Blog
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania
W artykule znajdziesz:
Zagadnienia dotyczące liczby stężeń w zwykłych rusztowaniach elewacyjnych. Liczba stężeń i ich układ w innych rusztowaniach zależy od obciążeń i od siły wiatru. Na rysunkach montażowych należy wyraźnie zaznaczać liczbę stężeń i ich rozkład. Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zależy przede wszystkim od dobrego zmontowania węzłów. Węzły powinny być w miarę możliwości zwarte (program uprawnienia budowlane na komputer).
Węzeł składa się zazwyczaj z trzech rur: stojaka, poprzecznicy i podłużnicy, połączonych złączem krzyżowym. Do węzła dochodzą często i inne rury, na ogół jedno lub kilka stężeń. Prawidłowo wykonany węzeł- składający się z czterech rur: stojaka, poprzecznicy, podłużnicy i stężenia, węzeł zbyt luźny, w którym zbiegają się te same elementy. Poprzecznica nie styka się z podłużnicą oraz stężenie jest zbyt oddalone od stojaka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy czołowym łączeniu rur stosuje się złącza wzdłużne lub połączenia czołowe. W stojakach złącza wzdłużne powinny znajdować się ponad dolnym węzłem w odległości równej jednej trzeciej odległości między węzłami. Złącza wzdłużne na sąsiednich stojakach powinny znajdować się na różnych kondygnacjach, a na sąsiednich ryglach — w różnych przęsłach (uprawnienia budowlane).
- Każda rura musi przechodzić co najmniej przez dwa węzły.
- Złącza czołowe powinny znajdować się w pobliżu węzłów.
- Złącza wzdłużne na stojakach, poprzccznicach i podłużnicach powinny być założone w szachownicę.
- Nie zakładać na stężeniach złączy wzdłużnych nie zawierających części umożliwiających pracę złącza na rozciąganie.
- Zakładać stężenia jak najbliżej stojaków.
- Nie montować stojaków z rur o długościach większych od 5 m, z wyjątkiem stojaka najniższego (pierwszego).
- Podłużnice i poprzecznice montować z rur o dużych długościach.
- Stężać pierwsze i ostatnie przęsło rusztowania (program egzamin ustny).
Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne powinny być połączone ze ścianą budynku za pomocą zakotwień, rozmieszczonych (w zależności od przypadku) po jednym na 25-40 m2 powierzchni elewacji. W otworze okiennym lub między występami w murze wstawia się element rurowy zwany rozporą i unieruchamia się go dźwignikiem śrubowym. Między murem a rozporą oraz między dźwignikiem i murem należy umieścić podkładki drewniane. Rusztowanie jest zamocowane do zakotwienia za pomocą poprzecznicy wiążącej (opinie o programie).
Podkładki drewniane między rozporą a ościeżnicami otworów lub występami muru kurczą się i rozszerzają się w zależności od zmian wilgotności powietrza. Z tego względu należy często sprawdzać rozpór dźwignika.
Wskazane jest, aby zakotwienia były rozmieszczone w sposób mijankowy i aby odległość między sąsiednimi zakotwieniami nie była większa od 8 m zarówno w kierunku pionowym, jak i w poziomym. Zabrania się umocowywać rusztowania do balkonów, parapetów okiennych, rur spustowych oraz do wszystkich elementów konstrukcji nie posiadających wystarczającej wytrzymałości (segregator aktów prawnych).
Pomosty rusztowania zbudowane są na ogół z desek lub bali. Elementy te opiera się na poprzecznicach głównych zamocowanych na stojakach, a jeśli zachodzi potrzeba na poprzecznicach pośrednich, wspierających się na podłużnicach. Przypominamy, że rozpiętość przęsła pomostów zbudowanych z desek o grubości 35 do 40 mm, nie powinna przekraczać 1,33 m. W celu uniknięcia wspornikowego zakończenia desek stosuje się poprzecznice dodatkowe oraz stosuje się co najmniej dwie poprzecznice pomocnicze w przęśle w celu uniknięcia zbyt dużych obciążeń występujących w środku podłużnicy (promocja 3 w 1).
Rozstaw poprzecznie nie powinien przekraczać wartości, uzależnionych od wymiarów przekroju desek i krawędziaków oraz od wielkości obciążeń przez nie przenoszonych. Dla obciążeń równomiernie rozłożonych wzdłuż całego przęsła, wartości podane w tablicy należy pomnożyć przez 2.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32