Blog
Betony lekkie
W artykule znajdziesz:
Betony lekkie
Do ścian warstwowych można stosować gazobeton o ciężarze objętościowym y = 350, dla którego współczynnik przewodności cieplnej X = 0,12 kcal/m godz °C dla wilgotności 10%. Do wad tego materiału należy zaliczyć niedostateczną mrozoodporność oraz utrudnione oddawanie wilgoci (uprawnienia budowlane).
Z powodu tych wad gazobeton obecnej produkcji powinien być w zasadzie stosowany w obudowie żelbetowej, najlepiej ze szczeliną wentylowaną od strony zewnętrznej. Pianobeton posiada właściwości zbliżone do gazobetonu i stosować go należy w ścianach osłonowych, tak samo jak i gazobetony. Betony na kruszywach lekkich stosuje się do ścian osłonowych ciężkich jednorodnych. Do betonów tych stosuje się lekkie kruszywa, jak keramzyt (gliniec), aglit, terlit i inne (program na telefon).
Materiały pochodzenia roślinnego rzadko stosuje się do ścian osłonowych lekkich z powodu stosunkowo dużego X i konieczności dobrego zabezpieczenia przed gniciem i drobnoustrojami oraz ogniem. Materiały z włókien mineralnych, jak maty z wełny szklanej, płyty z wełny mineralnej oraz szkło piankowe, stosuje się często do ścian osłonowych (program na komputer). Maty z wełny szklanej. Posiadają one wady jak: łatwość powstawania wewnętrznych prądów konwekcyjnych, tendencję do osiadania i kruszenia się oraz kłopotliwe warunki higieniczne przy układaniu. Dla przezwyciężenia tych wad należy bezwarunkowo stosować od strony wewnętrznej dobrą izolację paroszczelną (np. z folii aluminiowej, PCW, polietylenu), a od strony zewnętrznej okładzinę z szczeliną wentylowaną (program egzamin ustny).
Zabezpieczenie przed osiadaniem
Zabezpieczenie przed osiadaniem uzyskuje się przez przewieszanie włókien w kierunku wysokości elementu przez poziome pręty stalowe 08-4-10 mm, zabezpieczone przed korozją (lakier asfaltowy, otynkowanie) lub przez układanie mat włókien w kierunku wysokości elementu w polach nie przekraczających połowy wysokości kondygnacji, sklejając je ze sobą, oraz do przylegających warstw — lepikiem na gorąco (opinie o programie). Grubość mat powinna być nieco większa od przewidywanej teoretycznie.
Poza tym pożądane jest stosowanie mat nie z obszyciem z papieru, lecz z włókna szklanego, odpornego na wilgoć i zagrzybienie.
Płyty z wełny mineralnej. Nie posiadają one wad mat z wełny szklanej i są dobrym materiałem izolacyjnym (A = 0,045-4-0,06) (segregator aktów prawnych). Za granicą produkuje się płyty z włókien mineralnych na lepiszczu bitumicznym lub na żywicach syntetycznych. Szkło piankowe. Szkło produkowane w kraju jest niejednorodne. Produkt jest raz z zamkniętą strukturą’ porów, drugi raz — z porami częściowo otwartymi.
Ten ostatni przepuszcza parę wodną i jest niecałkowicie odporny na zamrażanie. Mimo niedoskonałej produkcji nadaje się do stosowania w ścianach osłonowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32