Blog
Obszar kotlin
W artykule znajdziesz:
Region środk. obejmuje obszar kotlin śródgórskich centralnej czyści kraju i charakteryzuje się klimatem umiarkowanym przejściowym, natomiast region pd. ma klimat śródziemnomorski przejściowy. Średnie temp. lipca wahaj.) centralnej i pd. od 2 5 tło 28″C, zaś w styczniu od -1 do 4′(. Na pil. średnie temp. s.) o ok. 2″C niższe, natomiast w góra tli ich wielkość’ uzależniona jest od wys. n.p.m. Średnioroczne wielkości opadów wahaj,) od (tlO-ZOO mm na pd. do 500 mm w centrum i ok. 600 mm na pn., a w obszarach górskich mogą sięgać do 1200 mm. W okresie letnim występuje w Bułgarii typowy dla krajów Europy Południowej okres 2 - 5-miesięcznej suszy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Większość obszaru Bułgarii (57%) należy do zlewiska Morza Czarnego - przez Dunaj i jego dopływy: Iskyr, Osym, (antra, Wit oraz rzeki płynące na wsch. kraju i bezpośrednio uchodzące do Morza Czarnego (Kamczija). Pozostała czyść jest odwadniana przez rzeki uchodzące do Morza Egejskiego, gł.: Maricę ( 522 km), Slrumy (290 km) oraz Mesty (129 km). Największe naturalne zbiorniki wodne to jeziora typu limanowego na wybrzeżu Morza Czarnego: Burgaskie (27,6 km-‘) i Warneńskie (17,4 km) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W innych rejonach występuje jeszcze jeziorka krasowe, a w najwyższych górach niewielkie jeziora polodowcowe.
Pokrywy glebową Bułgarii stanowią w większości żyzne czarnoziemy (Równina Nad- tlunajska), przechodzące na Podgórzu Staropłanińskim w szare gleby leśne, a w górach gleby brunatne, jedynie najwyższe partie mają płytkie, słabo rozwinięte gleby szkieletowe. Pd. czyść kraju pokrywają gł. gleby kasztanowe, a w dolinach rzek wykształć iły siy mady (uprawnienia budowlane).
Najwyższe partie masywu
Bułgarię w znacznej czyści porastają lasy liściaste z dominacją dybów i buków, które na wsch. przechodzą w lasostepy. W wyższych partiach gór pojawiają lasy iglaste przechodzące w piętro kosodrzewiny i łąk wysokogórskich. Czyść ptl. kraju leży w strefie śródziemnomorskiej z świetlistymi lasami dębowymi i wiecznie zieloną roślinnością krzewiastą (program egzamin ustny).
Świat zwierzęcy reprezentują gatunki typowe dla obszarów leśnych Europy Środkowej. Na terenach górskie h występują: niedźwiedzie brunatne, kozice, wilki, lisy, jelenie, borsuki, spośród ptaków: głuszce, sokoły, sowy. Pojawiają siy również zwierzęta stepowe oraz śródziemnomorskie: chomiki, żółwie greckie, pelikany. Na obszarze kraju istnieje 5 parków narodowych, z których największy Wichren obejmuje najwyższe partie masywu Pirin. Zaludnienie Bułgarii w XX w. uległo podwojeniu, z 4 506,5 (1910) do 8778,5 tys. (1992). ()d tego roku notuje stopniowy spadek liczby ludności do 8156 tys. (1999). Proces ten spowodowany jest przede wszystkim ujemnym przyrostem naturalnym (-7,1%,,-1999), któremu towarzyszy jednocześnie postępujące starzenie społeczeństwa (opinie o programie).
Odsetek obywateli w wieku powyżej 64 lat sięgnął już 16,3% (1999), podczas gdy dzieci do 15 lat stanowią jedynie 16,1% ogółu mieszkańców, jednocześnie średnia dł. życia zwiększyła do 71 lat (74,8 lat kobiety i 67,1 lat mężczyźni). Przyczynił do tegogł. rozwój i zwiększenie dostępności opieki medycznej (segregator aktów prawnych). Świadczą o tym stosunkowo korzystne wskaźniki liczbowe osób przypadających na I łóżko szpitalne (94) oraz I lekarza (288). Wraz z postępując ym proc esem industrializacji nastąpiły zmiany w strukturze osadniczej, przede wszystkim za spraw,) odpływu ludności wiejskiej do miast. Wskaźnik urbanizacji wzrósł w okresie powojennym z 27,1 % (1950) do (>7,7% (1999). Największym ośrodkiem miejskim jest stolic a kraju Sofia (1050 tys. mieszk.). Poza tym jeszcze 8 miast przekroczyło 100 tys. mieszk., a pośród nich największe to: Płowcłiw 1546 tys. Warna (404 tys.) i Burgas (200 tys.) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32