Blog

Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 2
27.09.2022

Budowa mostów

W artykule znajdziesz:

Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 3
Budowa mostów

Do wymienionych już przykładów z historii budownictwa mostów stalowych można dodać kilka innych, charakteryzujących etapy rekordowych przekryć dużych przęseł (program uprawnienia budowlane na komputer). Przykładem jednego z pierwszych wieloprzęsłowych mostów belkowych jest czteroprzęslowy most o belce ciągłej „Bretania”, zbudowany w 1850 r. przez cieśninę morską Menai. Podstawę konstrukcji stanowi ciągła wydrążona rura o rozpiętości 140 m.

Budowę mostów o trójkątnej konstrukcji kratowej po raz pierwszy zrealizował w 1845 r. francuski inżynier Nevell. W 1889 r. z kratownic wykonano słynny most Firth-of- -Forth (w Szkocji); rozpiętość jego wynosi 521 m. W 1917 r. prześcignął rekord most na Rzece Św. Wawrzyńca w Quebec w Kanadzie, o rozpiętości 549 m. Szybko rosły rozpiętości mostów łukowych: 165 m - wiadukt Garabi (1887), 298 m most przez West-River w Nowym Jorku (1917), po 503 m mosty portowe w Sydney (Australia) i przez cieśninę w Nowym Jorku (lata trzydzieste XX w.) Wkrótce rekord rozpiętości przeszedł na inny most lukowy koło Nowego Jorku (rozpiętość 528 m) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jednak jeszcze w 1926 r. przęsło o długości 533 m zostało użyte przez inż. Mojsiejewa w konstrukcji wiszącego mostu nad rzeką Delaware w Filadelfii. A po upływie pięciu lat przy budowie Washington-Bridge w Nowym Jorku zbudowane zostało przęsło o rozpiętości kilometra. W 1937 r. w San Francisco nad wejściem do zatoki został wybudowany słynny most Golden Gate z rekordową rozpiętością przęsła 1280 m i olbrzymimi stalowymi ramami wysokości 225 m. Dopiero w 1964 r. rekord ten został przekroczony o 15 m w nowojorskim moście Verrazano-Narrows (rozpiętość przęsła 1295 m). Znane są projekty wiszących mostów i przekryć o rozpiętości 2-3 km (uprawnienia budowlane).

Rozciąganie i zginanie

Autor zatrzymał się na tych przykładach rozwiązania problemów wysokościowych i wieloprzęsłowych układów dlatego, że one bodaj najbardziej wyraziście ilustrują istotne rewolucyjne znaczenie opanowania nowych konstrukcji i nowych materiałów dla rozwoju formy architektonicznej. Opanowywanie w praktyce architektoniczno-budowlanej nowych układów konstrukcyjnych, opartych na pracy materiału na rozciąganie, dopiero zaczyna się i wykazanie roli tych konstrukcji w tworzeniu nowych form architektonicznych należy bezapelacyjnie do przyszłości (program egzamin ustny).

Dotychczas zachowało się niemało zabytków architektury antycznej, w których kamienie lub cegły były ułożone bez zaprawy, często z jubilerską dokładnością obróbki olbrzymich bloków i spoiną „na włos”. Starożytni budowniczowie i ich naśladowcy w ciągu wielu stuleci starali się zmusić materiał do pracy możliwie tylko na ściskanie (opinie o programie). Poza drewnem nie mieli oni do rozporządzenia materiałów dobrze pracujących na rozciąganie i zginanie; nie było również niezawodnych sposobów ich łączenia (klejenie, spawanie, nitowanie itp.). Jednak ze zwiększeniem wysokości budowli, opanowaniem konstrukcji łukowych i kopułowych trudniej było intuicyjnie zachować jednoznaczną pracę materiału (segregator aktów prawnych).

Dlatego częste były katastrofy budowlane; w trakcie budowy i po jej zakończeniu waliły się ściany, wieże, dachy. Dwukrotnie, na przykład, runął dach gotyckiej bazyliki w Beauvais (XIII w.). Od tego czasu ludzkość dowiedziała się niewspółmiernie dużo o wytrzymałości materiałów i o ich pracy w konstrukcjach budowlanych. Współczesna nauka i technika postawiły do dyspozycji architektów zbrojone i inne materiały doskonale pracujące nic tylko na ściskanie, ale również na rozciąganie. Oczywiście, materiały zbrojone były znane również w starożytności (wystarczy wspomnieć saman), ale kierować właściwościami materiału przez zbrojenie ludzie nauczyli się całkiem niedawno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 8 Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 9 Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 10
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 11
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 12 Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 13 Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 14
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasada retrospektywnej podstawy strategii zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami