Blog

Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 2
13.01.2020

Biurowiec Ministerstwa Handlu Zagranicznego

W artykule znajdziesz:

Biurowiec Ministerstwa Handlu Zagranicznego

Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 3
Biurowiec Ministerstwa Handlu Zagranicznego

Biurowiec Ministerstwa Handlu Zagranicznego w Warszawie wykonany został następująco: konstrukcję nośną ściany osłonowej stanowi ruszt z poziomych i pionowych elementów aluminiowych (uprawnienia budowlane). Ruszt wypełniony jest oknami drewnianymi oraz wkładkami ekranowymi.

Słupki aluminiowe łączone są teleskopowo co 2 kondygnacje (ze względów termicznych) (program na telefon). Utrata przez zaciski własności sprężystych może być przyczyną pękania szkieletu.

Należy jeszcze wymienić realizację ścian osłonowych w budynku Poczty przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Słupki rusztu wykonano z blachy stalowej giętej na zimno. Wkłady wykonano z 5 warstw płyt pilśniowych porowatych, co budzi pewne wątpliwości, gdyż zawilgocenie tego materiału może powodować gnicie (program na komputer).

Szkielet stalowy

Zastosowanie w budynkach ścian osłonowych przeszklonych ze szkieletem stalowym z profilów walcowanych nieocieplonych  — jak to ma miejsce np. w budynku mieszkalnym przy ul. Waszyngtona w Warszawie — jest niewłaściwe (program egzamin ustny). W warunkach eksploatacji ujawniło się roszenie profili przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku i przy niedostatecznie bliskim umieszczeniu grzejników wzdłuż ściany (wytwarzających zasłonę 4 mm cieplną); powstaje również oszronienie profilów stalowych.

Poza tym wymagają one większych kosztów na ogrzewanie pomieszczeń (opinie o programie). W sumie, poza walorami architektonicznymi, ściany tego typu wykazują w naszym klimacie zbyt wiele cech ujemnych i dlatego nie zaleca się ich.

Ściany osłonowe ze szkieletem azbestowo-cementowym stanowią sferę zainteresowań radzieckich budowniczych. W instytutach badawczych oraz na poligonach prowadzone są badania nad kilkoma typami takich ścian. Płyty projektuje się „na izbę” — o wysokości 2,70 m, szerokości 2,60 m i 3,30 m. Okładziny wykonuje się z płyt azbestowo-cementowych grubości 8 i 10 mm, warstwy zaś izolacyjne z wełny mineralnej o ciężarze 100 kG/m3 (segregator aktów prawnych).

Na obwodzie stosuje się pręty szkieletu z kształtek aluminiowych, a w środku — żebra z drewna. Inny typ, bardziej wygodny w produkcji (bez kształtek). Ciężar tych ścian wynosi 60 do 80 kG/m2. Przekrój doświadczalnej ściany z zastosowaniem płyt azbestowo-cementowych, opracowanej przez Instytut Techniki Budowlanej.

W miarę rozwoju przemysłu chemicznego będzie można myśleć o zastosowaniu w budownictwie ścian osłonowych, w których użyte będą tworzywa sztuczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 8 Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 9 Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 10
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 11
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 12 Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 13 Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 14
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konieczności masowego budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami