Blog

02.04.2020

Białoskórnictwo

W artykule znajdziesz:

Białoskórnictwo

Białoskórnictwo

Białoskórnictwo - dział garbarstwa zajmujący się wyprawianiem skór miękkich na rękawiczki i na odzież.

Biały grafit - talk biały krzemień - siarczan cynkowy.

Biały karzeł - gwiazda o wysokiej temperaturze i o małych rozmiarach, a więc o bardzo słabym blasku absolutnym; b.k. odznaczają się dużą gęstością materii.

Biały metal - stop łożyskowy o podstawie cynowo - ołowiowej z dodatkiem antymonu i miedzi.

Biały szafir - bezbarwna odmiana korundu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Biały szum - szum o takim ciągłym widmie akustycznym że energia odpowiadająca pasmu częstotliwości o określonej szerokości jest w dużym zakresie niezależna od częstotliwości granicznej pasma.

Biały węgiel - woda jako źródło energii przetwarzanej w siłowniach wodnych na energię elektryczną.

Bibliobus - samochód przystosowany do obwożenia biblioteki objazdowej.

Biblioteka naukowa - placówka obsługi nauki gromadząca, opracowująca i udostępniająca zbiory biblioteczne dla potrzeb nauki i kształcenia; b.n. mogą ponadto prowadzić własne badania naukowe, działalność dydaktyczną, informacyjną i popularyzacyjną.

Biblioteka programów - zbiór programów powszechnego użytku dla określonego typu komputera zaopatrzonych w opisy umożliwiające łatwe korzystanie z tych programów.

Biblioteka taśm magnetycznych - taśmoteka.

Biblok - mały blok, umocowany w specjalnym okuciu do bomu, przez który przechodzi reflina.

Bibrety - wyprawione i zabarwione na kolor brązowy skóry mniej cennych gatunków zwierząt futerkowych (najczęściej królików), imitujące futro bobra; używane najczęściej do wyrobu płaszczy i kołnierzy.

Bibuła - wytwór papierniczy odznaczający się dużą chłonnością cieczy.

Bibuła do sączenia, bibuła filtracyjna - specjalny gatunek bibuły używanej do oddzielania osadu od cieczy, produkowanej w postaci arkuszy i gotowych okrągłych sączków; b.d.s. używana jest w analizie chemicznej jakościowej - bibuła jakościowai ilościowej - bibuła ilościowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bibuła pyłochonna - specjalna bibuła produkowana z masy celulozowej siarczanowej niebielonej; stosowana do filtrów w maskach pyłochłonnych.

Bibułka - wytwór papierniczy o gramaturze do 25 g/m.

Bibułka kondensatorowa, papier kondensatorowy - cienki papier izolacyjny, wytwarzany zwykle z celulozy siarczanowej, o dużej wytrzymałości mechanicznej i elektrycznej, przeznaczony na elementy dielektryczne w kondensatorach elektrycznych papierowych.

Bicie - okresowe ruchy promieniowe (b. poprzeczne) lub osiowe (b. wzdłużne) wirujących części, spowodowane niedokładnością kształtu lub przesunięciem środka obrotu w stosunku do środka ciężkości (uprawnienia budowlane).

Bicie czółenka - włók. przerzucanie czółenka w krośnie przez szerokość tkaniny

Bicie liny

Bicie liny - poprzeczne falowanie napiętej liny podczas jej przesuwania się (w różnych urządzeniach technicznych).

Bidet - urządzenie w kształcie małej wanienki do zabiegów higienicznych, ew. z natryskiem oddolnym (program egzamin ustny).

Bidło - ruchoma część krosna, na której umocowana jest płocha przybijająca nitkę wątkową.

Bieg - działanie, funkcjonowanie (maszyny, urządzania).

Bieg - przekładnia skrzynki biegów o określonym przełożeniu odpowiadającym pewnemu zakresowi prędkości jazdy zależnie od prędkości obrotowej silnika.

Bieg bezpośredni - układ przekładni skrzynki biegów, przy którym dzięki bezpośredniemu sprzęgnięciu wałków sprzęgłowego i głównego skrzynki biegów ich prędkości obrotowe są równe.

Bieg jałowy, bieg luzem - działanie maszyny lub urządzenia bez wykonywania użytecznej pracy.

Bieg roboczy, ruch roboczy - ruch maszyny, podczas którego wykonuje ona pracę użyteczną (w przeciwieństwie do biegu jałowego).

Bieg pieca - przebieg topienia metalu w’ piecu.

Bieg schodowy - zespół złożony co najmniej z dwóch stopni o jednakowym podniesieniu i zwykle jednakowym posunięciu, służący do powiązania różnych poziomów (opinie o programie).

Bieg terenowy - układ przekładni skrzynki biegów i skrzynki rozdzielczej lub skrzynki redukcyjnej o dużym przełożeniu umożliwiającym powolną jazdę w ciężkich warunkach terenowych.

Bieg ty lny, bieg wsteczny - mol układ przekładni skrzynki biegów umożliwiający jazdę pojazdu mechanicznego do tyłu.

Bieg własny licznika, tło licznika - w pomiarze radiometrycznym pewna liczba impulsów powstająca w liczniku bez obecności w nim badanej próbki wskutek naturalnej promieniotwórczości materiałów aparatury promieni kosmicznych lub niedostatecznie osłoniętych substancji promieniotwórczych w sąsiedztwie (segregator aktów prawnych).

Bieg wodny - ciek wodny bieg wsteczny - bieg tylny.

Bieg wybierania - kierunek posuwania się robót wybierania w odniesieniu do rozciągłości nachylenia pokładu.

Biegacz - część przędzarki obrączkowej przesuwająca się szybko po bieżni i prowadząca niedoprzęd.

Biegacz - krótka stalowa linka w olinowaniu latawca, łącząca lotki; pob. przesuwają się ucha nośników, dzięki czemu latawiec ustawia się w osi włoka.

Biegnik - ruchoma część maszyny elektrycznej, o ruchu liniowym lub wahadłowym; odpowiednik wirnika w maszynach o ruchu obrotowym (promocja 3 w 1).

Biegun (magnetyczny) - miejsce magnesu, elektromagnesu lub przestrzeń wewnątrz cewki, z którego wychodzą lub wchodzą do obszaru otaczającego wszystkie linie sił pola magnetycznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami