Blog
Błędy wykonawstwa robót uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Błędy wykonawstwa robót uprawnienia budowlane
Stosowanie nieodpowiedniej jakości drewna, niezgodnej z normami budowlanymi (program uprawnienia budowlane na komputer). W wielu wypadkach było to jedną z głównych przyczyn katastrofy budowli. Zwiększona wilgotność materiału drewnianego. Powoduje to nieraz poważne zagrożenie konstrukcji podczas eksploatacji. Niewłaściwe przechowywanie drewna na budowie, doprowadzające do zawilgocenia i gnicia. Stosowanie wilgotnego ocieplenia. Brak odpowiedniego nadzoru technicznego podczas wykonywania konstrukcji drewnianych.
Stosowanie nieodpowiednich maszyn i narzędzi, uniemożliwiających osiągnięcie potrzebnej dokładności, np. przy wykonywaniu wrębów, klinów, płytek drewnianych itp. Wykonanie niedostatecznej ilości łączników (gwoździ, sworzni, śrub, pierścieni). Brak na podporach podkładek izolacyjnych oddzielających części drewniane od muru lub betonu.
Niezabezpieczenie drewna środkami przeciwgnilnymi. Nieprawidłowe zamocowanie lin do konstrukcji podczas unoszenia dźwigami może doprowadzić do wyboczenia wiotkich elementów albo do pracy tych elementów na siły innego znaku, aniżeli były obliczone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Brak lub nieprawidłowe wykonanie tymczasowych podpór dla usztywnienia płaskich konstrukcji może doprowadzić do zachwiania stateczności i zawalania się ustawianych konstrukcji. Przedłużanie i odkładanie prac związanych z pokryciem wiązarów doprowadza do ich zawilgacania i gnicia. Nieusuwanie śniegu z dachów sprzyja tworzeniu się zwałów śnieżnych przy świetlikach, powodując w wielu wypadkach znaczne przekroczenie przewidzianego obciążenia i zwiększenie ugięć. Badania przeprowadzone w ZSRR wykazały obciążanie śniegiem przestrzeni międzyświetlikowych wielu dachów wynoszące 800-1200 kG/m2, podczas gdy obliczeniowe obciążenie śniegiem wynosiło 70-MłO kG/m2 Wykonywanie nieprzewidzianych w projekcie podwieszeń do stropu, np. podwieszanie ciężkich części w czasie montażu maszyn.
Szczególnie niebezpieczne jest podwieszanie ciężarów do pasa rozciąganego między węzłami, a jeszcze bardziej w miejscu styku (uprawnienia budowlane).
Niedokręcanie śrub
Niedokręcanie śrub w połączeniach wiązarów kratowych. W niektórych wiązarach wysychanie drewna powoduje zaburzenia w pracy połączeń i w tych wypadkach dokręcanie śrub staje się nieodzowne. Niewłaściwa konserwacja dachu, szczególnie w miejscach rynien i rur spustowych, wywietrzników itp., doprowadza do gnicia poszczególnych elementów. Należy podkreślić, że konstrukcje drewniane wymagają staranniejszej konserwacji aniżeli konstrukcje z innych materiałów. W czasie przeprowadzania oględzin konstrukcji drewnianych w celu ustalenia stanu zagrożenia należy zwrócić uwagę na następujące charakterystyczne objawy świadczące o jej uszkodzeniu (program egzamin ustny).
Czy konstrukcja jako całość lub oddzielne jej elementy wyboczyły się z płaszczyzny pionowej, jak również czy konstrukcja ma dostateczną sztywność przestrzenną. Należy ustalić wielkość ugięcia konstrukcji. Pęknięcia elementów konstrukcji świadczące o przekroczeniu naprężeń dopuszczalnych, szerokie szczeliny między łączonymi elementami, szczególnie w połączeniach na gwoździe. Gnicie elementów podporowych, zwłaszcza gdy są wpuszczone w mur.
Uszkodzenia drewna przez owady i szkodniki. Uszkodzenia drewna i części stalowych gazami (opinie o programie). Niekorzystne rozmieszczenie sęków, skrętów, włókien, mogących mieć duży wpływ na pracujące elementy, szczególnie rozciągane. Przy określaniu stopnia bezpieczeństwa uszkodzonej konstrukcji, w złożonych elementach rozciąganych, umownie przyjmujemy, że pęknięcia, które występują w różnych miejscach w obrębie jednego pola, znajdują się w jednym poprzecznym przekroju ze względu na możliwość ukośnego rozerwania elementu (segregator aktów prawnych).
Jeżeli podczas oględzin konstrukcji zostaną stwierdzone pełne lub częściowe pęknięcia elementów rozciąganych i zginanych, ścinanie w węzłach lub rozciąganych stykach, znaczny zwis konstrukcji, utrata stateczności prętów ściskanych itp. poważne zagrożenia, to takie konstrukcje, zanim zostaną wzmocnione, muszą być odciążone i wzmocnione w sposób tymczasowy zabezpieczający przed dalszymi odkształceniami.
Przy projektowaniu wzmocnień konstrukcji drewnianych i wykonywaniu robót remontowych trzeba zawsze mieć na uwadze, że wzmacniana konstrukcja jest pod obciążeniem i w jej węzłowych i stykowych połączeniach już zaszły pewne przesunięcia i odkształcenia. Dlatego wszystkie nowe elementy wzmocnienia wprowadza się po odciążeniu konstrukcji i wykonaniu tymczasowego podparcia za pomocą słupów, klinów lub dźwigników.
Jeżeli tych prac z pewnych przyczyn nie można wykonać, to wzmocnienie konstrukcji należy wykonać w okresie, kiedy konstrukcja nie podlega obciążeniu użytkowemu (np. obciążeniu śniegiem) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32