Blog

30.05.2018

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków

W artykule znajdziesz:

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1.10.1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków określa podstawowe zasady odnoszące się do osób zatrudnionych w zakładach pracy specjalizujących się w tej dziedzinie (segregator aktów prawnych). Zgodnie z przepisami obiekty i urządzenia muszą posiadać widoczne informacje o zagrożeniach, a także być wyposażone w oznaczenia umożliwiające łatwe rozróżnienie przesyłanych mediów oraz ocenę prawidłowości pracy. Teren oczyszczalni, przepompowni oraz zlewni ścieków powinien być natomiast ogrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Zgodnie z rozporządzeniem każda oczyszczalnia ścieków powinna być wyposażona w instrukcję eksploatacji całej oczyszczalni wraz ze schematem technologicznym, instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy, instrukcje stanowiskowe obsługi maszyn, urządzeń i instalacji, jak również w sprzęt ratunkowy i przyrządy kontrolno-pomiarowe oraz sygnalizujące.

 

Pomieszczenia, strefy i przestrzenie zewnętrzne zagrożone wybuchem powinny być określone już na etapie projektowania, co umożliwi ustalenie niezbędnych środków prewencyjnych zapobiegających wybuchom. Oznaczenia strefy jako zagrożonej wybuchem dokonuje komisja kwalifikacyjna w składzie określonym w rozporządzeniu (promocja 3 w 1). Ponadto w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zabronione jest palenie tytoniu czy używanie otwartego ognia.Pomieszczenia pomp i armatury powinny mieć zapewnione wygodne i bezpieczne do nich dojścia. Wymagane jest także, by pomieszczenia technologiczne przepompowni, w których czasowo mogą przebywać ludzie, posiadały skuteczną wentylację. Zbiorniki otwartych komór fermentacyjnych powinny być ogrodzone barierami spełniającymi wymogi określone w rozporządzeniu. Na szczególną uwagę zasługują komory fermentacyjne zamknięte, które ze względu na występowanie metanu i siarkowodoru klasyfikuje się jako obiekty szczególnie niebezpieczne (uprawnienia budowlane). Osad z takich komór należy doprowadzać i odprowadzać w sposób kontrolowany, aby nie dopuścić do powstania nadmiernego nadciśnienia lub podciśnienia w komorze fermentacyjnej i w zbiorniku gazu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami