Blog

Sale widowiskowe zdjęcie nr 2
09.07.2020

Szkieletowe konstrukcje samonośne

W artykule znajdziesz:

Szkieletowe konstrukcje samonośne

Sale widowiskowe zdjęcie nr 3
Szkieletowe konstrukcje samonośne

Ponadto szkieletowe konstrukcje samonośne umożliwiają betonowanie bloków o większych wymiarach, co zmniejsza ilość poziomych szwów roboczych w betonie, redukuje ilość niezbędnego deskowania i zwiększa intensywność prowadzenia robót (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu skrócenia czasu wykonywania konstrukcji zbrojenia stosuje się typizację tych konstrukcji pod względem rodzaju wymiarów ogólnych i wymiarów średnic używanych prętów. Ogranicza się do minimum stosowanie długich, odginanych prętów, zastępując je w miarę możności krótszymi prostymi prętami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konstrukcje szkieletowe wykonuje się z różnych asortymentów stali, a mianowicie:
- z prętów okrągłych łączonych za pomocą spawania; rodzaj połączeń węzłowych zależy od sposobu spawania;
- z kształtowników stalowych połączonych za pomocą spawania, a uzupełnionych zbrojeniem normalnym,
- z rur (konstrukcje lekkie), również spawane,
- z kształtowników stalowych łączonych z kratą z prętów okrągłych,
- z blach i prętów okrągłych (uprawnienia budowlane).

Zasady obliczania szkieletowych konstrukcji zbrojenia. Są takie same jak w normalnych konstrukcjach żelbetowych, z tym że do obliczeń wprowadza się pewne uproszczenie. Dla zbrojenia w postaci belek kratowych połączenie w węzłach rozpatruje się jako przegubowe. Jeżeli kratownice o pasach równoległych są podwójne lub wielokrotne, a obciążenie działające na węzły jest równomierne, wówczas obliczenia można przeprowadzić jak dla kratownic pojedynczych, stosując zasadę superpozycji dla wyznaczenia sił i naprężeń występujących w pasach wiązara (program egzamin ustny). Jako obciążenie montażowe przyjmuje się:
- ciężar własny konstrukcji zbrojenia,
- ciężar własny roboczych pomostów drewnianych, opartych lub zawieszonych na zbrojeniu (orientacyjnie przyjmuje się 404-50 kG/m2),
- przy zamocowaniu do zbrojenia płyt deskowań lub żelbetowych płyt okładzinowych - ciężar własny tych płyt,
- obciążenie użytkowe w postaci maszyn i urządzeń (ich ciężar własny z uwzględnieniem współczynnika dynamicznego w granicach 1,1-1,5),
- obciążenie od pojemników masy betonowej (ciężar własny pojemnika + + ciężar masy z uwzględnieniem współczynnika 1,10),
- obciążenie tłumem ludzi,
- obciążenie od parcia wiatru i śniegiem (opinie o programie).

Pomosty robocze

Każdą zaprojektowaną konstrukcję należy sprawdzić na obciążenia, jakim może podlegać w czasie transportu i montażu. Warunki, w jakich znajduje się w tych przypadkach konstrukcja, są odmienne od tych, jakie występują w czasie betonowania i eksploatacji.
Pożądane jest stosowanie możliwie dużych średnic prętów, przyśpiesza to bowiem przygotowanie konstrukcji zbrojenia w wytwórni oraz przyspiesza spawanie prętów przy łączeniu konstrukcji w zespoły na miejscu betonowania. Przyczepność betonu do zbrojenia w tym przypadku będzie dostateczna pod warunkiem, że połączenia wykonywane wzdłuż rozpatrywanego pręta będą umieszczone w odległości mniejszej niż 25 średnic tego pręta (segregator aktów prawnych).

Na wybór rodzaju zbrójenia samonośnego ma wpływ wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu. Do czynników tych należy zaliczyć: gęstość uzbrojenia, rodzaj środków transportu dalekiego i bliskiego, sposób układania masy betonowej, a głównie charakter budowy, warunki pracy statycznej obiektu i kolejność prowadzenia robót. Przy znacznym procencie zbrojenia w betonie siatka zbrojenia jest gęsta, co uniemożliwia lub bardzo utrudnia betonowanie bezpośrednio z pojemników. Powstaje wówczas konieczność użycia pośrednich zasobników, z których rozprowadza się masę betonową za pomocą stalowych lejów, wykonanych z krótkich odcinków rur blaszanych łączonych teleskopowo. W praktyce znalazł również zastosowanie transport masy betonowej za pomocą pomp i rurociągów (promocja 3 w 1).

Pomosty robocze dla tej instalacji opiera się wprost na zbrojeniu. Dopuszczalna wielkość poszczególnych elementów zbrojenia, a zatem i jego ciężar, zależy od urządzeń transportowych, jakimi może dysponować wykonawca. Dla ilustracji wpływu typu i charakteru budowy na rodzaj zbrojenia rozpatrzone będą dwa przykłady.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sale widowiskowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sale widowiskowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sale widowiskowe zdjęcie nr 8 Sale widowiskowe zdjęcie nr 9 Sale widowiskowe zdjęcie nr 10
Sale widowiskowe zdjęcie nr 11
Sale widowiskowe zdjęcie nr 12 Sale widowiskowe zdjęcie nr 13 Sale widowiskowe zdjęcie nr 14
Sale widowiskowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sale widowiskowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sale widowiskowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami