Blog
Brak odpowiedniego zbrojenia uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Brak odpowiedniego zbrojenia uprawnienia budowlane
Również na wyższych kondygnacjach budynków monolitycznych przy braku odpowiedniego zbrojenia i niewłaściwym zdylatowaniu budynku powstają rysy i spękania w podokiennych pasmach ścian zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyczyną powstania tych rys i spękań są odkształcenia termiczne budynku, przy czym wpływ tych odkształceń zwiększa się w miarę zmniejszania się obciążeń pionowych na wyższych kondygnacjach.
Odkształcenia termiczne konstrukcji dachu przy wadliwie wykonanej dylatacji lub jej braku powodują znaczne uszkodzenia ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powstałe w wyniku uszkodzeń ścian rysy i spękania, przeważnie na całą grubość ścian, powodują przecieki wód opadowych i przewiewanie przez ściany.
Ściany budynków z prefabrykatów wielkopłytowych (jeśli były zamontowane w stanie nieuszkodzonym) w czasie eksploatacji nie wykazują żadnych poważniejszych uszkodzeń. Natomiast wmontowany w ścianę samonośną element uszkodzony, jeśli ze względów konstrukcyjnych nie zagraża on bezpieczeństwu budynku (a ze względów technicznych jego usunięcie jest bardzo trudne), wymaga wzmocnienia (uprawnienia budowlane).
W okresie stosowania w ścianach zewnętrznych elementów scalanych z betonu komórkowego, złożonych z dwóch prefabrykatów typu celowego (łączonych przez zespawanie blach zamocowanych w słupach przyokiennych), często w miejscach łączenia występowały uszkodzenia prefabrykatów. Wypełnianie miejsc uszkodzonych zaprawą cementową powodowało przemarzanie ścian w tych miejscach, ich zawilgacanie i korozję stali w złączach.
Występujące w uszkodzonych elementach rysy i spękania powodują również przenikanie wód opadowych do wnętrza budynku (program egzamin ustny).
Wmontowanie w budynek elementów wielkopłytowych o zwichrowanych bocznych krawędziach uniemożliwia prawidłowe uszczelnienie piórkowych spoin, w wyniku czego następuje przewiewanie i przecieki wód opadowych do budynku.
Podobnie jak w budynkach monolitycznych, również w budynkach montowanych z elementów wielkopłytowych, przy braku dylatacji konstrukcji dachu lub w przypadkach wadliwego jej wykonania, występują znaczne uszkodzenia konstrukcji budynku oraz wychylanie z pionu ścian szczytowych (opinie o programie).
Szerokie spoiny
W budynkach montowanych z cegły żerańskiej bardzo często wbudowywano elementy ścienne uszkodzone, przy czym spoiny poziome : pionowe między tymi elementami były zbyt wąskie lub zbyt szerokie. Przy zbyt wąskich spoinach dokładne ich uszczelnienie było bardzo trudne do wykonania, a przy zbyt szerokich spoinach, wypełnianych zaprawą cementową, na skutek jej skurczu powstawały rysy i spękania. Zarówno w jednym, jak drugim przypadku następuje przewiewanie i przecieki wód opadowych.
Przecieki i przemarzanie ścian pod i nad stropem spowodowane są wadliwym wykonaniem izolacji termicznej wieńców w ścianach szczytowych. Wypełnianie zaprawą cementową ułamanych naroży elementów ściennych oraz dużych przerw między bloczkami z betonu komórkowego (stanowiącymi ocieplenie wieńców) powoduje powstanie znacznych mostków termicznych, przemarzanie ścian oraz przecieki wód opadowych.
Najpoważniejsze uszkodzenia ścian wystąpiły w budynkach zmontowanych z żużlobetonowych elementów wielkoblokowych. Przyczyną było stosowanie do produkcji żużla z różnego rodzaju zanieczyszczeniami (segregator aktów prawnych).
Powstające w blokach rysy i pęknięcia, przebiegają w różnych kierunkach i są spowodowane zmianą struktury wewnętrznej żużlobetonu na skutek reakcji chemicznych spowodowanych zanieczyszczeniami siarką, węglem itp. składnikami wchodzącymi w reakcję z cementem. Zachodzące na ogół w sposób powolny reakcje chemiczne powodowały w początkowej fazie rysy i spękania, a w dalszej - rozpadanie się żużlobetonu i zniszczenie elementu.
Przy rozpadzie żużlobetonu pierwszym objawem jest odpadanie tynku z całej powierzchni bloku, a następnie odpadanie z bloku żużla i kawałków betonu.
Zarówno rysy, jak i spękania bloków ścian zewnętrznych przechodziły przez całą grubość elementów i były widoczne w pomieszczeniach, powodując jednocześnie przecieki wód opadowych i przewiewanie.
Niekiedy po pewnym czasie ustawały reakcje chemiczne i następowała stabilizacja rys i spękań nie powodując zniszczenia elementów.
Wówczas elementy takie, po wykonaniu odpowiedniego wzmocnienia, w dalszym ciągu spełniały swoje funkcje w ścianie budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32