Blog

Władza wykonawcza zdjęcie nr 2
16.01.2020

Beznitroglicerynowe materiały amonowo-saletrzane

W artykule znajdziesz:

Beznitroglicerynowe materiały amonowo-saletrzane

Władza wykonawcza zdjęcie nr 3
Beznitroglicerynowe materiały amonowo-saletrzane

Proch czarny i beznitroglicerynowe materiały amonowo-saletrzane można umieszczać luźno, sypiąc przez lejek z rurką, lecz tylko w otworach suchych przy kamieniołomach otwartych (uprawnienia budowlane). W innych przypadkach oraz wszystkie inne materiały wybuchowe umieszcza się w gotowych ładunkach.

Po umieszczeniu w otworze materiału wybuchowego i urządzeń do zapalania bądź detonacji (lont, spłonki, zapalniki, przewody elektryczne) należy wykonać tzw. przebitkę, tj. uszczelnienie otworu suchym piaskiem., gliną lub innym drobnoziarnistym materiałem niepalnym i pozbawionym ostrych cząstek (program na telefon).

Luźno nasypaną przebitkę można ugniatać lekko jedynie drewnianym prętem, tzw. stęporem. Dolną część przybitki ugniata się słabiej, górną mocniej, lecz bez ubijania lub pobijania młotkiem.

Przybitka jest bardzo potrzebna; gdyby jej nie było, gazy wydostawałyby się w dużej mierze na zewnątrz, a przez to skutek wybuchu ulegałby osłabieniu (program na komputer). Bardzo wiele wypadków zachodzi przy uszczelnianiu przybitki, z tego więc powodu wykonanie jej wymaga uwagi i staranności.

Masowe wydobywanie kamienia

Przy masowym wydobywaniu kamienia, gdy zachodzi potrzeba używania ładunków rzędu tysięcy kg, stosuje się górniczy sposób zakładania komór wybuchowych (program egzamin ustny).

W tym celu zagłębia się szyb lub prowadzi się sztolnie, od których rozgałęziają się chodniki zakończone komorami. Sposób ten może się opłacić, gdy ściana ma znaczną wysokość, nie mniejszą od ok. 18 m. Odległość komory od powierzchni ściany powinna wynosić od 0,35 do 0,7 jej wysokości (opinie o programie).

Odstrzał większych mas od skały dokonuje się w kamieniołomach centralnie, najczęściej za pomocą zapalarki wywołującej prąd w sieci połączonej z zapalnikami elektrycznymi umieszczonymi w ładunkach.

Rzadziej stosuje się lont detonacyjny, lont zaś prochowy tylko przy mniejszych lub fragmentarycznych robotach (segregator aktów prawnych).

Roboty strzelnicze powinny być wykonywane tylko przez kwalifikowanych pracowników, tzw. strzałowych, uprawnionych przez władze górnicze; należy przy tym stosować się do przepisów o zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom przy robotach strzelniczych i do przepisów o przewozie materiałów wybuchowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Władza wykonawcza zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Władza wykonawcza zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Władza wykonawcza zdjęcie nr 8 Władza wykonawcza zdjęcie nr 9 Władza wykonawcza zdjęcie nr 10
Władza wykonawcza zdjęcie nr 11
Władza wykonawcza zdjęcie nr 12 Władza wykonawcza zdjęcie nr 13 Władza wykonawcza zdjęcie nr 14
Władza wykonawcza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Władza wykonawcza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Władza wykonawcza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami