie prefabrykatów, typizacji i normalizacji elementów i fragmentów’ budowli, nie mogą być w budownictwie wodnym, w całej pełni wprowadzane.

Tendencje te w budownictwie wodnym hamowane są bowiem koniecznością każdorazowego dostosowania projektu i schematu budowy do warunków miejscowych, związanych ściśle z topografią i warunkami gruntowymi, z klimatem danego rejonu kraju, z warunkami przepływu wód itp. czynnikami, zmiennymi w nader szerokich granicach i odgrywających w budownictwie wodnym dużo większą .rolę niż w budownictwie lądowym (uprawnienia budowlane).

Wykonawca

Dlatego opracowując projekt realizacji budowy obiektu budownictwa wodnego trzeba na ogół uwzględnić większą rozmaitość i ilość czynników niż w innych działach budownictwa.
Wpływ tych czynników omówiony zostanie dalej przy analizie warunków występujących głównie podczas realizacji wielkich wodno-inżynierskich budowli betonowych i żelbetowych. Powiązania zachodzące między tą grupą robót a pozostałymi grupami robót omówione będą jedynie w formie krótkich wyjaśnień, i tylko w przypadku, gdy okaże się to niezbędne (program egzamin ustny).
- Ze względu na charakter robót wykonywanych na placu budowy i jego zapleczu można wyodrębnić wśród nich trzy rodzaje, a mianowicie: roboty wstępne.
- roboty przygotowawcze,
- roboty podstawowe.

Obejmują zwykle zbadanie pod względem technicznym terenu i wytyczenie trasy lub miejsca budowy obiektu przez wykonawcę oraz podstawowe prace organizacyjne.
Mimo iż dane terenowo-gruntowe zawiera zazwyczaj projekt, to jednak zbadanie tych danych pod względem technicznym przez wykonawcę jest bardzo celowe i przyczynia się często do racjonalnego zorganizowania robót (opinie o programie). Wykonawca może bowiem zaproponować ekonomicznie uzasadnione korekty fragmentów budowy albo proponowanych metod realizacji.
W okresie robót wstępnych wykonawca organizuje swój aparat techniczno-administracyjny, sporządza zapotrzebowania na masowe materiały podstawowe, zwłaszcza deficytowe (o dłuższych terminach dostaw) oraz przygotowuje wykaz niezbędnej robocizny i sprzętu mechanicznego (segregator aktów prawnych).

W dużym stopniu uzależnione są od warunków miejscowych oraz od wielkości obiektu i przyjętej organizacji budowy. Koszt tych robót stanowi poważną pozycję w ogólnych kosztach i waha się w granicach 8-^25% ogólnych kosztów budowy (promocja 3 w 1). Koszt ten zazwyczaj jest wydzielony, a jedynie w robotach małych, typowo-powtarzalnych, bywa ujmowany w kosztach ogólnych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 8 Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 9 Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 10
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 11
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 12 Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 13 Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 14
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nasycanie dwukrotne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami