Blog

Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 2
21.09.2018

Warunki bezpiecznego odprowadzania spalin przez ściany budynku

W artykule znajdziesz:

Warunki bezpiecznego odprowadzania spalin przez ściany budynku

W nowo wybudowanych domach mieszkalnych z reguły instalacja odprowadzająca spaliny przez wloty kominowe jest zaprojektowana przed rozpoczęciem realizacji inwestycji (program na komputer). Wtedy nie istnieje konieczność odprowadzania produktów powstałych w wyniku spalania gazu w kotłach grzewczych bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków. Jeśli jednak w trakcie eksploatacji domu trzeba będzie przebudować lub wymienić system ogrzewania na gazowy, może się zdarzyć, że wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych w ten sposób będzie jedynym wyjściem (program na telefon).
Kiedy istnieje możliwość instalacji odprowadzeń bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków (program na egzamin ustny)?

Kiedy istnieje możliwość instalacji odprowadzeń bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków?

Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 3
Warunki bezpiecznego odprowadzania spalin przez ściany budynku

Przede wszystkim w przypadkach, jeśli wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych przez istniejące kominy jest niemożliwe, ponieważ w istniejących kanałach brak miejsca na zamontowanie przewodu dla nowego kotła (promocja 3 w 1). Tego typu rozwiązanie można zastosować dla kotłów z zamkniętą komorą spalania, takich jak urządzenia kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. Wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych bezpośrednio przez ściany zewnętrzne posiada jednak pewne ograniczenia, które określają przepisy prawa budowlanego (segregator).
Jakie wymagania prawne dotyczą zastosowania takiego rozwiązania?
Najważniejszym warunkiem, który musi być spełniony jest moc kotła grzewczego. Nie może ona przekraczać 21 kW. Wyloty, przez które odbywa się wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych nie może być usytuowana niżej niż 2,5 metra nad poziomem terenu. Przepisy prawa budowlanego określają również odległości wylotów odprowadzających spaliny z kotłów gazowych od otworów okiennych, drzwiowych, czy okapów (opinie). Zakończenia instalacji wyprowadzającej spaliny nie mogą znajdować się w bliższej odległości niż pół metra od tego typu otworów, zaś w przypadku kilku wylotów spalinowych, odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż trzy metry. Spełnienie tych warunków gwarantuje bezpieczeństwo.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 8 Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 9 Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 10
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 11
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 12 Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 13 Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 14
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przemiana promieniotwórcza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami