Blog
Bezpieczeństwo konstrukcji uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Bezpieczeństwo konstrukcji uprawnienia budowlane
Ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji zakłada się również, że na długości przedziału pasa moment maleje równomiernie. Należy zwrócić uwagę na to, że jednostronne obciążenie wiązara może często dać bardziej niekorzystne układy momentów zginających w pasach niż przy obciążeniach symetrycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ostatecznie pasy wiązarów sprawdza się na ściskanie lub rozciąganie mimośrodowe. Wiązary o lżejszych pasach są stosowane o rozpiętościach od 3,00 m przy obciążeniach na 1 m belki 360-1150 kG do 10,50 m przy obciążeniach na 1 m 80-150 kG.
Zakres stosowania wiązarów o cięższych pasach jest większy. Rozpiętości mogą wynosić od 6,00 do 18,00 m. W zależności od rozpiętości, przekroju pasów i wysokości kratownicy obciążenie dopuszczalne wynosi od 121 do 1184 kG/m. Rowek w ściance pasa umożliwia dobre przyspawanie krzyżulców z pełnych prętów okrągłych. Wnętrze pasów często jest wypełniane listwą drewnianą, wskutek czego łatwo jest przymocować gwoździami elementy podsufitki lub płyty pokrycia dachowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pasy górne są stężone kątownikami o wymiarach od 32 x 32 x 2,5 mm do 75 x 75 x 6 mm w odstępach od 2,50 do 5,90 m. Na podobnej zasadzie są produkowane seryjnie w Wielkiej Brytanii belki kratowe systemu Hope Anchor.
W USA i w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza we Francji i w Belgii, są rozpowszechnione konstrukcje systemu Stran-Steel z kształtowników. Pojedyncze kształtowniki mają wytłoczenia ścianek w postaci guzów co 150-^200 mm. W tych wytłoczeniach wykonuje się zgrzeiny punktowe, łączące kształtowniki w pręt. Dzięki istnieniu guzów między pionowymi ściankami kształtowników pozostaje szczelina o grubości 2,4 mm, przeznaczona do wbijania gwoździ mocujących płyty wypełniające szkielet budynku. Kształtowniki typu A, B i D stosuje się do zasadniczych elementów konstrukcji jak słupy, wiązary dachowe, belki stropowe (uprawnienia budowlane). Kształtowniki typu C i E stosuje się zasadniczo na elementy drugorzędne, jak ściany ryglowe, stężenia itp. Jednak z niektórych kształtowników typu C wykonuje się także wiązary dachowe i płatwie. W porównaniu z konstrukcjami z dwu- teowników walcowanych na gorąco w konstrukcjach z kształtowników systemu Stran-Steel zużywa się ok. 50% mniej stali.
Ułatwienia transportu
Wiązar składa się z dwóch połówek w celu ułatwienia transportu. Ciężar jednego wiązara waha się w granicach 38,4-74,7 kG (program egzamin ustny). Wiązar ze słupkami można wykonać w wytwórni w dwóch połówkach. Węzeł okapowy wiązara trójkątnego o pochyleniu połaci dachowej 70% (35°). Aby ułatwić wykonanie złączy w pasach, nie doprowadzono kształtowników typu B do punktu przecięcia, lecz połączono je za pośrednictwem blachy węzłowej spoinami pachwinowymi. Powstał w ten sposób mimośród ujemny, spowodowany skróceniem długości pasów. Blacha węzłowa o grubości 2,5 mm wchodzi w szczelinę kształtowników typu B. Równocześnie, aby zapewnić potrzebną długość okapu, cofnięto punkt podparcia wiązara. Wskutek tego w węźle powstają dodatkowe momenty zginające.
W przypadku zastosowania okapów o dużym wysięgu należy powiększyć wymiary blachy węzłowej, tak aby częściowo zachodziła ona na ścianę (opinie o programie). Unika się wówczas nadmiernego zginania pasa dolnego w miejscu, w którym ma on nieduży wskaźnik wytrzymałości.
Węzeł kalenicowy tego samego wiązara dachowego, składającego się z dwóch połówek. Każdy element wysyłkowy jest zamknięty celownikiem C52, który z pasem górnym jest połączony częściowo bezpośrednio, a częściowo przez wstawienie blachy węzłowej. Aby zmniejszyć wymiary blachy węzłowej, zastosowano mimośród ujemny (segregator aktów prawnych).
Kształtowniki mają bardzo cienkie ścianki, gdyż ich grubość wynosi 1,5 mm. Należy podkreślić brak przewiązek lub przepon w prętach złożonych z dwóch kształtowników.
W węźle tym pojedyncze kształtowniki pasów są połączone w płaszczyźnie pionowej blachami węzłowymi, nie ma natomiast żadnego przewiązania poprzecznego. Rolę przewiązki spełnia tu płatew okapowa. W pozostałych węzłach rolę przepon spełniają środniki słupków lub krzyżulców. Wiązar ustawia się bezpośrednio na oczepie ściany ryglowej, wykonanym z ceownika Cl55, C95 lub C65. Pas dolny wiązara przymocowuje się do oczepu dwiema śrubami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32