Blog

06.02.2020

Betony lekkie uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Betony lekkie uprawnienia budowlane

Betony lekkie uprawnienia budowlane

Betony lekkie z uwagi na dużą rozpiętość zarówno ciężaru objętościowego, związanego z rodzajem użytego kruszywa jak i wytrzymałości na ściskanie (program uprawnienia budowlane na komputer), dzieli się dodatkowo na grupy zależnie od przeznaczenia:
a) izolacyjne - do produkcji elementów o ciężarze objętościowym betonu w stanie suchym 300-^800 kG/m3; wytrzymałości na ściskanie 10-f-25 kG/cm2 i współczynniku przewodności cieplnej poniżej 0,25 kcal/mh°C;
b) izolacyjno-konstrukcyjne - do produkcji zewnętrznych konstrukcji ściennych o ciężarze objętościowym betonu w stanie suchym 700-ł-1400 kG/m3; wytrzymałości na ściskanie 25-ł-75 kG/cm2 i współczynniku przewodności cieplnej poniżej 0,55 kcal/mh°C;
c) konstrukcyjne - do produkcji konstrukcji nośnych zbrojonych i niezbrojonych o ciężarze objętościowym betonu w stanie suchym poniżej 1800 kG/cm3 i wytrzymałości powyżej 75 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
d) o wysokiej wytrzymałości - do konstrukcji specjalnych o ciężarze objętościowym betonu w stanie suchym powyżej 1800 kG/m3. Wytrzymałość betonów przy właściwym doborze kruszywa, np. z łupków wypalanych w piecu obrotowym osiąga wówczas marki 400 i 500.

Naturalne kruszywa porowate, jak pumeks, tufy i popioły wulkaniczne, w zasadzie w Polsce nie występują.
Pumeks stanowi porowatą odmianę szkliwa wulkanicznego. Duże pokłady znajdują się w Nadrenii i na Kaukazie (uprawnienia budowlane). Tufy wulkaniczne pochodzą z popiołów, które w wyniku wtórnych przeobrażeń przekształciły się w skałę porowatą. W dużych złożach znajdują się na Kaukazie. W Polsce tufy porfirowe o stosunkowa dużym ciężarze nasypowym znaleziono pod Chrzanowem i Krzeszowicami.

Popioły wulkaniczne powstały przez osiadanie wyrzucanych przez wulkany pyłowych cząstek lawy, tworząc luźne pokłady o znacznej często grubości (program egzamin ustny).

Kruszywa porowate jako materiał o małym ciężarze nasypowym stosowane są do izolacji w postaci luźnej lub w postaci betonu lekkiego przede wszystkim w krajach, gdzie znajdują się ich złoża (ZSRR, Niemcy, Włochy}.
Kruszywo pumeksowe ma ciężar nasypowy 400-4-600 kG/m3, a wytrzymałość kostkową na ściskanie 10-4-35 kG/cm2. Kruszywa z lekkich tufów przy ciężarze nasypowym 700-800 kG/m3 wykazują wytrzymałość kostkową na ściskanie 50-4-100 kG/cm2.

Betony pumeksowe

Betony pumeksowe zachowują stałość objętości, skurcz ich jest niewielki. Mogą osiągać dość dobrą wytrzymałość, np. 25-4-45 kG/cm2, przy stosunkowo małym ciężarze objętościowym 700-4-1000 kG/m3, przy dość oszczędnej proporcji objętościowej (cement: pumeks jak 1 : 8).

Przy dodaniu piasku i przy zwartej strukturze betonu nie trudno jest osiągnąć wytrzymałość 100-4-150 kG/cm2, przy czym ciężar objętościowy będzie stosunkowo niewielki (1000 do 1500 kG/m3) (opinie o programie). Z betonu pumeksowego wyrabia się pustaki, bloki ścienne, płyty zbrojone itp.; można również wykonywać z niego jednolite ściany.

Diatomity - skały osadowe o strukturze porowatej, występujące w Polsce (ziemia krzemionkowa), nie mogą być wykorzystane jako kruszywo bez obróbki termicznej z powodu dużej wrażliwości na wodę i niskiej odporności na działanie mrozu.
Ostatnio znaczne zastosowanie jako kruszywa lekkie znajdują kruszywa z wapieni. Zgodnie z warunkami technicznymi, opracowanymi w Instytucie Techniki Budowlanej, do produkcji kruszywa lekkiego służą porowate skały wapienne, których ciężar objętościowy wynosi od 1300 do 2000 kG/m3. Przy zastosowaniu kruszyw do betonów o strukturze jamistej ciężar ten może dochodzić do 2200 kG/m3.

Rozrównia się przy tym trzy rodzaje skał: wapienie zsilikatyzowanc, zawierające znaczne ilości krzemionki (np. wapień z Kars zawiera ponad 35% krzemionki) o ciężarze objętościowym 1300-4-1500 kG/m3; wapienie częściowo zsilikatyzowane zawierające często pewne niewielkie ilości domieszek ilastych (np. wapień z Kazimierza); oraz wapienie składające się głównie z węglanu wapnia (np. wapień z Pińczowa) (segregator aktów prawnych).

Najodpowiedniejszym surowcem do produkcji kruszywa są wapienie o strukturze jednorodnej, drobno- lub średnioziarnistej. Natomiast wapienie grubookruchowe o strukturze niejednorodnej, często jamistej, nie są przydatne do wyrobu kruszywa. Nieprzydatne są również wapienie zawierające więcej części ilastych jak również wapienie margliste, gdyż pod wpływem działania wody wskutek pęcznienia cząstek ilastych struktura wapieni ulega rozluźnieniu a wytrzymałość spada znacznie.
W tablicy 6-11 podane są wymagania dla wapieni odpowiednich do wyrobu kruszywa.

Ziarna kruszywa z wapieni powinny mieć kształt zbliżony do sześcianu lub ostrosłupa o ostrych krawędziach (promocja 3 w 1). Wymiary ziaren powinny zawierać się w granicach 0,05-4-40 mm. Do betonów na kruszywach z wapieni nie należy w zasadzie stosować cementu w ilości powyżej 250 kg na m3, jednocześnie zaleca się stosować wyższe marki cementu, np. 350.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami