Blog

01.02.2022

Brak prawidłowego uszczelnienia

W artykule znajdziesz:

Brak prawidłowego uszczelnienia
Brak prawidłowego uszczelnienia

Brak prawidłowego uszczelnienia kitem spoin pionowych między dylami powoduje pęknięcie zaprawy i przedostawanie wody opadowej, zaś nadmierne zawilgocenia i szybkie zmiany wilgotności betonu komórkowego oraz działanie mrozu - rysy i spękania obrzeży elementów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy magazynowaniu elementów z betonu komórkowego można spotkać wzorowo składowane płyty scalone zabezpieczone folią, jak również elementy niczym nie zabezpieczone i narażone na bezpośrednie działanie deszczu.

W ścianach trój warstwowych stosuje się dość często złącza typu wypełnionego stosowane dawniej u nas. Szczelność tych złączy można uzyskać jedynie za pomocą kitu. Przy montażu w złączu umieszcza się pasek spienionego tworzywa, stanowiący częściowe uszczelnienie złącza, a jednocześnie przekładkę oporową dla uszczelnienia kitem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W praktyce w wielu złączach kit stracił już swoje właściwości elastyczne i nie uszczelnia złącza.

Poza tym występują pęknięcia warstwy fakturowej przy złączach płyt lub na powierzchni prefabrykatu rozłożone w różnych miejscach. Przy dużych ubytkach krawędzi płyty woda może bezpośrednio przedostawać się do wnętrza ściany. Przedstawione przykłady wad i uszkodzeń w obecnie realizowanych systemach budownictwa w kraju i za granicą wskazują, że problemy te należy traktować mniej wstydliwie niż dotychczas i publikować więcej szczegółów na ten temat (uprawnienia budowlane). Z drugiej strony problemy te powinny być przedmiotem większego niż dotychczas zainteresowania producentów materiałów, elementów, detali i bezpośrednich wykonawców budynków. Niezbędne jest również, aby użytkownik wykazywał większe zaangażowanie w utrzymaniu zasobów budownictwa mieszkaniowego, tj. aby znając realną jakość naszego budownictwa, stworzył optymalne warunki eksploatacji, konserwacji, napraw i remontów (program egzamin ustny).

Odpowiednie wiadomości techniczne są początkiem działania w celu ogólnej poprawy jakości. Przyczynią się one do podwyższania umiejętności uczestników procesu realizacji i eksploatacji budynków oraz pozwolą tworzyć lepsze warunki, a więc możliwości techniczne dla tej poprawy i możliwości organizacyjne przez wprowadzenie m. in. systemu stymulacji bodźców, pobudzającego chęci pracowników mieszkaniowego przemysłu budowlanego i użytkowników (opinie o programie).

Kompleksowe działania

W celu zbierania i analizowania danych dotyczących wad, usterek i uszkodzeń budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi w okresie jego realizacji i eksploatacji oraz w celu opracowywania wniosków uogólniających należy wytypować jedną z placówek naukowo-badawczych, do której wpływałyby informacje z poszczególnych ośrodków opracowujących ekspertyzy, orzeczenia, opinie i prowadzących badania (segregator aktów prawnych). Ośrodki te podlegają MSWNiT, MBiPMB, MAGTiOS, CZSBM i organizacjom społecznym, jak PZITB, SARP itp.

W celu możliwości porównania uzyskiwanych wyników i przygotowania danych statystycznych-należy określić zasady i sposób opracowywania informacji, które będą przekazywane do wytypowanej placówki zbierającej i przetwarzającej te dane.

Poza tym niezbędne jest właściwe zrealizowanie ustaleń zawartych w „Programie poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego”, stanowiącym załącznik do Decyzji nr 42/77 Prezydium Rządu z dn. 15.4.1977 r. w sprawie poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego. W programie tym przewidziano bowiem, jak wiadomo, m. in.:

  • rozszerzenie w programach nauczania w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym technicznym oraz ekonomicznym zagadnień związanych z zarządzaniem i sterowaniem jakością w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów jakości, trwałości i niezawodności budownictwa mieszkaniowego realizowanego metodami uprzemysłowionymi,
  • opracowanie programów szkolenia i dokształcania zapewniającego podniesienie kwalifikacji pracowników zatrudnionych w projektowaniu i wykonawstwie budowlanym,.
  • wdrożenie metody wyprzedzającego instruktażu w zakresie prawidłowego użytkowania mieszkań i korzystania ze wspólnych urządzeń w budynku i osiedlu.

Stały, sukcesywny postęp w technikach realizacji budynków mieszkalnych wznoszonych metodami uprzemysłowionymi wymaga również, aby działania w podanych kierunkach traktować nie jako doraźne, lecz jako stałe, zapewniające aktualizację stanu wiedzy w dziedzinie nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego (promocja 3 w 1).         

Jesteśmy pierwszym krajem, w którym program poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego przewiduje kompleksowe działania z uwzględnieniem również problemów jakości, trwałości i niezawodności. Od nas wszystkich teraz tylko zależy, aby był on szybko i właściwie realizowany.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami