Blog

Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 2
27.09.2021

Bloki kształtowe

W artykule znajdziesz:

Bloki kształtowe

Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 3
Bloki kształtowe

Bloki kształtowe mogą mieć formy zwarte lub rozczłonkowane. Do pierwszych należą np. bloki trapezowe, wielokątne, albo też czworo- ścienne. Do drugich tetrapody, gwiazdobloki i inne odznaczające się wydatnymi wypustami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tetrapody (dosłownie „czworonogi”) zaczęto stosować od niedawna, w czym pionierską rolę odegrała technika francuska. Bloki te są adaptacją „kozłów hiszpańskich”, stosowanych w czasie wojny jako zapory przeciw- czołgowe, tylko znacznie powiększonych i przekonstruowanych.

Wynalazcą tetrapodów jest Laboratorium Hydrauliczne Delfinatu SOGREAH w Grenoble, które bloki te opatentowało. W ramach licencji podejmuje się ono wyznaczenia na modelu w laboratorium potrzebnego .ciężaru bloków i ich najkorzystniejszego w danych warunkach układu (program uprawnienia budowlane na ANDROID)..
Każdy tetrapod składa się z kuli, z której wyrastają w czterech kierunkach równomiernie rozłożone w przestrzeni cztery masywne stożki ścięte, obejmujące pobocznicami stycznie kulę, i wzajemnie się przenikające. W efekcie kula nie jest widoczna, pozostając jedynie teoretyczną bryłą podstawową bloku.
Stosunek poszczególnych wymiarów bloku jest ściśle określony i objęty patentem.

Wieloletnia praktyka i duża liczba badań wykazały, że tetrapody, jako element ochrony skarp falochronu o ścianach pochyłych, są znacznie skuteczniejsze niż bloki prostopadłościenne, nawet usypane bezładnie (uprawnienia budowlane).
Tetrapody usypane bezładnie na skarpie, odnóżami swymi (stożkami) zachodzą na siebie i zaklinowują się, przeciwstawiając w efekcie uderzeniom fal powłokę o dużej stateczności, a równocześnie szorstką i porowatą. Te ostatnie cechy znakomicie przyczyniają się do rozproszenia energii fali. Woda fali łamiącej się na skarpie, natrafiając na warstwę tetrapodów, rozdziela się na ogromną ilość strug, które przepływają ruchem burzliwym przez puste przestrzenie w warstwie i spotykając się ze sobą, wzajemnie rozpraszają swą energię (program egzamin ustny).

Porowatość warstwy

Dzięki wzajemnemu sczepianiu się i zaklinowywaniu tetrapodów, skarpy z ich warstw można układać z pochyleniem dochodzącym prawie do 1 : 1, bez obawy, że uderzająca w nie fala zaburzy ich równowagę.
Nisko położony środek ciężkości każdego tetrapoda zapobiega jego łatwemu przewracaniu się lub przetaczaniu nawet pod wpływem dużych sił poziomych.
Porowatość warstwy tetrapodów, złożonej z dwu pokładów takich bloków, jest w praktycznych granicach stała i wynosi nieco powyżej 50% (opinie o programie).

Zastosowanie tetrapodów pozwala na znaczne zredukowanie ciężaru poszczególnych bloków w porównaniu z niezbędnym w danych warunkach ciężarem bloków prostopadłościennych. Uwzględniając dużą porowatość warstwy, uzyskuje się znaczne zmniejszenie ogólnej ilości betonu. Możliwość stosowania lżejszych bloków pozwala na posługiwanie się lżejszym sprzętem oraz na łatwiejsze operacje, obniżając koszt robocizny (segregator aktów prawnych). Dalszą korzyścią jest możliwość lżejszego zaprojektowania korpusu falochronu, gdy jest on osłonięty warstwą tetrapodów, niż by to było potrzebne w wypadku zastosowania bloków prostopadłościennych, ze względu na mniejszą energię uderzenia fali o sam korpus, poważnie rozproszoną w warstwie tetrapodów.

W efekcie, mimo wyższej ceny jednostkowej betonu tetrapodów (ze względu na konieczność stosowania specjalnych, dokładnych form), uzyskuje się poważną ogólną obniżkę kosztu robót.
Do wykonania tetrapodów stosuje się zwykle 300 kG cementu/m3 gotowego betonu (promocja 3 w 1).

W niektórych wypadkach stosowano zbrojenie tetrapodów. Za wystarczające uznano uzbrojenie w ilości 25 kG stali/m3 betonu. Inżynierowie francuscy uważają jednak, że to uzbrojenie jest zbędne. W każdym razie wykazano zupełną bezcelowość stosowania do tetrapodów sprężenia wstępnego, gdyż mimo podwyższonej ceny, nie uzyskuje się żadnych dodatkowych korzystnych efektów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 8 Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 9 Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 10
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 11
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 12 Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 13 Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 14
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik budowy – obowiązki w przypadku pozwolenia na budowę zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami