Blog

16.09.2022

Bogactwa cech

W artykule znajdziesz:

Bogactwa cech

Wyrażenie jakości jednym wskaźnikiem może prowadzić do pokrywania niskiego poziomu pewnych cech projektowanego wyrobu wyższym poziomem innych jego cech. Syntetyczny miernik jakości nigdy nie oddaje bogactwa cech i form jakości. Wynik analizy podawany za pomocą jednej wartości liczbowej nie jest przydatny do określenia przyczyn konkretnego stanu jakości i nie może służyć jako podstawa do wniosków, na które oczekują projektanci konstrukcji i wykonawcy budowli. Mając na uwadze wszystkie podane zastrzeżenia zaleca się przy operowaniu wskaźnikiem syntetycznym podawanie również zestawu ocen cząstkowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bardzo wygodną formą jest przedstawienie wyników oceny poziomu jakości technologicznej graficznie. W analizach kwalitonomicznych, czyli w dziale kwalitologii dotyczącym stanów i zmian jakości, stosuje się wiele różnych sposobów graficznej ekspozycji stanów jakości. Sposób, który umożliwia szeroką interpretację wyników, a jednocześnie jest komunikatywny i łatwy w realizacji. W przykładzie uwzględniono kryteria o różnej wartości, a wyniki oceny podano oddzielnie dla poszczególnych grup tematycznych, co jest niezwykle istotne we wnioskowaniu ewentualnych zmian (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W podobny sposób można przedstawiać wyniki oceny kilku projektów ustawiając w grafiku kolejno kolumny (bloki) odpowiadające poszczególnym przedmiotom analizy lub - bardziej syntetycznie ustawiając zamiast kolumn kryteriów kolumny odpowiadające analizowanym projektom. W przypadkach, w których jakość technologiczną włączamy do jakości ogólnej, grafiki należy zbudować w skali odpowiadającej skali i klasom jakości ogólnej (uprawnienia budowlane).

Kryterium cząstkowe technologiczności

Do ustalenia osądu o stopniu spełnienia wymagań służą kryteria i mierniki technologiczności. Prawidłowa i szczegółowa ocena technologiczności rozwiązań budowlanych może być dokonana za pomocą zbioru szczegółowych kryteriów cząstkowych. Kryterium cząstkowe technologiczności w omawianym modelu oceny jest to kryterium określające ocenę poprawności rozwiązania budowlanego w ściśle ustalonym zakresie z punktu widzenia technologiczności poszczególnych faz przygotowania i wznoszenia obiektów, np. możliwość powtarzania operacji roboczych w produkcji elementów (program egzamin ustny). W przypadku kryterium cząstkowego o szerokim zakresie oceny występują kryteria dodatkowe pomocnicze i uzupełniające podporządkowane danemu kryterium jako kryterium zasadniczemu. Każdemu kryterium jest podporządkowany zbiór mierników oceny, czyli zbiór umownych wartości określających stan lub cechę jakości technologicznej, powiązany ze skalą ocen.

Ustalenie, uszeregowanie i wyrażenie kryteriów i mierników jest ściśle uzależnione od przedmiotu analizy jakości technologicznej oraz ograniczeń technologiczności wynikających z warunków produkcyjnych i poziomu technologiczno-organizacyjnego w danym okresie gospodarczym. Przyjęte w niniejszej pracy kryteria i mierniki technologiczności nawiązują do warunków i poziomu budownictwa w okresie lal osiemdziesiątych (opinie o programie).

Omówione w rozdziale drugim wymagania technologiczności mają charakter ogólny i zostały sprowadzone do dwunastu grup. Dotyczą one wszystkich procesów przygotowania, transportu oraz montażu różnych elementów budowlanych. Biorąc pod uwagę celowość przygotowania stosunkowo mało pracochłonnego, lecz prostego sposobu oceny technologiczności rozwiązań projektowych i szybkiego przygotowania każdorazowo materiałów do decyzji technicznych, przyjęto zasadę powiązania wymagań z kryteriami, polegającą na uwzględnieniu w danej grupie kryteriów postulatów z kilku grup wymagań (segregator aktów prawnych).

Przedstawiony sposób powiązania kryteriów z wymaganiami umożliwia również ocenę technologiczności w zakresie wyodrębnionych elementów rozwiązań i faz realizacji obiektów budowlanych, bez potrzeby przeprowadzania analizy kompleksowej całości rozwiązania konstrukcji czy budynków. Podana zasada umożliwi również w przyszłości łatwe wprowadzenie ewentualnych zmian w kryteriach i ich doborze, jeśli zaistnieją takie potrzeby w wyniku na przykład zmiany warunków produkcyjnych w wytwarzaniu prefabrykatów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami