Blog
Brak prawidłowego uszczelnienia
W artykule znajdziesz:
Brak prawidłowego uszczelnienia kitem spoin pionowych między dylami powoduje pęknięcie zaprawy i przedostawanie wody opadowej, zaś nadmierne zawilgocenia i szybkie zmiany wilgotności betonu komórkowego oraz działanie mrozu - rysy i spękania obrzeży elementów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy magazynowaniu elementów z betonu komórkowego można spotkać wzorowo składowane płyty scalone zabezpieczone folią, jak również elementy niczym nie zabezpieczone i narażone na bezpośrednie działanie deszczu.
W ścianach trój warstwowych stosuje się dość często złącza typu wypełnionego stosowane dawniej u nas. Szczelność tych złączy można uzyskać jedynie za pomocą kitu. Przy montażu w złączu umieszcza się pasek spienionego tworzywa, stanowiący częściowe uszczelnienie złącza, a jednocześnie przekładkę oporową dla uszczelnienia kitem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W praktyce w wielu złączach kit stracił już swoje właściwości elastyczne i nie uszczelnia złącza.
Poza tym występują pęknięcia warstwy fakturowej przy złączach płyt lub na powierzchni prefabrykatu rozłożone w różnych miejscach. Przy dużych ubytkach krawędzi płyty woda może bezpośrednio przedostawać się do wnętrza ściany. Przedstawione przykłady wad i uszkodzeń w obecnie realizowanych systemach budownictwa w kraju i za granicą wskazują, że problemy te należy traktować mniej wstydliwie niż dotychczas i publikować więcej szczegółów na ten temat (uprawnienia budowlane). Z drugiej strony problemy te powinny być przedmiotem większego niż dotychczas zainteresowania producentów materiałów, elementów, detali i bezpośrednich wykonawców budynków. Niezbędne jest również, aby użytkownik wykazywał większe zaangażowanie w utrzymaniu zasobów budownictwa mieszkaniowego, tj. aby znając realną jakość naszego budownictwa, stworzył optymalne warunki eksploatacji, konserwacji, napraw i remontów (program egzamin ustny).
Odpowiednie wiadomości techniczne są początkiem działania w celu ogólnej poprawy jakości. Przyczynią się one do podwyższania umiejętności uczestników procesu realizacji i eksploatacji budynków oraz pozwolą tworzyć lepsze warunki, a więc możliwości techniczne dla tej poprawy i możliwości organizacyjne przez wprowadzenie m. in. systemu stymulacji bodźców, pobudzającego chęci pracowników mieszkaniowego przemysłu budowlanego i użytkowników (opinie o programie).
Kompleksowe działania
W celu zbierania i analizowania danych dotyczących wad, usterek i uszkodzeń budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi w okresie jego realizacji i eksploatacji oraz w celu opracowywania wniosków uogólniających należy wytypować jedną z placówek naukowo-badawczych, do której wpływałyby informacje z poszczególnych ośrodków opracowujących ekspertyzy, orzeczenia, opinie i prowadzących badania (segregator aktów prawnych). Ośrodki te podlegają MSWNiT, MBiPMB, MAGTiOS, CZSBM i organizacjom społecznym, jak PZITB, SARP itp.
W celu możliwości porównania uzyskiwanych wyników i przygotowania danych statystycznych-należy określić zasady i sposób opracowywania informacji, które będą przekazywane do wytypowanej placówki zbierającej i przetwarzającej te dane.
Poza tym niezbędne jest właściwe zrealizowanie ustaleń zawartych w „Programie poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego”, stanowiącym załącznik do Decyzji nr 42/77 Prezydium Rządu z dn. 15.4.1977 r. w sprawie poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego. W programie tym przewidziano bowiem, jak wiadomo, m. in.:
- rozszerzenie w programach nauczania w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym technicznym oraz ekonomicznym zagadnień związanych z zarządzaniem i sterowaniem jakością w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów jakości, trwałości i niezawodności budownictwa mieszkaniowego realizowanego metodami uprzemysłowionymi,
- opracowanie programów szkolenia i dokształcania zapewniającego podniesienie kwalifikacji pracowników zatrudnionych w projektowaniu i wykonawstwie budowlanym,.
- wdrożenie metody wyprzedzającego instruktażu w zakresie prawidłowego użytkowania mieszkań i korzystania ze wspólnych urządzeń w budynku i osiedlu.
Stały, sukcesywny postęp w technikach realizacji budynków mieszkalnych wznoszonych metodami uprzemysłowionymi wymaga również, aby działania w podanych kierunkach traktować nie jako doraźne, lecz jako stałe, zapewniające aktualizację stanu wiedzy w dziedzinie nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego (promocja 3 w 1).
Jesteśmy pierwszym krajem, w którym program poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego przewiduje kompleksowe działania z uwzględnieniem również problemów jakości, trwałości i niezawodności. Od nas wszystkich teraz tylko zależy, aby był on szybko i właściwie realizowany.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32