Blog

20.05.2022

Wylewanie mieszanki

W artykule znajdziesz:

Wylewanie mieszanki

Wylewanie mieszanki piano- lub gazobetonowej na ułożoną warstwę licową z betonu szczelnego wykonuje się nie wcześniej niż po 30 min i nie później niż po 2 godz. od jego ułożenia za pomocą zwykłego rozdzielacza betonu czy zaprawy i zagęszczenia przez wibrowanie. Formy napełnia się mieszanką pianobetonową na całą ich wysokość, z następnym wyrównywaniem powierzchni mieszanki łatą ze ścisłą równą krawędzią metalową, a mieszankę gazobetonową na 70-P90% wysokości form (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla uniknięcia osiadania wylewanej warstwy mieszanki wysokość jej powinna, jak wykazała praktyka, wynosić 0,5 m i może być podniesiona do 1-1,2 m przy zwiększeniu wytrzymałości strukturalnej (przez obniżenie W/T, zastosowanie środków przyspieszających wiązanie, przygotowanie bardziej trwałej piany i in.).

Pęcznienie mieszanki z proszkiem aluminiowym rozpoczyna się po upływie 5-10 min i kończy się nie później niż po upływie 30 min po wlaniu do formy, a z perhydrolem zaczyna się po upływie 1-2 min i kończy się po 5-^10 min. W tym czasie nie wolno formy przenosić ani narażać na uderzenia. Po spęcznianiu wibracyjnym mieszanki wyrównuje się powierzchnię płyty za pomocą wałka mechanicznego, wytwarzającego cienką warstwę zewnętrzną, chroniącą wyrób przed wpływami zewnętrznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wstępne dojrzewanie mieszanki po jej wlaniu do formy przeprowadza się dla uzyskania przez beton wytrzymałości wystarczającej do przewożenia wyrobów do autoklawów i w celu uniknięcia pojawienia się na nich rys przy obróbce cieplnej. W wyrobach z gazobetonów przeprowadza się w czasie dojrzewania, którego okresy podano w tabl. 34-1, ścięcie nadrostów i cięcie dużych bloków na wyroby o wymaganych wymiarach.

Przy małych rozmiarach produkcji nadrosty można ściąć elementem kalibrującym lub listwą stalową, a w wytwórniach zmechanizowanych operację tę i przecinanie bloku na wyroby wykonuje się na maszynach do cięcia poziomego i podłużnego z mocno napiętym drutem i ruchem postępowym w kierunku osi. Odpady otrzymane przy ścinaniu dołącza się do następnych zarobów (uprawnienia budowlane).

Specjalne urządzenia

Na stanowisko cięcia podaje się formy na wózkach; specjalne urządzenia rozciągają przy tym automatycznie boki form, a po cięciu zamykają je. Dojrzewanie wyrobów można skrócić przez wstępne naparzanie w komorach przy temperaturze nie wyższej niż 90°C dla otrzymania wytrzymałości potrzebnej do rozformowania; można wtedy ładować do autoklawu wyroby bez form, co zwiększa współczynnik jego wypełnienia do dwóch razy (program egzamin ustny).

Cieplno-wilgotnościową obróbkę wyrobów z betonu komórkowego wykonuje się zwykle w autoklawach; przykładowe reżymy takiej obróbki (uściślane przy organizacji produkcji danego wyrobu lub zmianie jakości materiałów).

Jak wykazuje praktyka, dowolne naruszenie lub odstąpienie od ustalonego reżymu naparzania prowadzi do obniżenia wytrzymałości betonu lub do powstawania w nim rys. Mogą one przy obróbce wielkowymiarowych wyrobów w autoklawach pojawiać się we wszystkich jej fazach (opinie o programie).

W pierwszej fazie temperatura wyrobu wzrasta wskutek przewodzenia ciepła materiału i ciepła skraplającej się pary, przenikającej do porów wyrobu. Przy intensywnym podnoszeniu ciśnienia pary w autoklawie możliwe są znaczne skoki temperatury na przekroju wyrobu (zależnie od jego grubości i ciężaru objętościowego betonu) i powstają w nim naprężenia termiczne. Będą one tym większe, im znaczniejsze są te skoki, co może naruszyć strukturę betonu i nawet go zniszczyć (segregator aktów prawnych).

W drugiej fazie, kiedy najintensywniej przebiegają procesy fizykochemiczne, uwarunkowujące twardnienie betonu, największe znaczenie mają odkształcenia skurczowe, objawiające się odmiennie w różnych cementach. Dlatego przydatność cementów należy ustalać w sposób doświadczalny.

W trzeciej fazie przy wypuszczaniu pary z autoklawu środowisko w nim stygnie prędzej, niż w wyrobie, w którym powstaje intensywny ruch wody i pary z warstw wewnętrznych do zewnętrznych. Dlatego dla każdego rodzaju wyrobów istnieją określone szybkości podnoszenia i obniżania ciśnienia pary w autoklawie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami