Blog
Biel gatunków twardzielowych
W artykule znajdziesz:
Biel gatunków twardzielowych
Biel u gatunków twardzielowych obejmuje, zależnie od gatunku drzewa, kilka do kilkudziesięciu słojów rocznych; w niektórych gatunkach żywe drewno ogranicza się do jednego słoju. Wąski biel, mający kilka milimetrów szerokości i kilka słojów rocznych, występuje np. u cisa (3-5 słojów) lub iwy (8-10 słojów). Szeroki biel, mający kilka do kilkunastu centymetrów szerokości i do 80 słojów rocznych, występuje np. u sosny. Miarę szerokości bielu stanowić może albo szerokość bielu wyrażona w centymetrach, albo liczba słojów przypadających na biel (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szerokość bielu na przekroju podłużnym pnia ulega znacznym wahaniom. Od szyi korzeniowej do połowy długości pnia maleje, w górnej części pnia ponownie się zwiększa. W wierzchołkowych częściach pnia występuje wyraźna przewaga bielu, który niekiedy zajmuje całą powierzchnię przekroju.
W gałęziach strefa bielu ma mniejszą szerokość i zawiera mniej słojów rocznych niż w pniu.
W odziomkowej części pnia biel zawiera zwykle dużą liczbę słojów rocznych i ma dużą szerokość. Według R. Hartiga szeroki biel w odziomkowej części pnia sosny i świerka tylko w nieznacznym stopniu przewodzi wodę; zadaniem jego jest gromadzenie rezerw wody na okresy krytyczne.
U drzew tego samego gatunku szerokość biełu zależy od stopnia rozwoju korony i od szerokości słojów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drzewa przygłuszone o ściśniętej koronie wykazują dużą liczbę słojów w bielu. Pochodzi to stąd, że słoje drzew przygłuszonych są wąskie; mała szerokość słojów musi być zrównoważona większą ich liczbą, aby drzewo miało wystarczający aparat do przewodzenia wody. Jeśli szerokość bielu wyraża się nie liczbą słojów, tylko liczbą centymetrów, to związek między stopniem rozwoju korony a szerokością bielu uwydatni się w sposób wyraźny. Według S. Sokołowskiego u świerków i dębów szerokość bielu zostaje w prostym stosunku do stopnia rozwoju korony i wielkości ulistnienia. Biel jako aparat przewodzący wodę musi być w sposób proporcjonalny dostosowany do wielkości powierzchni transpirującej (uprawnienia budowlane).
Cewki drzew iglastych
O mniejszej lub większej szerokości bielu w rosnących drzewach można z pewnym prawdopodobieństwem wnioskować na podstawie kory. Gładka i cienka kora uchodzi za wskaźnik większej szerokości bielu. Sosna plytkowokorowa ma według wskazań literatury węższy biel niż sosna łusko wokorowa.
Młode drzewa zawierają więcej bielu niż drzewa stare.
U dębu np. średnicy 15 cm biel obejmuje około 50%, przy średnicy zaś 60 cm już tylko 10% ogólnej miąższości drewna (wg Pieriełygina) (program egzamin ustny).
Powstawanie twardzieli. Wszystkie drzewa twardzielowe mają w okresie młodocianym wyłącznie drewno bielaste. Po przekroczeniu pewnej granicy wieku - u sosny np. 20-70 lat w przyrdzeniowych, a zatem starszych partiach drewna zaczynają zachodzić zmiany, polegające na drewnieniu i obumieraniu komórek miękiszu drzewnego i promieni rdzeniowych; jednocześnie naczynia wielu drzew liściastych są zamykane przez wcistki, które zaczynają powstawać w bielu na długo przed jego przekształceniem się w twardziel (opinie o programie).
Cewki drzew iglastych ulegają zamknięciu przez zatyczki. Zatyczki (tori) w jamkach wychylają się z centralnego położenia i zostają przyssane do otoczki. Można to tłumaczyć w ten sposób, że przy powolnym wysychaniu warstw cewek jedne z nich są już pozbawione wody, gdy tymczasem sąsiednie cewki jeszcze ją zawierają. Wskutek napięcia powierzchniowego wody zatyczka wychyla się w kierunku cewki zawierającej wodę, zamyka jamkę i zostaje przyklejona lepiszczem do otoczki, zamykając drogę dla przepływu wody i przenikania grzybów (segregator aktów prawnych).
W wyniku tych zmian następuje rozkład treści żywych komórek przesycanie błon komórkowych nowopowstającymi związkami chemicznymi, które określa się zbiorową nazwą substancji twardzielowych; są to związki żywiczne, garhniki i barwniki. Substancje twardzielowe powstające w żywych komórkach przesycają błony i wypełniają wnętrze sąsiednich, martwych komórek.
występujące w drewnie naszych drzew w nieznacznej ilości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32