Blog

15.11.2021

Blachy środników

W artykule znajdziesz:

Blachy środników

Blachy środników

Blachy środników i pasów układa się na stanowisku, które przystosowane jest do składania przekroju przez ustawienie pasów w pozycji pionowej. Pasy są dosuwane do środnika i dociskane rolkami o napędzie hydraulicznym. Tak złożony przekrój, bez sczepiania, jest przesuwany rolkami samotoku pod automat spawalniczy z dwiema głowicami.

Po wykonaniu spoin po jednej stronie środnika belka jest przesuwana na stanowisko, gdzie następuje jej obrócenie za pomocą urządzenia hydraulicznego (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu wykonania spoin po drugiej stronie środnika belki zostaje ona przesunięta na drugi ciąg produkcyjny i podana do innego agregatu spawalniczego.
W liniach o mniejszych wydajnościach stosuje się jeden agregat spawalniczy; wówczas po wykonaniu spoin z jednej strony belki zostaje ona obrócona i przesunięta transporterem ponownie na stanowisko. Pospawany kształtownik przechodzi następnie na stanowisko cięcia piłą tarczową oraz na dalsze stanowiska końcowych zabezpieczeń antykorozyjnych. W ciąg produkcyjny włączone są ponadto stanowiska kontroli spoin, które lokalizuje się za stanowiskiem spawania.

Program produkcyjny przedstawionej linii technologicznej obejmuje głównie dwuteowniki duże i o szerokiej skali możliwości:
- wysokość przekroju od 200 do 2000 mm,
- grubość środnika od 4 do 12 mm, a dla słupów do 50 mm,
- szerokość pasów od 50 do 560 mm,
- maksymalna grubość blach pasa 50 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Linie technologiczne mogą być także wyposażone w „pionowe” agregaty spawalnicze. Do spawania podawany jest wówczas złożony element
ze środnikiem w pozycji pionowej.

Agregaty pionowe

Agregaty pionowe stosuje się do spawania belek o przekroju dwuteowym oraz przede wszystkim o przekrojach niesymetrycznych teowym lub kątowym. Istnieje możliwość wykonywania również przekrojów o zbieżnych pasach lub ze środnikami o brzegach obciętych po luku. Mniejsza zdolność produkcyjna takiej linii wynika nie z szybkości spawania agregatu, lecz z odmiennych warunków transportu materiału (uprawnienia budowlane).
Pionowy agregat spawalniczy ma zamocowane rolki prostujące pasy, wobec czego staje się zbędne wstępne wyginanie blach na pasy. Przy wykonywaniu kształtowników o niesymetrycznym usytuowaniu spoin względem środka ciężkości przekroju w wyniku spawania następuje odkształcenie się przekroju.

Odkształcenia te eliminuje się w wyniku wstępnego wyginania środnika w sposób mechaniczny lub przez nagrzewanie brzegów blachy.
Linie technologiczne produkcji spawanych belek dwuteowych mają dużą wydajność, kilkudziesięciu tysięcy ton rocznie (program egzamin ustny). Zmienność programu jest ograniczona zakresem wysokości przekroju, lecz w przyjętym zakresie istnieje możliwość łatwego przezbrojenia agregatu dla przekroju o innych wymiarach. Łatwość przezbrojenia linii umożliwia wykonywanie krótkich serii.
W Szwecji zostały stypizowane belki dachowe o przekroju dwuteowym z nachylonym pasem górnym, rozpiętości 12-32 m (opinie o programie).

Charakterystyczną cechą tych belek jest całkowite wyeliminowanie żeber usztywniających środnik, przy granicznym stosunku wysokości środnika do
jego grubości wynoszącym 200. Na środniki belek zastosowano blachy grubości 4-8 mm, na pasy zaś blachy 6-24 mm. Taka wysoka smukłość została dopuszczona na podstawie przeprowadzonych badań w celu umożliwienia zmechanizowanej produkcji belek. Belki są dostarczane przez wytwórnię według ustalonego typoszeregu w wymiarach katalogowych (segregator aktów prawnych).
W sposób zmechanizowany produkowane są również belki o przekrojach zamkniętych z blach lub kształtowników.

W linii technologicznej na stanowisku a następuje składanie trzech blach podłużnych z przeponami za pomocą wózka montażowego. Wózek jest wyposażony w uchwyty do blach i porusza się własnym napędem wzdłuż stanowiska roboczego. Na stanowisku składania jednocześnie pracuje wózek, na którym są zmontowane cylindry dociskowe. Zadaniem tego wózka jest wywieranie nacisku na blachy w celu dokładnego ich przylegania w chwili wykonywania spoin sczepnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami