Blog

Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 2
30.05.2018

Bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych


Bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych

 

Obiekt budowlany może zostać dopuszczony do użytkowania, jeśli spełnia on rygorystyczne warunki bezpieczeństwa pożarowego. Bezpieczeństwo pożarowe to niezwykle istotna kwestia, która musi być zawarta w projekcie budowlanym. Ochrona przeciwpożarowa jest regulowana przepisami prawa, które mogą występować w postaci nakazów i zakazów odnoszących się do pewnych charakterystyk lub w postaci wymagań użytkowych. W pierwszym przypadku podstawą dopuszczenia obiektu do użytku, jest zgodność wykonania budynku z wymaganiami regulowanymi przez przepisy formalnoprawne. Oczywiście musi zostać spełnione każde wymaganie określone w przepisach. Brak zgodności z chociażby jednym wymogiem wiąże się z odrzuceniem wniosku o uznanie obiektu za użytkowy. Budynek jest prawidłowo zabezpieczony przez pożarem, jeśli spełnia wszystkie określone normy. Jeśli chodzi o wymagania użytkowe, to bezpieczeństwo pożarowe uzależnione jest przez czas, po którym dane ogniwa konstrukcji budynku osiągną stan krytyczny.

Autorzy projektu inwestycji budowlanej muszą zapewnić zgodność z wymogami ochrony przeciwpożarowej. Niektóre obiekty budowlane wymagają uzgodnień oraz analizy zaprojektowanych rozwiązań budowlanych. W takim przypadku Państwowa Straż Pożarna musi zająć stanowisko na temat ochrony przeciwpożarowej w budynku. Jest to niezbędny element m.in. budynków zawierających strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL I lub ZL II, budynków zawierających strefę pożarową produkcyjną lub magazynową, obiektów budowlanych objętych obowiązkiem wykonania systemu sygnalizacji pożarowej lub stałych urządzeń gaśniczych. Oczywiście lista jest znacznie szersza i należy z nią zapoznać się w momencie planowania inwestycji budowlanej.


Wszelkie uzgodnienia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie przeprowadzana są z wyznaczonymi rzeczoznawcami, odpowiadającymi za zabezpieczenia przeciwpożarowe. Musi on złożyć pieczęć oraz podpis na projekcie. Jest to potwierdzenie uzyskania zgodny na dalszą realizację inwestycji.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 7 Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 8 Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 9
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 10
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 11 Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 12 Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 13
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sterowanie ruchami roboczymi skrzyni zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami