Blog
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków
W artykule znajdziesz:
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1.10.1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków określa podstawowe zasady odnoszące się do osób zatrudnionych w zakładach pracy specjalizujących się w tej dziedzinie (segregator aktów prawnych). Zgodnie z przepisami obiekty i urządzenia muszą posiadać widoczne informacje o zagrożeniach, a także być wyposażone w oznaczenia umożliwiające łatwe rozróżnienie przesyłanych mediów oraz ocenę prawidłowości pracy. Teren oczyszczalni, przepompowni oraz zlewni ścieków powinien być natomiast ogrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Zgodnie z rozporządzeniem każda oczyszczalnia ścieków powinna być wyposażona w instrukcję eksploatacji całej oczyszczalni wraz ze schematem technologicznym, instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy, instrukcje stanowiskowe obsługi maszyn, urządzeń i instalacji, jak również w sprzęt ratunkowy i przyrządy kontrolno-pomiarowe oraz sygnalizujące.
Pomieszczenia, strefy i przestrzenie zewnętrzne zagrożone wybuchem powinny być określone już na etapie projektowania, co umożliwi ustalenie niezbędnych środków prewencyjnych zapobiegających wybuchom. Oznaczenia strefy jako zagrożonej wybuchem dokonuje komisja kwalifikacyjna w składzie określonym w rozporządzeniu (promocja 3 w 1). Ponadto w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zabronione jest palenie tytoniu czy używanie otwartego ognia.Pomieszczenia pomp i armatury powinny mieć zapewnione wygodne i bezpieczne do nich dojścia. Wymagane jest także, by pomieszczenia technologiczne przepompowni, w których czasowo mogą przebywać ludzie, posiadały skuteczną wentylację. Zbiorniki otwartych komór fermentacyjnych powinny być ogrodzone barierami spełniającymi wymogi określone w rozporządzeniu. Na szczególną uwagę zasługują komory fermentacyjne zamknięte, które ze względu na występowanie metanu i siarkowodoru klasyfikuje się jako obiekty szczególnie niebezpieczne (uprawnienia budowlane). Osad z takich komór należy doprowadzać i odprowadzać w sposób kontrolowany, aby nie dopuścić do powstania nadmiernego nadciśnienia lub podciśnienia w komorze fermentacyjnej i w zbiorniku gazu.
Najnowsze wpisy
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…
53 465
98%
32