Blog
Pochodzenie glinu
W artykule znajdziesz:
Gliny z dużą zawartością wapna, nie spiekające się prawie do ich topnienia i stosowane do przygotowania szkliw ceramicznych, stapiające się na szkło poniżej temperatury 1180°C, uzupełniają podgrupę glin łatwo topliwych. Prawie wszystkie minerały tworzące glinę mają postać krystaliczną, która jednak nie jest trwała. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Dokuczajew po raz pierwszy zwrócił uwagę na zagadnienie ciągłości zmian zachodzących w minerałach tworzących gleby i gliny. W 1913 r (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fersman wykazał, że różnica między minerałami skał powstałych w wyniku erupcji skał magmowych wylewnych a minerałami zdyspergowanymi tworzącymi glinę polega na stosunkowo szybszej zmienności (mutabilności) tych ostatnich. Sieć krystaliczna takich minerałów zmienia się radykalnie pod wpływem nie tylko temperatury, ciśnienia i stężenia roztworów działających w glebie, ale również pod wpływem czynników biogenicznych. Oddziaływanie mechaniczne ścieranie i przemieszanie się, zachodzące przy ruchu cząstek w potokach wodnych lub pod wpływem wiatru przyspiesza reakcje chemiczne tworzenia się i rozpadu sieci krystalicznej minerałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Procesy nieustannie zmieniające strukturę i skład skorupy ziemskiej dzielą się na endogeniczne i egzogeniczne. Do endogenicznych zalicza się procesy uwarunkowane oddziaływaniem przyczyn wewnętrznych (uprawnienia budowlane). Do egzogenicznych (powierzchniowych) zalicza się procesy uwarunkowane wpływami zewnętrznymi. Przyczyny zewnętrzne to: 1) mechaniczne wietrzenie minerałów skał krystalicznych, 2) biochemiczne wietrzenie na skutek fizjologicznych czynności organizmów, 3) chemiczny rozkład pod wpływem działania gorących roztworów związków fluorkowych, borowych, siarczkowych, chlorkowych i in. (procesy hydrotermalne, pneumohydrotermalne), któremu towarzyszy wydzielenie nowych minerałów z roztworów termalnych.
Wietrzenie mechaniczne polega na rozpadaniu się skały pod wpływem nagrzewania i chłodzenia oraz przy ruchu powietrza; towarzyszy mu hydroliza i rozpuszczenie minerałów pod działaniem wody. Przy rozpuszczaniu ogromne znaczenie ma dwutlenek węgla. Roztwór wodny dwutlenku węgla, w szczególności pod zwiększonym ciśnieniem w głębi skorupy ziemskiej, działając na skałę pochodzenia wulkanicznego w ciągu epok geologicznych, może radykalnie zmienić jej skład chemiczny (program egzamin ustny).
Złoża wtórne
Pierwszorzędne znaczenie dla genezy minerałów tworzących glinę ma stężenie kwasów, alkaliów i zasad, przypadkowo powstające w różnych warunkach. Obojętny stan środowiska reakcji, określony pH = 7, nie może istnieć długo w przyrodzie. Dlatego materiały tworzące glinę mogą powstawać albo w środowisku kwaśnym, albo w zasadowym, albo przy kolejnej zmianie kwasowości środowiska. Dla kwaśnych glin przyjmuje się pH = 6y-7, dla zasadowych pH = 7,3-y 10,5 (opinie o programie).
Minerały tworzące glinę, z wyjątkiem montmorylonitu i beidelitu, wykazują w wodzie słabo kwaśny charakter. Kaolinit i jego analogi dykit i nakryt, jak również haloizyt i pirofilit mogą tworzyć się W’ środowisku kwaśnym.
Montmorylonit i beidelit, muskowit i serycyt tworzą się w alkalicznych warunkach wietrzenia powierzchniowego. Obecność montmorylonitu i muskowitu w glinach wstęgowych pochodzenia lodowcowego świadczy o alkalicznych warunkach wietrzenia skał pierwotnych. Powstawanie hydrołyszczyków związane jest z uwadnianiem łyszczyków w kwaśnym środowisku w procesie przemiany łyszczyków w kaolinit (segregator aktów prawnych).
Na skutek zmiany stopnia kwasowości środowiska i temperatury produkty hydratacji uzupełniają się nowo powstałymi minerałami tworzącymi glinę, które w zaistniałych nowych warunkach mogą mieć zupełnie inne właściwości niż produkty przed hydratacją. Takie np. są przyczyny późniejszego pojawienia się muskowitu we frakcji koloidalnej gliny w obecności dobrze wykształconych kryształów kaolinitu w grubszych frakcjach. Przy kaolinizacji skał pierwotnych ziarna kwarcowe pozostają prawie nie zmienione i zachowują ten sam kształt, który miały w tych składach. Jeśli natomiast kaolin został przeniesiony przez wody tworząc złoże wtórne, ziarna kwarcu mają kształt zaokrąglony (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32