Blog
Bloki oddzielone prostopadłościenne
W artykule znajdziesz:
Bloki oddzielone prostopadłościenne
Bloki oddzielone prostopadłościenne a, b pełne lub ażurowe, albo walcowe c, np. z kręgów betonowych wypełnionych piaskiem, kamieniem albo betonem, lub monolityczne. Można je również wykonać jako ławy ciągłe d żelbetowe dylatowane, np. co 10 m.
Zdolność kotwiąca takich bloków jest większa niż płyt pionowych lub poziomych, a wykonanie stosunkowo proste, przy czym w wypadku bloków pojedynczych może być zastosowana prefabrykacja na dużą skalę (program uprawnienia budowlane na komputer). Odległość takich bloków od ścianki szczelnej oraz szczegóły połączeń są identyczne jak w odniesieniu do płyt pionowych.
Zakotwienia liniowe
W zakotwieniach takich długość kotwi wielokrotnie góruje nad jej wymiarami poprzecznymi, a oś wzdłużna kotwi pokrywa się z osią ściągu, stanowiąc jej przedłużenie z reguły prostoliniowe. Ściąg zwykle jest tu wiotki. Gdy kotew jest sztywna i bez pośrednictwa cięgna łączy się (najczęściej w sztywny sposób) ze ścianką szczelną, należy raczej do następnej grupy zakotwień, a nabrzeże jest również nabrzeżem kozłowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najogólniej, zakotwieniem liniowym jest pal kotwiący (poddany osiowej sile wyrywającej go z gruntu, a nie - zginany), który może być wykonany w rozmaity sposób; może to być pal Franki, Brechtla, Lorenza lub inny, różniący się od ściskanych pali fundamentowych zbrojeniem przechodzącym na całą długość pala.
Mogą to być również pale prefabrykowane, ewentualnie z poszerzonym dolnym końcem, lub o zgrubieniach na trzpieniu, albo stalowe, ale wtedy mamy już zwykle do czynienia z nabrzeżem kozłowym lub na palach (uprawnienia budowlane).
Zbrojenie pala kotwiącego wykonanego metodą betonowania powietrznego (np. Wolfsholza), dostosowanego do odgrywania roli kotwi. Składa się ono z dwu ściągów ze stali okrągłej, do których w końcowej części, w obrębie rozszerzonej podstawy pala, dospawane są stalowe wąsy, rozchylone po ułożeniu zbrojenia w rurze obsadowej pala i doprowadzeniu jego końców do przestrzeni wyciętej w gruncie (program egzamin ustny).
Połączenie pala
Połączenie pala z wieńcem żelbetowym przy ściance może być sztywne i zamienia w takim wypadku budowlę w nabrzeże. Pal może jednak być krótszy i nie dochodzić do ścianki, z którą łączy się jedynie zbrojenie odgrywające wówczas rolę podwójnego ściągu (opinie o programie).
W ostatnich latach coraz większe zastosowanie znajdują kotwie wykonane przy zastosowaniu zastrzyków; są one tańsze od pali, a mają nie mniejszy od nich uciąg. Za granicą opatentowano różne systemy kotwi (np. w RFN kotwie Bauera, w Szwecji kotwie Hagconsult; Stabilator lub Nya Asfalt, we Francji pale MV itd.). Wszystkie te kotwie są podobne do siebie; różnią się w szczegółach, przede wszystkim wykonawstwa.
Ogólnie, wykonanie ich polega na wbiciu (lub wwierceniu) w grunt (lub skałę) na potrzebną długość rury zaopatrzonej w luźną końcówkę wiertniczą (trzewik, świder) (segregator aktów prawnych). Równocześnie z rurą wprowadza się, wewnątrz niej, stalowy pręt przyszłego ściągu połączony trwale ze wspomnianą końcówką. Po wprowadzeniu urządzenia na przewidzianą długość, odłącza się rurę od końcówki i podciąga ją o określony odcinek (np. 20 cm), równocześnie wprowadzając w rurę pomiędzy nią a ściąg, pod ciśnieniem 5-20 atm, za pomocą najczęściej osobnej rury do zastrzyków, zaprawę cementową, co potem powtarza się w miarę wyciągania rury, tak długo aż wokół ściągu utworzy się w gruncie trzpień betonowy.
Nabrzeża oczepowe zakotwione za pomocą kotwi liniowych równej pobocznicy, ściśle związanej z gruntem (promocja 3 w 1). Długość tego trzpienia, będącego kotwią, dostosowuje się do potrzeby. Wynosi ona od 3 m w skale do 5 m i więcej w gruncie, zależnie od wymaganego uciągu. Siła przekazywana ze ścianki ściągowi przenosi się przez trzpień na grunt dzięki tarciu mobilizującemu się na pobocznicy kotwi i wzmocnionego zastrzykami walca gruntu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32