Blog

25.03.2021

Zniszczenie zbrojenia rozciąganego

W artykule znajdziesz:

Zniszczenie zbrojenia rozciąganego

Zniszczenie zbrojenia rozciąganego

Aczkolwiek o zniszczeniu zbrojenia rozciąganego decyduje jego wytrzymałość na rozciąganie, za zniszczony element żelbetowy uważa się taki, w którego zbrojeniu wystąpiły naprężenia odpowiadające granicy plastyczności stali przy rozciąganiu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powstają wówczas tak wielkie odkształcenia, że beton nie jest ich w stanie przenieść. Nie dotyczy to elementów słabo zbrojonych, gdzie występują nieco odmienne zjawiska. W prętach umieszczonych w strefie ściskanej, z tych samych powodów o nośności decyduje granica plastyczności przy ściskaniu. Kryteria wytrzymałości betonu są ściśle związane z kierunkami naprężeń głównych. Ogólnie w belce żelbetowej zbrojonej stalą przejawiającą wyraźną przyczepność wydzielić można trzy strefy. W strefie I środkowej powstają rysy z powodu przekroczenia naprężeń rozciągających (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W strefie II powstają rysy z powodu dwukierunkowego obciążenia naprężeniami głównymi.

W strefie podporowej powstają wreszcie rysy z powodu ściskania i naruszenia spoistości poprzecznej betonu. Typowy sposób rozwijania się rys w belce wysokiej, obciążonej siłami skupionymi (uprawnienia budowlane). Jak wykazały badania przeprowadzone w Katedrze Konstrukcji Żelbetowych Wydziału Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej, rysa ukośna przy podporze dochodzi do środka płaszczyzny podparcia w belkach bardzo wysokich oraz niższych, zbrojonych stalą bez przyczepności, przy belkach niższych z przyczepnością rysy ukośne tworzą się jako przedłużenie rys, które znajdują się w pobliżu podpory, a które początkowo zjawiały się jako pionowe.

rozciągającej zbrojenie i siły poprzecznej Q. Widać więc, że nie może tu być mowy o jakimkolwiek ściskaniu. Rozumowanie takie nie oznacza wcale, żeby w belce było zbędne zbrojenie poprzeczne. Wprost przeciwnie, zbrojenie takie może bardzo poważnie wpłynąć na zwiększenie nośności belki (program egzamin ustny).

Kierunki ekonomicznego rozwoju

W zależności od stosunku alh wartość siły ściskającej W może być znacznie większa od siły ściskającej S, a więc zbrojenie poprzeczne - najlepiej ukośne - opóźni rozwarstwienie, zapewni wytrzymałość na siłę W większą od wytrzymałości na S, a więc od wytrzymałości określonej na podstawie momentu zginającego.
Największą wadą betonu jako materiału konstrukcyjnego jest - jak wiadomo - jego mała wytrzymałość na rozciąganie.

Wady tej nie posiada już żelbet będący połączeniem betonu i stali, w którym naprężenia ściskające przenosi najczęściej sam beton, zaś naprężenia rozciągające - stal (opinie o programie).
W strefie rozciąganej przekroju zakłada się możliwość powstania rys w betonie, obarczając go w tej części jedynie funkcją zapewnienia ochrony stali przed wpływami czynników zewnętrznych i łącznika strefy ściskanej ze stalą. Kierunki ekonomicznego rozwoju konstrukcji prowadzą do zastosowania materiałów o coraz to większej wytrzymałości. Dotyczy to również żelbetu, a więc jego składników - betonu i stali.

Jednakże w miarę zwiększania wytrzymałości stali wzmagają się naprężenia, którym jest ona poddana, co powoduje przyrost wydłużenia. To z kolei zwiększa szerokość rys i stwarza niebezpieczeństwo korozji (segregator aktów prawnych). Zjawiska te skłoniły konstruktorów do zastosowania naciągu prętów zbrojenia i utworzenia nowej odmiany żelbetu w postaci betonu sprężonego. Przy sprężaniu wprowadza się na ogół do konstrukcji stałe siły wywołujące naprężenia odwrotnego znaku w stosunku do naprężeń, jakie powstają w tejże konstrukcji podczas obciążenia zewnętrznego (użytkowego).

W przypadku konstrukcji wykonywanych z betonu polega to głównie na wywołaniu wstępnego ściskania w strefie, gdzie wskutek obciążenia zewnętrznego wystąpiłyby rozciągania, a w mniejszym stopniu na wywołaniu wstępnego rozciągania w strefach ściskanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami