Blog
Proces uszlachetniania stali
W artykule znajdziesz:
Kontynent jest bardzo zasobny w rudy cynku - dostarcza ok 2,1 min t, tj. 30% światowej produkcji tego metalu. W Kanadzie, największym na świecie producencie tej kopaliny, większość złóż znajduje się na terytorium Kolumbii Brytyjskiej (rejon Kootenay w Kordylierach), Maniłoby, Terytoriach Północno- -Zachodnich, Nowego Brunszwiku i Nowej Fundlandii. Na obszarze Stanów Zjednoczonych liczne kopalnie rud cynku zlokalizowane są w Górach Skalistych, a także w środk. i wsch. części kraju - w stanach Kansas, Missouri, New (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niemal równie duży, jak w przypadku rud cynku, jest udział omawianego kontynentu w światowym wydobyciu rud ołowiu. W produkcji tego surowca, którego złoża występują przeważnie w sąsiedztwie złóż cynku, przodują Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ameryka Północna jest czołowym producentem rud uranu, dostarczając - w większości ze złóż kanadyjskich - prawie 40% ich światowego wydobycia, a także szeregu metali stosowanych w procesie uszlachetniania stali, m.in. molibdenu (blisko 60% światowej produkcji) i niklu (26%) (uprawnienia budowlane). Złoża molibdenu znajdują się gł. na terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku, a rud niklu w wymienionych krajach oraz na Kubie i w Dominikanie. Kontynent jest też światowym potentatem w wydobyciu srebra i złota - dostarcza odpowiednio 33% i 23% ich globalnej produkcji. Srebro wydobywa się na szeroką skalę zwł. w Meksyku (pierwsze miejsce w świecie), a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie eksploatuje się również złoto. Wśród surowców niemetalicznych duże znaczenie ma eksploatacja fosforytów (36% światowej produkcji), wydobywanych przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, oraz siarki i soli kamiennej, których gł. producentami są Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk (program egzamin ustny).
Bogata baza surowcowa
Bogata baza surowcowa Ameryki Północnej stała się podstawą rozwoju przemysłu państw tego regionu. Rozwinął się on na szerszą skalę na pocz. XIX w. i był związany z zahamowaniem importu towarów z Wielkiej Brytanii i Franc ji w wyniku wojen napoleońskich. Krajem przodującym w dziedzinie industrializacji - zainicjowanej przez tzw. przemysły pierwszej generacji: górnictwo, hutnictwo i włókiennictwo - stały się w krótkim czasie Stany Zjednoczone, które już na początku XX w. zaczęły odgrywać wiodąc ą rolę w gospodarce światowej. Oprócz znacznych zasobów bogactw mineralnych, ważnym czynnikiem dynamizującym rozwój gospodarczy tego państwa był intensywny napływ siły roboczej (gł. z Europy), a także wynalazczość oraz nowoczesny system organizacji pracy, rewolucjonizujący proces wytwarzania (m.in. produkcja taśmowa, jeden ze składników metody organizacyjno-produkcyjnej opracowanej przez Henry Forda - tzw. fordyzmu) (opinie o programie).
Wysokiej wydajności przemysłu amerykańskiego, w którym coraz większą rolę odgrywać zaczęły przemysł maszynowy, elektrotechniczny i chemiczny - a więc gałęzie tworzące tzw. drugą rewolucję przemysłową - towarzyszyła kumulacja i koncentracja kapitału; znaczna jego część stała się wkrótce przedmiotem eksportu w formie inwestycji zagranicznych realizowanych w szeregu krajów omawianego kontynentu. Przykładem tego typu działań może być industrializacja Kanady, w której w oparciu kapitał amerykański rozwinięto na dużą skalę eksploatację miejscowych surowców, zwł. drewna. Proces uprzemysłowienia Meksyku państw Ameryki Środkowej przebiegał ze znacznie mniejszym natężeniem, a zastępowanie dominującego w okresie kolonialnym rzemieślniczego systemu produkcji poprzez bardziej aktywne sposoby gospodarowania ograniczało się gł. do wprowadzania nowych, bardziej wydajnych technik wydobycia surowców i przetwórstwa rolnego (zwl. cukrownictwa) (segregator aktów prawnych).
Zarówno I, jak i II wojna światowa były okresem boomu dla przemysłu amerykańskiego. Do jego rozwoju przyczyniła się w dużej mierze podjęta w celu przezwyciężenia kryzysu przełomu lat 20. i 50. polityka interwencjonizmu państwowego oparta na teorii |.M. Keynesa, wprowadzana w życie przez prezydenta F.D. Roosevelta (tzw. New Deal), która utrwaliła czołową pozycję Stanów Zjednoczonych w gospodarce światowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32