Blog

Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 2
10.05.2022

Bloki kamienne

W artykule znajdziesz:

Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 3
Bloki kamienne

W przypadku większych wgłębień i wypukłości powierzchnię obrabianej kostki wyrównuje się . tzw. „szpicakiem"; do wyrównania krawędzi służy tzw. ,,odbijak". Ten sposób obróbki jest mało wydajny i ekonomiczny, gdyż podczas obróbki pozostaje znaczna ilość odbitego materiału przeważnie jako płaskie i blaszko wale odpadki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Opisany sposób kostki kamiennej stosowany jest jedynie w razie konieczności, np. i przy obróbce piaskowców" kwarcytowych i pewnych piaskowców, których wydajność kostki nieregularnej wynosi zaledwie kilka procent. Gdy masa skalna wykazuje dobre płaszczyzny oddzielności, produkcja kostki znacznie się upraszcza i osiąga dużą wydajność. Do najbardziej wydajnych należą drobno i średnioziarniste granity z kamieniołomów Dolnego Śląska, stanowiące podstawowy materiał kamienny do wyrobu kostki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najważniejszy spośród kamieniołomów granitowych Strzelin (jeden z największych łomów na terenie Europy) osiąga wydajność kostki brukowej do 45%, a nawet więcej. Cechą charakterystyczną granitów dolnośląskich jest na ogół dobra oddzielność pryzmatyczna w trzech kierunkach przestrzennych przy znacznych odstępach szczelin i wyraźnej oddzielności w jednym z kierunków (uprawnienia budowlane).

Umożliwia to otrzymywanie bloków różnej wielkości, które stopniowo mogą być dzielone prawie bez reszty na kostkę kamienną odpowiednich wymiarów. Wyłamany ze skały blok o dowolnych wymiarach, np. 200 x 150 x 100 cm, dzieli pracownik na coraz to mniejsze bryły przez klinowanie czy też bruzdowanie (szramowanie). W większych kamieniołomach bloki kamienne klinuje i bruzduje się za pomocą młotków pneumatycznych, przez co zwiększa się szybkość i dokładność obróbki (program egzamin ustny).

Maszyny do wyrobu kostki

Otrzymane podczas wstępnej obróbki bloki o wymiarach mniejszych, np. 100 x 40 x 20 cm będące mniej więcej wielokrotnością wymiarów produkowanej kostki, bruzduje się dalej dłutem o szerokości ostrza około 50 mm i długości około IG cm. Pracownik pobijając dłuto młotem nadaje mu równocześnie ruch posuwisty, robiąc w kamieniu płytkie i ciągłe nacięcie. Zależnie od kamienia i wymiarów bloku wystarczy czasem wykonanie bruzdy tylko na górnej płaszczyźnie, czasem trzeba ją jeszcze wykonać na powierzchniach bocznych (opinie o programie).

Często blok pęka już pod dłutem podczas bruzdowania. Jeżeli to nie nastąpi, pracownik odwraca blok stroną naciętą do podłoża z pozostałego po obróbce miału w ten sposób, aby samo nacięcie znalazło się nad małym wgłębieniem. Od uderzenia młotem babkowym blok zazwyczaj od razu pęka. Postępując dalej w sposób podobny otrzymuje się kostki wymaganych wymiarów.

Maszyny do wyrobu kostki nieregularnej, tzw. łupiarki, składają się z mocnego kadłuba żeliwnego, umieszczonego na płycie umocowanej na trwałym fundamencie. Zasadnicze części maszyny są następujące: kowadło stalowe osadzone w uchwycie na osobnym fundamencie, zakończone dłutem, oraz młot podnoszony do góry za pomocą specjalnego mechanizmu. Zazwyczaj robotnik wprawia młot w ruch nogą (segregator aktów prawnych).

 Oprócz opisanej ręcznej produkcji kostki kamiennej, wprowadzono również produkcję maszynową. Wysokość, na jaką młot może być podniesiony, jest dowolnie regulowana i zależna od twardości materiału, doświadczenia robotnika oraz znajomości płaszczyzn oddzielności obrabianego materiału. Wyrób kostki polega na tym, że robotnik obiema rękami kładzie na kowadło odpowiednio przygotowane formaki i uderzeniem młota przycina je do żądanego kształtu i wymiaru (promocja 3 w 1).

Do łupania maszynowego nadają się tylko bardzo łupliwe gatunki skał. Po przygotowaniu z nich bloków klinowaniem ręcznym lub maszynowym w sposób opisany przy produkcji ręcznej otrzymuje się bloki o wymiarach około 50 X 50 X 30 cm. Na bloku nacina się rysę szerokim dłutem i następnie kładzie pod maszynę rysą ku dołowi na ostrzu kowadła. Od uderzenia młota następuje odłupanie się kostki wzdłuż naciętej rysy. Przez dalsze łupanie otrzymuje się kostkę wymaganych wymiarów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 8 Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 9 Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 10
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 11
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 12 Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 13 Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 14
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praktyka dla specjalności inżynieryjnej drogowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami