Blog
Bezpieczeństwo obiektów
W artykule znajdziesz:
Wyrobiska górnicze a bezpieczeństwo obiektów
Większość współczesnych miast śląskich zawdzięcza swoje istnienie bogatym złożom węgla kamiennego i rozwojowi przemysłu ciężkiego. Szybki rozkwit górnictwa węglowego rozpoczął się już w XVIII w. wraz z początkiem rewolucji przemysłowej. Niestety wraz z eksploatacją węgla, zaczęły pojawiać się deformacje na tym terenie (https://uprawnienia-budowlane.pl). Przyczyną ich pojawiania się były i są wyeksploatowane złoża i poddane likwidacji kopalnie. Negatywny wpływ tych deformacji na budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe na terenie Górnego Śląska jest ogromny, gdyż wiąże się z bezpieczeństwem zamieszkujących go ludzi (program na komputer).
Wyrobiska górnicze. Spośród licznych oddziaływań górniczych na środowisko, najbardziej odczuwalne są właśnie deformacje terenu, związane zarówno z bieżącą, jak i zakończoną eksploatacją. Mają one ogromny wpływ na nośność nawierzchni i ewentualne planowanie w pobliżu nowych szlaków komunikacyjnych czy budynków (program na telefon).
Rozległe wyrobiska górnicze powodowane są zwłaszcza wydobywaniem węgla kamiennego na znacznej głębokości. W efekcie tej eksploatacji powstają rozległe niecki, ale ruchy deformacyjne, w zależności od głębokości, mogą trwać nawet 10 lat. Na szczęście przebieg tych deformacji jest znany i monitorowany. Pozwala to na podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu szkód lub przynajmniej ograniczających ich skalę. Służy do tego kategoryzacja terenów górniczych (opinie o programie).
Obiekty budowlane na terenach górniczych
Aby obiekty budowlane na terenach górniczych były bezpieczne muszą być odpowiednio przystosowane do przewidywanych wpływów (segregator aktów prawnych).
* Jeżeli budynki już istnieją, możliwości ich przystosowania są ograniczone. Można jedynie chronić je przed nadmiernymi uszkodzeniami poprzez wzmocnienie konstrukcji i ewentualny podział obiektu na segmenty (promocja 3 w 1).
* W przypadku obiektów powstających, ważne jest ich odpowiednie usytuowanie oraz:
- dobór ich kształtu i wielkości,
- podział większych lub wydłużonych budynków na segmenty,
- dobór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych i schematów statycznych,
- wzmocnienie konstrukcji,
- założenie wymaganej izolacji przeciwwilgociowej (pytania egzamin ustny).
Skuteczność tych zabiegów zależy od znajomości przewidywanych wpływów oddziaływań górniczych na powierzchnię.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32