Blog

Biolokalizator ultradźwiękowy
W artykule znajdziesz:
Biolokalizator ultradźwiękowy

Biolokalizator ultradźwiękowy (impulsowy) - diagnostyczny aparat elektroniczny wykorzystujący zasadę echa ultradźwiękowego do wykrywania ciał obcych i guzów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bioluminescencja - luminescencja w organizmach żywych wywołana energią procesów biochemicznych.
Biom - wielkie, podstawowe zbiorowisko istot żyjących (świat zwierzęcy i świat roślinny) o pewnych ogólnych wspólnych właściwościach i o określonych formach życiowych, np. step, tundra, las iglasty, jezioro itp.; mają związek z układem klimatów i ich granice zwykle pokrywają się z wyraźnymi typami gleb.
Biomanipulator - manipulator bioelektryczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Biomasa - masa materii organicznej zawartej w danej chwili w organizmach zwierzęcych lub roślinnych, także masa materii wytworzonej przez populację, zespól organizmów danego środowiska, na danej przestrzeni w jednostce czasu; b. stanowi podstawę obliczeń produkcyjności biologicznej.
Biomechanika - dział biofizyki zajmujący się statyką, kinematyką i dynamiką organizmów zwierzęcych z punktu widzenia anatomicznych i fizjologicznych właściwości narządów ruchu oraz mechaniki teoretycznej i stosowanej (uprawnienia budowlane).
Biometeorologia - dział meteorologii stosowanej zajmujący się oddziaływaniem zjawisk atmosferycznych na organizmy ludzi, zwierząt i roślin.
Biometria - nauka o prawach rządzących zmiennością cech populacji organizmów żywych, oparta na metodach i twierdzeniach statystyki matematycznej.
Biomotor - przyrząd lekarski do przeprowadzania w sposób mechaniczny sztucznego oddychania.
Bionika - dziedzina wiedzy z pogranicza techniki i biologii, badająca budowę i zasady działania organizmów żywych w celu wykorzystynia uzyskanych wyników do budowy urządzeń technicznych.
Biopierwiastki - mikroelementy (program egzamin ustny).
Biopolimery - związki wielkocząsteczkowe, z których zbudowane są istoty żywe, np. białka, tłuszcze, wielocukry i kwasy nukleinowe; b. tworzą w wodzie roztwory koloidalne.
Biopotencjał - potencjał bioelektryczny.
Bioprąd - prąd czynnościowy.
Biopreparat - środek farmaceutyczny zawierający żywe lub zabite drobnoustroje (szczepionka), ich produkty (szczepionki i preparaty rozpoznawcze) albo ciała odpornościowe (surowica).
Bioryzacja mleka - rodzaj pasteryzacji mleka rozpylanego i podgrzewanego do temp. 75°C w bioryzatorze, czyli zamkniętej komorze otoczonej płaszczem parowym; obecnie nie stosowana.
Bios - czynnik wzrostowy drożdży, będący mieszaniną substancji biologicznie czynnych m.in. inozytu (b.l) i biotyny (b. II).
Biosfera - strefa kuli ziemskiej, w której istnieje świat organiczny; b. obejmuje dolną część atmosfery (troposferę) oraz cienką warstwę litosfery wraz z wszystkimi w zasadzie wodami hydrosfery
Biosynteza
Biosynteza - synteza biologiczna.
Biot, Bi - nielegalna jednostka natężenia prądu; jednostka układu elektromagnetycznego CGS; I Bi = 10 A (opinie o programie).
Biotan - koncentrat antybiotyczno-witaminowy dla trzody chlewnej, drobiu, cieląt i zwierząt futerkowych; zawiera oksytetracyklinę, witaminę D2, wapń, fosfor i mikroelementy.
Biotechnika - zespół zabiegów zmierzających do zwiększenia wydajności populacji zwierząt i roślin dzikich z określonego terenu.
Biotechnoccnoza - miasta, osiedla, zakłady przemysłowe, gdzie na równi z przyrodą współistnieją wytwory techniki i cywilizacji; per. biocenoza.
Biotop - środowisko życia organizmów zwierzęcych i roślinnych, odznaczające się swoistym składem czynników abiotycznych, który odróżnia jeden b. od drugiego.
Biotyna - witamina H.
Biotyp - zespół osobników o tych samych właściwościach dziedzicznych, czyli o tym samym genotypie.
Biotyt - mineral blaszkowaty z grupy lyszczyków, składnik granitów i innych skał magmowych i metamorficznych, glinokrzemian potasu, magnezu i żelaza o zmiennym składzie chemicznym, K(Fe, Mg, Al)4Si,0,n(0H)2.
Biozy - cukry proste, zawierające dwa atomy tlenu w cząsteczce (segregator aktów prawnych).
Bipak - materiał fotograficzny dwuwarstwowy, którego warstwy światłoczułe przylegają do siebie ściśle podczas naświetlania, ale mogą być rozdzielone w dalszej fazie procesu fotograficznego.
Bipolarny - dwubiegunowy.
Bipolimer - produkt kopolimeryzacji mieszaniny dwóch różnych monomerów.
Bipryzmat - element optyczny w postaci dwu pryzmatów o niewielkim kącie łamiącym, złożonych podstawami, zwykle wycinany z jednego kawałka szkła; b. jest stosowany głównie jako część urządzenia do rozdzielania dwu porównywalnych pól w przyrządach fotometrycznych, a także do obserwacji zjawisk interferencyjnych.
Bis - pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczający podwojenie.
Bisekcja - sposób dokonywania odczytu miary za pomocą takiego ustawienia wskazu względem przcciwwskazu, którym jest linia symetrii dwóch kresek, że ta linia jest przedłużeniem wskazu.
Biskwit - półwyrób ceramiczny wypalony wstępnie, nieszkliwiony; podatniejszy do obróbki mechanicznej (toczenie, wiercenie, szlifowanie) niż ceramika po ostatecznym wypaleniu.
Biskwitowanie - wyżarzanie surowego wyrobu w temp. 900 °C przed szkliwieniem (promocja 3 w 1).
Bistor - zastrzeżona dla produktów firm polskich nazwa handlowa włókna poliestrowego, kędzierzawionego, bistabilizowanego o ograniczonej elastyczności, zachowującego puszystość i ciepłochronność
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32