Blog

Użyteczność przekroju zdjęcie nr 2
05.01.2022

Stosowanie koparek przedsiębiernych

W artykule znajdziesz:

Stosowanie koparek przedsiębiernych
Stosowanie koparek przedsiębiernych

Stosowanie koparek przedsiębiernych (w większości koparek uniwersalnych z wyposażeniem przedsiębiernym) jest w budownictwie bardzo szerokie, a udział procentowy robót ziemnych wykonywanych za pomocą koparek z wyposażeniem przedsiębiernym jest największy w porównaniu do wykonywanych za pomocą pozostałych wyposażeń roboczych. Głównymi miejscami stosowania koparek przedsiębiernych są wykopy przy budowie dróg i kolei, doły fundamentowe pod budynki, kopalnie piasku i żwiru, wreszcie czasami załadowanie na środki transportowe urobku odspojonego przez inne maszyny, np. spycharki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawową zaletą wyposażenia przedsiębiernego jest możność pracy w zasadzie we wszelkich gruntach (łącznie z twardymi zleżałymi, a także w skruszonych skałach monolitycznych) oraz krótki cykl roboczy, a zatem duża wydajność, natomiast jego wadą jest możność pracy tylko głównie z dna wykopu (największa możliwa głębokość kopania koparką przedsiębierną poniżej spodu gąsienic przy pochyleniu wysięgnika pod kątem 45° wynosi 1,5 m, a pod kątem 60°- 1 m) oraz możność pracy tylko w gruntach suchych lub odpowiednio osuszonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyposażenie przedsiębierne, jako sztywnie złączone z nadwoziem, wyróżnia się łatwością ładowania odspojonego urobku na środki transportowe. Ładowanie na odkład jest przy tym wyposażeniu również z powodzeniem stosowane, jednak pod tym względem znacznie ustępuje wyposażeniom linowym koparek (wyposażenia zbierakowe, chwytakowe) (uprawnienia budowlane).

Cykl roboczy koparki przedsiębiernej składa się z następujących pięciu czynności:

  • odspojenie gruntu z jednoczesnym napełnieniem łyżki,
  • obrót nadwozia i ustawienie łyżki nad miejscem wyładowania,
  • wyładowanie na środek transportowy lub odkład,
  • powrotny obrót nadwozia i ustawienie łyżki nad wykopem,
  • opuszczenie łyżki (program egzamin ustny).

Mechanizmy koparki przedsiębiernej

Aby wykonanie tych czynności było możliwe, mechanizmy koparki przedsiębiernej umożliwiają wykonywanie następujących ruchów:

  • podnoszenie (i opuszczanie) ramienia łyżki w celu ładowania urobku do łyżki i przemieszczanie go na środek transportowy lub nad miejsce odkładu (mechanizm podnoszenia łyżki - główna wciągarka),
  • wysuwanie (i cofanie) ramienia łyżki w celu wcinania łyżki w pobierany grunt (mechanizm naporu),
  • obrót nadwozia w dowolną stronę z wyposażeniem roboczym (wysięgnik, ramię i łyżka) w celu opróżnienia łyżki i załadowania urobku na środki transportowe lub zrzucenia go w określonym miejscu na odkładzie (mechanizm obrotu),
  • ruch postępowy (i wsteczny) koparki potrzebny dla przechodzenia koparki z jednego stanowiska roboczego na inne (mechanizm jazdy) (opinie o programie),
  • podnoszenie i opuszczanie wysięgnika (w granicach 30-60° średnio 45°) w celu przystosowania koparki do warunków budowy (wciągarka podnoszenia wysięgnika).

Początkowo łyżka znajduje się w położeniu odpowiadającym pozycji ramienia pochylonego (ku gąsienicom) o kąt nie mniejszy od 10° w stosunku do pionu. W tym położeniu zęby łyżki ustawione są pod kątem najbardziej korzystnym do poziomego ścinania gruntu.

Przez nawijanie liny podnoszenia łyżki i jednoczesne włączenie mechanizmu naporu, powodującego wysuwanie ramienia do przodu, dokonuje się w jednym i tym samym czasie wcinania łyżki w grunt oraz unoszenia do góry ramienia z łyżką i napełniania jej urobkiem (segregator aktów prawnych).

Krzywa, po której odbywa się ruch łyżki ku górze, jest wypadkową dwóch ruchów (pionowego i poziomego), przy czym w miarę podnoszenia łyżki coraz bardziej zbliża się ona do łuku koła opisanego ze środka wału naporowego. Z chwilą przejścia ramienia przez położenie poziome przerywa się jego ruch postępowy. W gruntach spoistych ścinanie ściany wykopu odbywa się stosunkowo cienką warstwą o jednakowej grubości na całej wysokości ściany (promocja 3 w 1). W gruntach lekkich, umożliwiających ścinanie grubszej warstwy, załadowanie łyżki następuje już na początku czerpania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Użyteczność przekroju zdjęcie nr 7 Użyteczność przekroju zdjęcie nr 8 Użyteczność przekroju zdjęcie nr 9
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 10
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 11 Użyteczność przekroju zdjęcie nr 12 Użyteczność przekroju zdjęcie nr 13
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Użyteczność przekroju zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami