Blog

Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 2
22.05.2021

Bezwładność cieplna budynku

W artykule znajdziesz:

Bezwładność cieplna budynku

Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 3
Bezwładność cieplna budynku

Zakłada się, że bezwładność cieplna budynku jest na tyle duża, że przy występujących zakłóceniach w dostawie ciepła wahania temperatury wewnętrznej nie przekroczą dopuszczalnych granic. Ideowe schematy węzłów szeregowych w układzie jedno- i dwustopniowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy tak sformułowanych założeniach, Sokolozv, Zakratowa oraz Stąpień zalecali stosowanie węzłów pełnoszeregowych bez zasobników w budownictwie ogólnym, a w tym i w budownictwie mieszkaniowym.

Z zasady pracy węzła w tym układzie wynika, że obliczeniowe zapotrzebowanie na wodę sieciową ustala się dla średniej wartości mocy cieplnej wymienników ciepła. W związku z tym zarówno ilości dostarczanej wody sieciowej, jak również średnice sieci cieplnej są mniejsze niż w węzłach szeregowo-równo- ległych. Drugą charakterystyczną cechą węzłów szeregowych jest stałe (w założeniu) zapotrzebowanie na wodę sieciową w ciągu doby (przy zastosowaniu centralnej regulacji jakościowej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Badaniem właściwości węzłów szeregowych, głównie dwustopniowych, a w szczególności oddziaływaniem tego układu na instalację centralnego ogrzewania, zajmowało się wiele ośrodków. Początkowo badania te miały na celu określenie takiej wartości względnego maksymalnego lub średniego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania c. w. u. (/umax, /xśr), przy której wahania temperatury wewnętrznej byłyby do przyjęcia ze względów fizjologicznych oraz z punktu widzenia komfortu cieplnego pomieszczeń.

Dobowe wahania temperatury wewnętrznej w ogrzewanych budynkach wynikające z zasady pracy węzłów szeregowych zależą z jednej strony od wartości względnego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania c. w. u. i przyjętego rodzaju regulacji centralnej i miejscowej, a z drugiej od bezwładności cieplnej budynku, rodzaju instalacji centralnego ogrzewania oraz warunków klimatycznych. Wahania te ograniczają zakres stosowania węzłów szeregowych (uprawnienia budowlane).

Wahania temperatury wewnętrznej

Początkowo Zaks przyjął dla budownictwa mieszkaniowego górną granicę stosowalności węzłów szeregowych dwustopniowych fi6r = 0,3-0,35. Ten sam autor w artykule [88] wyraził pogląd, że w warunkach budownictwa mieszkaniowego węzły te można stosować do 0,4. Dwa lata później Zakratowa na podstawie wyników badań wyznaczyła zakres stosowania węzłów pełnoszeregowych, przy czym  0,89 (program egzamin ustny).

Wartość ta była przyjmowana dla budownictwa mieszkaniowego w Związku Radzieckim do lat 1974-75. Lecz z powodu licznych reklamacji wywołanych wahaniami temperatury wewnętrznej obniżono granicę stosowania węzłów pełnoszeregowych do nmax. 0,6, co praktycznie wyeliminowało to rozwiązanie z budownictwa mieszkaniowego. W kraju Stąpień na podstawie wyników badań radzieckich oraz własnych twierdził, że węzły szeregowe dwustopniowe mogą być stosowane (opinie o programie).
Z kolei w ramowych wytycznych projektowania instalacji centralnej ciepłej wody przyjęto, że węzły pełnoszeregowe w układzie można stosować w budownictwie mieszkaniowym, gdy fimax < 0,75.

Pomimo szeregu prób do tej pory nie został określony w ścisły sposób wpływ węzła na wahania temperatury wewnętrznej ogrzewanych pomieszczeń w różnych warunkach jego pracy. Podobne graniczne wartości /xmax ustalono na podstawie wyników wyrywkowych badań niewielkiej liczby obiektów oraz na teoretycznych analizach nie uwzględniających szeregu istotnych zjawisk. Dlatego należy liczyć się z tym, że w miarę postępu badań i dopływu nowych informacji granica stosowalności bezzasobnikowych węzłów szeregowych może ulec przesunięciu - prawdopodobnie dalszemu obniżeniu (segregator aktów prawnych).

Ponadto przy stosowaniu regulacji zarówno centralnej, jak i miejscowej występować będą uchyby regulacyjne temperatury wewnętrznej. Nałożenie się ujemnych uchybów regulacji temperatury wewnętrznej wywołanych tymi przyczynami na uchyby wynikające z zasady pracy węzła może często doprowadzić do znacznego okresowego wychłodzenia pomieszczeń. Również w budynkach wyposażonych w jedno- rurowe instalacje centralnego ogrzewania, szczególnie wrażliwe na warunki zasilania, węzły szeregowe nie powinny być stosowane (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 8 Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 9 Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 10
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 11
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 12 Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 13 Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 14
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przesuwanie żurawia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami