Data publikacji: 21.09.2018
Recyrkulacja powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych
Recyrkulacja powietrza to inaczej metoda wentylacji wielkogabarytowych pomieszczeń np. dużych hal przemysłowo - magazynowych, przy równoczesnym odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego. Najczęściej metoda ta wykorzystywana jest podczas gdy w pomieszczeniach zamontowano wentylację mechaniczną. Recyrkulacja powietrza jest znana od lat, bardzo często wykorzystywana a przy tym jest metodą tanią i prostą do wykonania.
CIEPŁO ODZYSKANE
Zawrócone powietrze z powrotem wpada do komory mieszania centrali wentylacyjnej. Jest tam ogrzane, przekazywane do urządzeń grzewczych danego domu czy mieszkania czy też hali. Osiąga przez proces recyrkulacji taką temperaturę, że większe jego dogrzanie nie wymaga zbyt wielkiej energii. Recyrkulacja powietrza daje doskonałe efekty, jeśli chodzi o oszczędności na kosztach ogrzewania, dlatego jest stosowana w dużych halach produkcyjnych czy magazynowych jak również w domach energooszczędnych.
NIE WSZĘDZIE MOŻLIWA JEST RECYRKULACJA POWIETRZA
Bakterie chorobotwórcze mogą być efektem występowania różnego rodzaju mikroorganizmów, w kanałach wentylacyjnych. Dlatego też wszelkiego rodzaju kanały wentylacyjne powinny podlegać danym zasadom higienicznym Jednak faktem jest, że nie stosuje się recyrkulacji powietrza w pomieszczeniach gdzie jest zbyt dużo substancji trujących, pylnych czy szkodliwych dla zdrowia. W Polsce istnieją pewne normy recyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, dlatego też wszelkie procesy recyrkulacji muszą odbywać się z ich ścisłym przestrzeganiem.
W salach operacyjnych czy szpitalnych, recyrkulacja powietrza znacznie poprawiłaby jakość powietrza, jednak można ją tam stosować tylko po uprzedniej, dokładnej analizie powietrza w danych pomieszczeniach.
Recyrkulacja jest doskonałym sposobem odzyskiwania ciepła ale nie zawsze jest to sposób super zdrowy. W niektórych krajach stosuje się specjalne filtry, przez które wywiewane powietrze przechodzi i w ten sposób oczyszcza się.







45 565

97%

COVID-19
Powiązane artykuły

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…