Blog
Zasady kapitalnego remontu uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zasady kapitalnego remontu uprawnienia budowlane
Celem kapitalnego remontu jest zapewnienie użytkownikowi swobodnego wykorzystywania wszelkich odbiorników już istniejących, jak i przewidywanych w okresie starzenia się instalacji elektrycznej, a więc na przestrzeni ok. 20 lat (program uprawnienia budowlane na komputer). Zadanie to rozwiązano w sposób względnie prosty, stosując tylko niewielką liczbę zmiennych elementów instalacyjnych, jak przekroje przewodów, prądy nominalne zabezpieczeń i osprzętu itp. Tak remontowana instalacja jest podatna do rozbudowy przez możliwość układania nowych obwodów w przypadku znacznego wzrostu obciążeń.
Zapotrzebowanie na moc szczytową mieszkania oblicza się z sumy mocy zainstalowanych odbiorników i współczynników jednoczesności (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pokrycie tych mocy przewiduje się za pomocą jedynie dwóch rodzajów obwodów o przekrojach przewodów miedzianych 1 i 1,5 mm. Przewodów aluminiowych w budownictwie mieszkaniowym, a zwłaszcza uprzemysłowionym stosować nie należy.
Dla doraźnych oszczędności nie wszystkie obwody muszą być układane w czasie remontu, natomiast musi być zapewniona możliwość łatwej rozbudowy w ramach normalnej eksploatacji, w miarę wzrastających z czasem potrzeb użytkownika. Obwody 1 mm2 (oświetleniowe) muszą mieć zabezpieczenia o prądach znamionowych 10 A (uprawnienia budowlane). Pozostałe obwody, 1,5 mm2, mają zabezpieczenia 16 Każdy obwód powinien mieć tylko jeden bezpiecznik na przewodzie fazowym Przewodów zerowych zabezpieczać nie wolno, gdyż może to prowadzić do porażeń.
Należy stosować bezpieczniki automatyczne wkrętkowe (typ BA) (program egzamin ustny). Obecnie dopuszcza się jeszcze stosowanie bezpieczników topikowych i wstawek dolnych. Nie wolno stosować wkładek topikowych i wstawek dolnych o prądach wyższych niż - dla 1 mm2 - 10 A, dla 1,5 mm2 - 16 A.
Jeżeli wykonawca nie może uzyskać bezpieczników BA, należy zalecić, aby użytkownicy, we własnym zakresie zaopatrywali się w te lub inne bezpieczniki.
Przy zamianie bezpieczników topikowych na BA należy wykręcić wstawki dolne. Nie wolno wykręcać wstawki pod napięciem. W tym celu należy wykręcić bezpiecznik przedlicznikowy i dodatkowo sprawdzić bra£ napięcia probówką lub czujnikiem neonowym.
Tablice zabezpieczeń obwodowych powinny przewidywać miejsce dla 6 bezpieczników w mieszkaniach M2 oraz 9 bezpieczników w mieszkaniach większych. Zaleca się od razu instalowanie pełnej liczby bezpieczników, gdyż koszt ich jest niewielki, natomiast unika się kłopotów przy dalszej rozbudowie tablic.
Rodzaj i przekrój przewodów
W.l.z. przewodzą energię niemierzoną, a więc muszą być wykonane w sposób zabezpieczający przed kradzieżami (opinie o programie). Praktycznie sprowadza się to do przystosowania do plombowania drzwiczek tablic piętrowych i innych urządzeń przedlicznikowych.
Rodzaj i przekrój przewodów wynika z obliczeń w projekcie. Zazwyczaj będą to przewody jednożyłowe, ułożone w rurach pod tynkiem w budownictwie tradycyjnym (z cegły, siporeksu itp.) lub w specjalnych blokach betonowych lub blaszanych w budynkach ze ścianami betonowymi.
Przekroje przewodów nie powinny przekraczać 4X35 mm2 Al. Przy większych obciążeniach należy stosować większą liczbę np. jedna w.l.z. zasila mieszkania na kondygnacjach od 1 do 6, a druga od 7 do 11. Dla doraźnych oszczędności można dobierać przekroje do obciążeń obecnych, jednak rury powinny być ułożone z uwzględnieniem obciążeń docelowych 4J. Przekroje różnych przewodów, z rozbiciem na różne sposoby ułożenia, w dostosowaniu do określonych prądów znamionowych bezpieczników (segregator aktów prawnych).
Złącze jest to urządzenie łączące urządzenie odbiorcze z siecią zakładu energetycznego bezpośrednio lub za pośrednictwem przyłącza. Zazwyczaj w miastach, w sieciach kablowych, stosuje się łączenie bezpośrednie, a na wsiach, w sieciach napowietrznych, przyłącza.
Złącze zawiera w zasadzie główne zabezpieczenie budynku. W kablowych sieciach pierścieniowych złącze zawiera większą liczbę podstaw bezpiecznikowych i bezpieczników lub noży zwierających. Urządzenia te umożliwiają przełączenia w sieci na wypadek awarii. Złącza są plombowane przez zakłady energetyczne. Tak więc przed przystąpieniem do remontu należy zwrócić się do zakładu energetycznego o wyłączenie napięcia i dopuszczenie do pracy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32