Blog

Szukając rozwiązania zdjęcie nr 2
30.12.2020

Blok kanałów dymowych

W artykule znajdziesz:

Blok kanałów dymowych

Szukając rozwiązania zdjęcie nr 3
Blok kanałów dymowych

Blok kanałów dymowych oddzielony jest od przyczółków przerwami dylatacyjnymi o szerokości ok. 6 cm. Takie ustawienie bloku kanałów dymowych na płycie fundamentowej zmniejsza w znacznym stopniu wzajemny wpływ nierównomiernych odkształceń i wynikających z nich sił w płaszczyźnie styku bloku kanałów z płytą fundamentową i przyczółkami.

W murze oddzielającym blok kanałów dymowych od płyty fundamentowej pozostawione są ponadto poprzeczne kanaliki powietrzne w celu ochrony płyty fundamentowej przed nadmiernym nagrzewaniem się jej górnej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer). Temperatura bloku kanałów dymowych w okresie eksploatacji wynosi 300-350°C. Wzrasta ona stopniowo w miarę pogarszania się stanu technicznego bloku ceramicznego. Po okresie eksploatacji, wynoszącym 15-20 lat, temperatura może tu osiągnąć nawet 500°C. Beton kanałów dymowych chroniony jest przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury warstwą cegieł szamotowych o grubości co najmniej 25 cm.

W niektórych starszych bateriach koksowniczych blok kanałów dymowych wykonany jest z cegieł ceramicznych.
Biorąc pod uwagę pracę statyczną podbudowy baterii koksowniczej z bocznym ogrzewaniem można wyróżnić następujące trzy stany obciążeń:
a) stan obciążeń wyłącznie statycznych, który występuje w okresie budowy baterii i trwa do chwili jej rozgrzewania;
b) stan obciążeń eksploatacyjnych, w których oprócz obciążeń statycznych występują obciążenia termiczne przy rozgrzewaniu i w okresie pracy baterii oraz obciążenia pochodzące od działania urządzeń i maszyn piecowych;
c) stan obciążeń występujących przy wyłączeniu baterii z eksploatacji w celu przeprowadzenia kapitalnego remontu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oprócz obciążeń statycznych występują tu głównie obciążenia wynikające z nierównomiernego ochładzania poszczególnych elementów konstrukcyjnych baterii. Stan ten winien być brany pod uwagę przy projektowaniu baterii z uwagi na fakt dwu- lub nawet trzykrotnego wykorzystania podbudowy baterii do ustawienia na niej - po kapitalnym remoncie - nowego bloku ceramicznego (uprawnienia budowlane).

Okres kapitalnego remontu

W większości dotychczasowych baterii koksowniczych, przy ich projektowaniu nie był brany pod uwagę wymieniony tu trzeci stan obciążeń (program egzamin ustny). Występowały w takich przypadkach znaczne uszkodzenia podbudowy przy wyłączaniu jej z eksploatacji. W celu dalszego wykorzystania podbudowy do ustawienia nowego bloku ceramicznego konieczne było dokonanie trudnych i najczęściej mało skutecznych napraw, a nawet zachodziła potrzeba częściowego lub całkowitego wyburzenia podbudowy i wzniesienia nowej. W tych przypadkach oprócz wzrostu kosztów znacznie wydłużał się okres kapitalnego remontu, powodując straty produkcyjne (opinie o programie).

Obliczeniowym schematem statycznym podbudowy w pierwszym stanie obciążeń jest prostokątna płyta, spoczywająca na gruncie jako sprężystym podłożu. Obciążenie od bloku ceramicznego wynoszące ok. 18,5 T/m2, jako równomiernie rozłożone na górnej powierzchni bloku kanałów dymowych, przekazywane jest na płytę fundamentową w postaci sił skupionych. Z uwagi na małą sztywność płyty fundamentowej w kierunku długości, jako uproszczony jej schemat statyczny można przyjąć poprzeczne pasmo o jednostkowej szerokości. Jedynie w partiach przyczółkowych należy uwzględnić wpływ obciążeń na kierunek podłużny (segregator aktów prawnych). W ogólnym przypadku podbudowę należałoby traktować jako prostokątną płytę złożoną z dwu warstw: płyty fundamentowej i bloku kanałów dymowych. Stopień współpracy obu tych warstw byłby uzależniony od zdolności przenoszenia sił ścinających przez powierzchnię styku bloku kanałów dymowych i płyty fundamentowej.

W pierwszym stanie obciążeń współpraca bloku ceramicznego z podbudową nie istnieje, z uwagi na brak jeszcze wzajemnego powiązania poszczególnych kształtek i liczne przerwy dylatacyjne pozostawione wzdłuż bloku (promocja 3 w 1).
Początkowy okres pracy baterii koksowniczej w drugim stanie obciążenia charakteryzuje się głównie obciążeniami termicznymi działającymi na blok ceramiczny i podbudowę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szukając rozwiązania zdjęcie nr 8 Szukając rozwiązania zdjęcie nr 9 Szukając rozwiązania zdjęcie nr 10
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 11
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 12 Szukając rozwiązania zdjęcie nr 13 Szukając rozwiązania zdjęcie nr 14
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szukając rozwiązania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami