Blog

12.02.2020

Błękit kobaltowy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Błękit kobaltowy uprawnienia budowlane

Błękit kobaltowy uprawnienia budowlane

Błękit kobaltowy (błękit Thenarda, ultramaryna kobaltowa). Jest pigmentem mineralnym, otrzymywanym sztucznie (program uprawnienia budowlane na komputer).. Błękit ten odporny jest na działanie światła, czynników atmosferycznych, kwasów i alkaliów oraz gazów agresywnych. Stosowany jest w przemyśle ceramicznym do dekoracyjnych wymalowań.

Zdolność krycia słaba; ciężar właściwy 4,2H-4,4 G/cm3, liczba olejowa 31-37.
Błękit ftalocyjaninowy (błękit monastralowy). Błękit ftalocyjaninowy jest to nierozpuszczalny w wodzie, trudno rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych, pigment organiczny odporny na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i temperaturę do 500°C. Odznacza się wysoką siłą krycia i intensywnością barwienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciężar właściwy 1,56 G/cm3. Liczba olejowa zależnie od gatunku waha się od 55-4-57 do 240-270.

Pigment ten jest jeszcze mało rozpowszechniony, lecz z uwagi na bardzo korzystne jego właściwości fizyko-chemiczne powinien znaleźć w przyszłości duże zastosowanie we wszystkich technikach malarskich, do farb o różnych spoiwach.

Błękity lakowe. Należą tu błękit alkaliczny 5B, 7B; błękit fanalowy LR extra. LB extra. Powyższe błękity odporne są na działanie czynników atmosferycznych, światła i alkaliów. Ich siła krycia i intensywność barwienia jest bardzo wysoka; są nietrujące. Zastosowanie - do farb olejnych, klejowych, wapiennych i emulsyjnych (najczęściej z racji swej wysokiej ceny służą tylko do podbarwiania wspomnianych farb) (uprawnienia budowlane).

Pigmenty zielone

Tlenek chromowy (Cr203). Otrzymywany jest przez prażenie chromianu rtęciowego lub dwuchromianu amonowego, jak również przez redukcję dwuchromianu potasowego. Tlenek chromowy odporny jest na działanie kwasów, gazów agresywnych (H2S, S02), alkaliów, światła, wody i wyższej temperatury. Siła krycia średnia. Ciężar właściwy wynosi 4,64 G/cm3, liczba olejowa 23-27 (program egzamin ustny).

Zastosowanie: do farb olejnych, klejowych, wapiennych, krzemianowych, emulsyjnych, do barwionych tynków i wyrobów betonowych. Ze względu jednak na wysoką cenę i stosunkowo słabą zdolność barwienia nie ma dużego znaczenia w technice malarskiej, a raczej nadaje się tylko do malowania powierzchni narażonych na intensywne działanie światła i wysokich temperatur oraz do farb chemoodpornych.

Zieleń chromowa. Jest to mieszanina żółcieni chromowej o odcieniu cytrynowym, z błękitem paryskim. Mieszanie przeprowadza się na mokro z użyciem obciążników, jak szpat ciężki lub lekki. Dodawanie obciążników pozwala na wyrównanie ciężarów właściwych obu składników (błękit paryski ciężar właściwy 2 G/cm3, żółcień chromowa 5,6-6,9 G/cm3), w celu uniknięcia rozdzielania się pigmentów w wodzie (opinie o programie). Liczba olejowa zależnie od doboru składników wynosi 12-M6, krycie jest bardzo dobre. Zieleń chromowa nieodporna jest na alkalia, kwasy i gazy agresywne, mało odporna na światło. Na powłokach malarskich tworzą się często plamy i pasma, żółte i niebieskie, przez rozdzielanie się poszczególnych składników. Pigment ten jest trujący, antykorozyjny. Zastosowanie: do farb olejnych przeznaczonych do stali i drewna, farb klejowych, z wyłączeniem świeżo wykonanych tynków wapienno-cementowych i wyrobów betonowych.
Zieleń cynkowa. Pigment sztucznie wytworzony z dwóch mineralnych składników, a mianowicie: żółcieni cynkowej i błękitu paryskiego (Mi- lori).

Przy właściwym doborze składników można uzyskać szeroki wachlarz pięknych odcieni od żółto-zielonego do niebiesko-zielonego (segregator aktów prawnych). Zieleń cynkowa jest odporna na działanie promieni słonecznych, czynników atmosferycznych i siarkowodoru, natomiast nieodporna na działanie kwasów i alkaliów. Jest w zasadzie nietoksyczna, o średniej sile krycia. Zastosowanie: do farb olejnych jako pigment zabezpieczający elementy metalowe przed korozją, do farb klejowych, ale nie na świeże tynki.

Zieleń ultramarynowa. Jest to pigment odporny na alkalia, kwasy, czynniki atmosferyczne i siarkowodór, ale ma słabą siłę krycia. Mało rozpowszechniony. Powinien znaleźć w przyszłości duże zastosowanie do farb o alkalicznym odczynie używanych do wymalowań na świeże tynki i do wyrobów betonowych.

Zieleń pigmentowa B. Stanowi ją pigment organiczny (również o nazwie zieleń naftolowa B). Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, światła, alkaliów. Krycie dobre. Zastosowanie do wszystkich rodzajów wyrobów używanych w technice malarskiej oraz do barwienia elementów betonowych. Mimo wysokiej zdolności barwienia i odporności na działanie alkaliów nie powinno się stosować zieleni pigmentowej B do wgłębnego barwienia z uwagi na trudną zwilżalność w warunkach przyrządzania betonów i zapraw na budowie, w wyniku czego tworzą się smugi i plamy wskutek migracji niezwilżonych cząstek pigmentu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami